Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
خورشت جانانه

«افسانه‌خانه / خورشت کرفس زعفرانی»

2012 November 23

افسانه هژبری / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آشپزی هم مثل هر چیز دیگه است. اگه در روش خودمون تعصب بخرج بدیم، از پیش‌رفت (در راه شکم، در این مورد) کلی‌ محروم میمونیم. راستش من همیشه فکر می‌کردم خورش کرفس حتمن باید سبز یعنی بدون رب گوجه‌فرنگی‌ باشه تا این‌که یک روز خسته و مرده اومدم خونه و دیدم خواهر شوهرجان که مهمان ما بود اما لطف کرده و ناهار رو فراهم کرده بود، یک خورش کرفسی درست کرده بود جانانه با رب گوجه‌فرنگی و زعفران و متدی متفاوف در مقدار پخت کرفس که بوش واقعن آدم رو مست می‌کرد.

خلاصه این‌قدر این خورش خوشمزه بود که فکر کردم ارزش گفتن داره حتا اگه برای بعضی از شما تازگی نداشته باشه.

مواد لازم برای چهار نفر: چهارصد گرم گوشت گوساله یا گاو (البته که با گوسفند هم می‌شه اما چون‌که خودم دوست  ندارم معمولن توصیه نمی‌کنم)

یک دسته کرفس

یک پیاز، خلال  شده

نیم قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی

نیم قاشق ‌ چایخوری.زعفران

یک قاشق  چایخوری زردچوبه

 دو قاشق غذا خوری آبلیمو

چهار قاشق غذا خوری روغن زیتون .

نمک و فلفل، به میزان مناسب.

می‌تونید اگه دوست دارید نعنا و جعفری، هر کدام نیم بسته، ساطوری شده هم اضافه کنید اما بنظر من واقعن احتیاجی‌ نیست!

طرز تهیه. در قابلمه‌ای بزرگ دو ق. روغن گرم کنید .پیاز داغ رو درست کرده، گوشت از پیش تمیز و تکه شده را در اون تفت دهید. رنگ گوشت که عوض شد زردچوبه و رب گوجه فرنگی بزنید و دو دقیقه دیگر سرخ کنید. روی گوشت روآب گرم و نمک و فلفل ریخته و بگذارید با درجه متوسط بپزه. بعد از ۴۵ دقیقه باید نسبتن نرم شده باشه.

ته کرفس رو ببرید تا شاخه‌ها از هم جدا بشن. یکی یکی همه رو با آب سرد بشویید و با کنار چاقو اون نخ کنار هر شاخه رو بکشید  و بیرون بندازید (مثل لوبیا سبز پاک کردن) .قسمت برگ دارکرفس و هم‌چنین دل کرفس که سبز کمرنگ و ترد هست رو جداگانه خورد کرده کنار بگذارید. ساقه ها رو در قطعات نسبتن بلند (دو بند انگشت) و به قطر و درازای مساوی ببرید. در تاوه‌ای دو ق. روغن زیتون گرم کرده و اول کرفس‌های بریده شده رو در اون سرخ کنید. اما نه زیاد. یک ویژگی دل‌چسب این روش اینه که کرفس زیر دندون نرم و له نیست. پس اون‌قدر سرخ نکنید که نرم بشه یا این‌که رنگ سبزش گرفته بشه. قسمت برگ و دل خورد شده رو دیرتر اضافه کنید که  فقط یه تفت بخوره. اگر مایل بودید جعفری و نعنا رو هم‌زمان با برگ کرفس سرخ کنید. محتویات تاوه رو به قابلمه اضافه کنید.

خورش رو برای پانزده تا بیست دقیقه دیگر روی حرارت ملایم  بپزید که یه خورده جا بیفته.  چند دقیقه قبل از کشیدن ، پودر زعفران رو که در یک ق. غذاخوری آب گرم حل کرده‌اید + چاشنی آبلیمو در دیگ بریزید. مواظب باشید چون اگر زعفران جوش بخوره بو و خاصیتش رو از دست میده. بچشید که مزه همه چیز خوب باشه. به و به و به!

  «افسانه‌خانه را از این صفحه دنبال کنید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , ,