Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
گروهی از زندانیان سیاسی زندان اوین:

«حکومت مسوول جان عابدینی، فعال سیاسی است»

2012 November 18

خبر / رادیو کوچه

گروهی از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده نوشته‌اند که «تبعید» ابوالفضل عابدینی به زندان اهواز، به خاطر شهادت‌دادن درباره آثار شکنجه بر بدن ستار بهشتی بوده است.

این زندانیان با توجه به بیماری قلبی آقای عابدینی، درباره وضعیت او ابراز نگرانی کرده‌اند.

 نویسندگان این نامه که پیش از این در یک «شهادت‌نامه» تایید کرده بودند که ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد و فعال کارگری، در زندان شکنجه شده بود، در این نامه تازه خود به «تبعید» ابوالفضل عابدینی به اهواز اعتراض کرده‌اند.

این گروه از زندانیان سیاسی ایران نوشته‌اند که ابوالفضل عابدینی پیش‌تر در اعتراض به احتمال انتقالش به اهواز و در گفت‌و‌گو با هم‌بندانش، تهدید به اعتصاب غذا کرده بود و «اینک مسوولیت جانش با حکومت است.»

 آقای عابدینی در میان امضاکنندگان «شهادت‌نامه» قبلی این گروه از زندانیان سیاسی نبود ولی در حضور بازپرس نیز وجود آثار شکنجه بر بدن آقای بهشتی را تایید کرده بود.

علیرضا رجایی، علیرضا بهشتی شیرازی، عماد بهاور، امیرخسرو دلیرثانی، محمدعلی دادخواه، عبدالفتاح سلطانی، عبداله مومنی، محسن میردامادی و ابوالفضل قدیانی از جمله زندانیان سیاسی امضاکننده این نامه هستند.

بر اساس این نامه‌، پیش از شهادت آقای عابدینی درباره وجود آثار شکنجه بر بدن وبلاگ‌نویس منتقد، شخصی به نام شهریاری که بازپرس پرونده از اداره جنایی بوده، به او اطمینان داده بود که «مشابه آن‌چه در بازداشت‌گاه کهریزک رخ داد، جای شاهد و مجرم عوض نخواهد شد»، با این حال او پس از ادای این شهادت به زندان اهواز «تبعید» شده است.

بر اساس نامه دوم ۴۱ زندانی سیاسی، آقای عابدینی «در آستانه اولین مرخصی خود» بوده است و مقامات زندان پیش از انتقال او به اهواز با دادن وعده مرخصی، خواستار تامین وثیقه برای آزادی موقتش شده بودند.

این نامه سرگشاده می‌گوید: «برخورد با ابوالفضل عابدینی نشان می‌دهد که به جای برخورد با عاملان جنایت و قتل قرار است به افرادی که از جنایت اطلاع دارند و آن را پیگیری می‌کنند برخورد شود.»

ابوالفضل عابدینی، زندانی سیاسی عضو حزب پان‌ایرانیست است. او که به ۱۲سال حبس تعزیری محکوم شده است، بر اساس گزارش‌ها با وجود داشتن بیماری قلبی تاکنون از حق استفاده از مرخصی محروم بوده است.

در همین حال عمادالدین باقی، موسس انجمن دفاع از حقوق زندانیان، در نامه‌ای به صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه، درباره نتیجه تحقیقات پرونده جان‌باختن ستار بهشتی ابراز تردید کرده است.

آقای باقی در نامه سرگشاده خود نوشته است: «فاجعه‌ای بزرگ‌تر از مرگ ستار بهشتی این است که تکرار این حوادث عادی شود و حساسیت درخور نسبت به آن در سطوح مختلف جامعه و حکومت از میان برود.»

به نوشته این فعال حقوق بشر، «این می‌تواند نشانه‌ای بالینی و هشدار نسبت به یک فروپاشی اجتماعی باشد که زنگ خطری جدی است.»

 بیشتر بخوانید:

 «تایید افزایش مدت حبس عابدینی، فعال حقوق بشری»

 «واکنش مدیرکل یونسکو و احمد شهید به مرگ ستار بهشتی»

«ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس، را شکنجه کرده بودند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,