Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«بار دیگر عایشه»

2012 November 18

نهال نوریان / رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بالای میزم عکسی از راجانی در شب عروسی‌اش چسبانده‌ام. در عکس غروب را می‌بینم، شش ساعت پیش از مراسم ازدواج و صورت او به‌سمت دوربین چرخیده، چشمانش کاملن باز و بدون نگرانی، همراه با شروع لبخند است.

راجانی پیش از شروع مراسم به خواب رفت. یکی از عموهایش او را آرام از تختش بلند کرد، روی یکی از شانه‌هایش گذاشت و در زیر مهتاب به‌سوی روحانی هندو و آتش مقدس و میهمانان نشسته بر صندلی‌های پلاستیکی و شوهر آینده‌اش برد که پسربچه‌ای ده‌ساله با عمامه‌ای طلایی‌رنگ بر سر بود…

از نظر ICRW هر ازدواج زیر هجده سال، ازدواج کودکانه است. پژوهشگران برآورد می‌کنند که هر ساله ده تا دوازده میلیون دختر در جهان در حال توسعه، در این سن و سال تن به ازدواج می‌دهند. کتاب حاضر زیر عنوان «بسیار خردسال‌تر از آن‌که عروس شوند» تلاش دارد تا گوشه‌ای از این ماجرای دهشتناک را به تصویر کشد. این کتاب که با همکاری سینتیا گورنی به‌عنوان نویسنده و استفانی سینکلر به‌عنوان عکاس تهیه شده، در سال 2011 به دست مخاطب خود رسیده است. باور این معضل با این گستردگی نامحسوس شاید برای بسیاری غیر قابل هضم و غیر قابل تصور باشد همان‌طور که در زمان نمایش فیلم بمانی، تماشاچیان بهت‌زده از سالن نمایش بیرون می‌آمدند گویی با یک مقوله‌ی تخیلی صرف مواجه شده بودند. شوربختانه باید متذکر شد که همچنان ازدواج کودکان در جهان و از جمله در ایران در مناطق وسیعی مرسوم است و این موضوع پیچیده‌تر و چندوجهی‌تر از آن است که بتوان در کوتاه‌مدت و با اتخاذ راه‌های میان‌بر به موفقیت رسید حتا اگر آمدن نجود، امید آمدن عایشه‌ای دیگر باشد، هنوز راه نرفته و کار نکرده بسیار است.

«افرادی به‌صورت تمام‌وقت تلاش می‌کنند تا از ازدواج کودکان جلوگیری کنند و زندگی زنان در جماعات سنتی را بهتر کنند، نخستین کسانی هستند که این تصور بی‌ربط را به عقب می‌رانند که همه‌چیز در مورد این تلاش، ساده است. ازدواج اجباری زودرس تا همین امروز در بسیاری از مناطق جهان رونق دارد… این گونه ازدواج‌ها هنگامی که در انظار عمومی مطرح می‌شوند و به سطح رسانه‌ها می‌آیند، هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر به تولید خوراک‌های خبری برآشوبنده و صریح کمک می‌رسانند. ماجرای سال 2008 بر سر نجود علی دختر ده‌ساله‌ی یمنی که با پای خود به‌تنهایی راه دادگاه مدنی را در پیش گرفت تا درخواست طلاق از شوهر سی‌وچندساله‌ای کند که پدرش مجبور کرده بود با او ازدواج کند، در سراسر جهان سرخط های خبری را به خود اختصاص داد و در همین اواخر نیز منجر به نشر کتابی شد که به سی زبان ترجمه شد، کتابی به نام “من نجودم، ده‌ساله و مطلقه”»

فایل پی‌دی‌اف را ازاین‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,