Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
به بهانه زادروز جیم جارموش

«عجیب‌تر از بهشت»

2010 January 23

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

بیست و دوم ژانویه مصادف بود با زادروز جیم جارموش نویسنده و کارگردان مستقل آمریکایی است. او در سال 1953 در آمریکا متولد شد و از سال 1979 با ساخت فیلم «تعطیلات همیشگی» وارد عرصه سینما شد. جارموش تاکنون جوایز بسیاری را از جشنواره‌های معتبر دنیا برنده شده است.

20100123- Jim_Jarmusch-koocheh
جیم جارموش متولد 22 ژانویه 1953 آکرون، آوهایو آمریکا است. او اولین فرزند خانواده بود. آن و تام، خواهر و بردار کوچکتر هستند. مادر وی قبل از ادواج در یک روزنامه محلی به نام «آکرون بیکن ژورنال» ریویو نویس فیلم‌ها بود و به گفته خود جیم برای اینکه شنبه بعدازظهرها از شر او خلاص شود، او را به سالن سینمایی به نام «استیت رود» که روزی دو یا سه تا فیلم نشان می داد، می‌فرستاد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


پدر جیم حقوق خوانده بود اما بیشتر از این‌که کارهای حقوقی انجام دهد به کارهای تجاری کوچک مشغول بود اما آرزوی او همواره این بود که پسرش نیز در رشته حقوق تحصیل کند. این موضوع که با افکار جیم در تناقض بود باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شد. هرچند که وقتی با ساخت چند فیلم جیم به شهرت می‌رسد پدرش نیز بلاخره رضایت پیدا می‌کند.

شهری که جارموش در آن زندگی می‌کرد یک شهر کارگری بود و او جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود مجبور بود مدت زمان زیادی در کارخانه‌های مختلف عمدتن لاستیک سازی کارکند. او در ابتدا می‌خواست نویسنده شود. به همین منظور در هفده سالگی به نیویورک رفته، و در مدرسه روزنامه نگاری دانشگاه «نورث وسترن» مشغول تحصیل می‌شود. سال بعد نیز برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی و آمریکایی به دانشگاه کلمبیا منتقل می‌شود.
بیشتر کار او در پاریس به جای رفتن به کلاس و درس خواندن، دیدن فیلم در سینما تک فرانسه بود و در همان‌جا بود که با انواع فیلم‌های اروپایی و آسیایی آشنا می‌شود. این باعث شد که نوشته‌های ادبی او بیشتر به سمت نوشته‌های سینمایی سوق پیدا کنند. نوشته‌هایی مشابه یک فیلمنامه.
پس از بازگشت به نیویورک مدتی به عنوان یک موزیسین فعالیت می‌کند اما از هم پاشیده شدن گروه و علاقه او به سینما باعث می‌شود که در یک مدرسه فیلم‌سازی معتبر ثبت نام کند.
در سال 1979 درست دو روز پس از آغاز ساخت اولین فیلمش «تعطیلات همیشگی» به عنوان پروژه پایانی، نیکلاس ری از مرض سرطان فوت می‌کند. او این فیلم را در 10 روز و با پانزده هزار دلار هزینه می‌سازد. هزینه ساخت این فیلم در حقیقت بورس تحصیلی بود که اشتباها به جای اینکه به دانشگاه پرداخت شود به اومی‌دهند و او نیز آن را خرج ساخت این فیلم می‌کند به همین دلیل دانشگاه هیچگاه به او مدرک پایان دوره را نمیدهد این فیلم موفق به کسب جایزه جشنواره  فیلم «مانهایم» آلمان می‌شود
«مرد مرده» با بازی «جانی دپ»، یک وسترن سیاه و سفید و به زعم بعضی اولین فیلم سیاسی جارموش با موسیقی زیبای «نیل یانگ».
وی  تحت تاثیر بازی فارست ویتاکر در فیلم «پرنده» ساخته «کلینت ایستوود» به فکر ساخت فیلمی می‌افتد که از این قابلیتهای این بازیگر استفاده کند و این شروعی میشود برای ساخت فیلم «گوست داگ: راه و رسم سامورایی».
«گل های شکسته» یا به عبارتی «گلهای پژمرده» آخرین ساخته جیم جارموش، با بازی «بیل موری»، برنده جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن در سال 2005 برای بهترین کارگردانی می‌شود، فیلمى که خیلى از منتقدان و تماشاگران حدس می‌زدند برنده نخل طلا شود. دراین فیلم بر خلاف چند فیلم اخیرش که حالت اپیزودیک پیدا کرده بودند دوباره به سینماى داستانی باز می‌گردد.
جیم جارموش علاوه بر کارگردانی در فیلم‌های زیادی هم به عنوان بازیگر ایفای نقش کرده است که به گفته خودش هدف او از بازیگری فقط درک حس و حال بازیگران در سمت دیگر دوربین بوده است.
موفقیت یا عدم موفقیت تجاری در روند ساخت فیلمهایش تاثیر نداشته است. او همواره به پیشنهادهای وسوسه انگیز هالیود جواب رد داده است و ترجیح داده که استقلال خود را در ساخت فیلمهایش حفظ کند.

منبع

  • افرافیلم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,