Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
اندیشه‌گار- محیط زیست، مجموعهای از زندگی

«سه ساعت تلاش یک زن برای نجات یک اسب»

2012 November 19

سینا رهنما / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

sina@koochehmail.com

در ساحل «جیلانگ» در ویکتوریای استرالیا، اسبی به نام «آسترو» در میان گل و لای کنار ساحل، گرفتار شد. جثه سنگین حیوان همین‌طور در حال فرو رفتن بود و صاحبش «نیکول گراهام» تلاش می‌کرد راهی برای نجات دادن او پیدا کند. نتیجه این شد که نیکول سه ساعت در کنار اسب نشست و سرش را بیرون نگه داشت تا حیوان بتواند نفس بکشد.

جدال ساده‌ای البته برای بیرون کشیدن آسترو نبود. (گزارش کامل از گاردین) ولی نیروهای امدادی و دام‌پزشک‌ها تصمیم گرفتند کمی آرام‌بخش به اسب تزریق کنند تا آرام بگیرد و بشود به او کمک کرد. سپس به شکلی که به استخوان‌های حیوان آسیب نرسد، او را بسته و به تدریج او را از گل بیرون کشیدند.

دکتر دام‌پزشک تصمیم گرفت اسب را بیهوش کند چرا که از ترس مرگ، اجازه هیچ نوع هم‌کاری نمی‌داد. پس از بیهوشی مقطعی اسب، نوارها دور او بسته شد و از گل‌و‌لای بیرون آورده شد. وقتی قسمت بیش‌تر بدن اسب بیرون آمد، صبر کردند تا از بیهوشی درآمده و بقیه راه را خودش طی کند. تمامی این مراحل را در عکس‌هایی که در پایین صفحه است، می‌توانید ببینید.

این برنامه البته کار بسیار سختی بود. آسترو، اسبی است با 500 کیلوگرم وزن یا نیم تن. چنین جرمی را بیرون کشیدن از گل که خاصیت چسبندگی هم دارد، کار راحتی نیست ولی صاحب آسترو، یعنی نیکول، نقش اصلی را برعهده داشت چرا که از هیچ‌چیز کم نگذاشت تا اسبش نجات پیدا کند.

مسئله مهم‌تری که این‌جا نیاز به اشاره دارد، مشخص کردن حیطه‌ی محیط زیست است. شاید باوری باشد که بگوید محیط زیست جایی است که آدم در آن زندگی می‌کند. این باور نادرست است چرا که همه جا محیط زندگی ما محسوب می‌شود.

این طور نیست که اگر محیط خاصی را برای زندگی انتخاب کنیم، از دیگر جاها بی‌نیاز باشیم. مسئله گرمایش زمین از همین رو مهم است: مهم نیست چه کسی دارد کجا به محیط زیست آسیب می‌رساند، همه در نتایج آن سهیم هستیم.

زمانی آشغال ریختن در جوی آب، شاید کاری عادی می‌بود ولی به تدریج مشخص شد این کار خسارت‌های به مراتب سنگین‌تری دارد. محیط زیست و انواع گونه‌های آن، همه محیط زندگی و همسایه ضروری همه ماست، باید از آن مراقبت کنیم که خودمان بتوانیم در آن محیط دوام بیاوریم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. يه نفر از استراليا
    1

    تلفظ صحیح این شهرجیلانگ (یا جلانگ اگر بخواهیم صحیح تر بگوییم) است نه گیلانگ لطفا تصحیح بفرمایید