Saturday, 18 July 2015
12 August 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«اولتن پارک»

2012 November 24

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بلیک موریسن (Blake Morrison) شاعر و نویسنده انگلیسی متولد 8 اکتبر 1950 است. داستان‌های موریسن بیش‌تر بر اساس زندگی شخصی و خانوادگی‌اش نوشته شده‌اند.

در این میان داستان‌های مجموعه‌ی «و کی برای آخرین بار پدرت را دیدی؟» (And When Did You Last See Your Father) موفق‌ترین‌‌شان است که جایزه جی آر آکرلی را برای به‌ترین زندگی‌نامه به دست آورده است. از این کتاب در سال 2007 یک فیلم سینمایی هم به کارگردانی اناند تاکر در انگلستان ساخته شده است.

بلیک موریسن خود درباره داستان «و کی برای آخرین بار پدرت را دیدی» می‌گوید:

«فکر می‌کردم دنیا به دو قسمت تقسیم شده، آن‌هایی که بچه دارند و آن‌هایی که بچه ندارند، اما حالا فکر می‌کنم دنیا میان آن‌هایی تقسیم شده که والدین‌شان را از دست داده‌اند، یا والدین‌شان هنوز در قید حیات‌اند. کتاب «و کی برای آخرین بار پدرت را دیدی؟» خاطراتی‌ست در باره از دست دادن، در باره عشق و در باره مرگ. هم‌چنین تلاش عمیقی‌ست برای پاسخ به این سوال که: چه وقت دکتر آرتور موریسن – مردی که پدرم بود – به طور کاملن صادقانه خودش بود؟ آیا او همان مردی بود که از نگاه کودکی هشت ساله خودش را جلو صف می‌انداخت، کارش را پیش می‌برد و خانواده‌اش را شرمسار می‌کرد؟ مردی که از نگاه همان کودک در سنین نوجوانی، آدمی جذاب، مخترعی دیوانه، شخصیتی خودساخته‌ و پدری پرشور، حریص و پشت‌هم‌انداز بود؟ یا پزشک پرجذبه‌ای که خود در بستر مرگ از درد به هم می‌پیچید، و مبدل به بیماری ناتوان و بی‌پناه شده بود؟ این داستان هم‌چنان که می‌کوشد به این پرسش‌ها پاسخ دهد، در کنار آثار کلاسیک در مورد پدرها از جمله: آثار ادموند گاس (Edmund Gosse)، و فیلیپ راث (Philip Roth) قرار می‌گیرد.»

«و کی برای آخرین بار پدرت را دیدی؟» (And When Did You Last See Your Father) تصویری خانوادگی از روابط پدر و پسر، و شرحی در سوگ پدر است. این کتاب نخستین بار در 1993 به چاپ رسید و به زودی در فهرست آثار پرفروش قرار گرفت و به زبان‌های بسیاری از جمله عربی و ژاپنی ترجمه شده است.

برگردان فارسی «اولتن پارک» به قلم روان فرزانه طاهری است.

موسیقی متن:

Saint-Saens: Carnival of the Animals

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,