Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
رییس مجلس شورای اسلامی:

«هشدار به مقام‌های ترکیه در خصوص نصب موشک‌های ناتو»

2012 November 25

خبر / رادیو کوچه

علی لاریجانی،‌ رییس مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، 24 نوامبر، در پی سفر به ترکیه با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و جمیل چیچک رییس پارلمان این کشور دیدار کرده است.

به گزارش روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان پس از دیدار با علی لاریجانی، احمد معاذ‌الخطیب رهبر ائتلاف مخالفان سوریه را به حضور پذیرفته است.

دیدار لاریجانی با اردوغان پشت درهای بسته دو ساعت طول کشید و هنوز جزییات مذاکرات منتشر نشده است.

لاریجانی سپس با رییس مجلس ترکیه دیدار کرد و بعد از این دیدار ترکیه را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خانه ملت، آقای لاریجانی درباره موضوع مذاکرات با ترکیه در فرودگاه استانبول گفت که در این سفر درباره حوادث مهم منطقه‌ای که در منطقه رخ داده و در حال وقوع است، به‌خصوص پیروزی مقاومت اسلامی در غزه و تحولات سوریه تاکنون دیدارهایی را با مسوولان کشور سوریه و لبنان داشته‌ام و قرار است درباره این موضوعات با مسوولان کشور ترکیه نیز گفت‌وگو کنم.

علی لاریجانی، گفت که در دیدار با نخست‌وزیر و رییس مجلس ترکیه افزون بر مسایل دوجانبه درباره «مسایل سوریه» گفت‌وگو کرده است.

او اضافه کرد: «درباره نصب سیستم‌های موشکی پاتریوت از سوی ناتو به سران ترکیه تذکر داده شد که نصب چنین سیستم‌هایی در منطقه اثرات منفی دارد.»

ترکیه اخیرن از ائتلاف نظامی پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواسته است که به دلیل نگرانی از سرایت جنگ داخلی سوریه به مرزهای خود، موشک‌های زمین به هوای پاتریوت را در مرزهایش با این کشور مستقر کند. ناتو گفته است که درحال بررسی این درخواست ترکیه است.

ایران، سوریه و روسیه درباره درخواست ترکیه از ناتو برای استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

در مقابل احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز جمعه طی نشست خبری مشترک با آقای الخطیب گفت که ترکیه با سوریه بیش از 910 کیلومتر مرز مشترک دارد و سپر دفاعی پاتریوت جزو سلاح‌های دفاعی است و نباید هیچ نگرانی در کشورهای منطقه ایجاد کند.

 بیشتر بخوانید:

 «وقت ارسال سلاح به فلسطین است نه لابی‌گری» (اخبار مرتبط)

 «احتمال تقاضای ترکیه از ناتو برای استفاده از هواپیمای آواکس»

«برگزاری نشست گفت‌وگوی ملی سوریه در تهران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,