Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
به بهانه زادروز محمود فرشچیان

«قلبی که برای ایران می‌تپد»

2010 January 24

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

«سال‌ها نقاشی نمایانگر اندیشه تفکر شعرا، داستان‌سرایان، نویسندگان و زینت‌بخش کتاب‌ها بود. ولی نگارگر خود را به محدوده فضای بسته جدول و درون متن کتاب مقید ننمود. نقوش در حواشی پیش رفتند، سروها سرکشیدند و ستیغ کوه‌ها حاشیه را شکافتند، ابرهای دربرگیرنده کوه‌ها به اطراف پراکنده شدند و پرندگان درحاشیه و متن به پرواز درآمده تا بدانجا که خویشاوندی شعر و نوشته درآمیزش با جلوه‌گری نقش و جلای رنگ‌ها اوج فزونتری یافت. همین انس و الفت دیرپای نقاشی ایرانی با ادبیات سبب شد که حال و هوایی رویایی و شاعرانه در فضای این هنر بوجود آید.» (استاد فرشچیان)

چهارم بهمن‌ماه مصادف با زادروز محمود فرشچیان از برجسته‌ترین نقاشان معاصر ایران است. عمده‌ی آثار او با الهام از ادبیات عرفانی و باورهای مذهبی ساخته و پرداخته شده‌اند.  او از دوران کودکی با علاقه و استعداد فراوان در زمینه نقاشی آثار ماندگاری را خلق کرد.  محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.

20100124- farshchian-koocheh

محمود فرشچیان در چهارم بهمن سال 1308 در شهر اصفهان به دنیا آمد. از همان اوان کودکی علاقه خاصی به هنر نقاشی داشت. خودش چنین می‌گوید: « 4 سالگی را خوب به یاد دارم. روی زمین می‌نشستم و نقش‌های قالی را روی کاغذ می‌کشیدم. پدرم هم از این وضعیت راضی بود.»

پدرش، حاج غلامرضا فرشچیان، از تجار فرش بود و در کار هنر قالی بافی دست داشت.  او با مشاهده استعداد فرزندش، وی را به کارگاه نقاشی استاد حاج میرزا آقا امامی برد. استعداد و علاقه محمود خردسال باعث حیرت حاج میرزا شد. فرشچیان در خاطراتش از استاد به نیکی یاد می‌کند و می‌گوید:

«حاج میرزا نقش آهو به من داد و گفت تا از روی آن نقاشی کنم، تا صبح روز بعد حدود 200 طرح دراندازه‌ها و جهت‌های مختلف کشیدم. برای استاد باورکردنی نبود و از آن به بعد مورد تشویق و تایید ایشان قرار گرفتم.»

فرشچیان، در ادامه‌ی راه، از کلاس هفتم دبیرستان یعنی در سن 14 سالگی قدم به هنرستان هنرهای زیبای اصفهان گذاشت و به مدت چهار سال، زیر نظر استاد عیسی بهادری، به فراگیری اصول و مبانی طراحی نقوش سنتی پرداخت.

فرشچیان پس از آموزش نزد استاد امامی و بهادری و دانش‌آموختگی از مدرسه هنرهای زیبای اصفهان، برای گذراندن دوره هنرستان هنرهای زیبا به اروپا سفر کرد و چندین سال به مطالعه‌ی آثار هنرمندان غربی در موزه‌ها پرداخت. بنا بر گفته وی در موزه‌های اروپا، اول کسی بود که وارد موزه می‌شد با بسته‌ای از کتاب و قلم، و در نهایت آخر از همه، خود او بود که از موزه خارج می‌شد.

پس از بازگشت به ایران، فرشچیان کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران آغاز کرد و به مدیریت اداره ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد.

یکی از مشهورترین تابلوهای نقاشی محمود فرشچیان، تابلوی «عصر عاشورا»ست. این طرح که صحنه‌ی واقعه عاشورا را نمایش می‌دهد در نوع خود بی‌نظیر است. در ارتباط با خلق این اثر فرشچیان می‌گوید:

«سه سال پیش از انقلاب روز عاشورا مادرم مرا نصیحت کرد و گفت: «به روضه گوش کن تا چند کلمه حرف حساب بشنوی» و من با ایشان گفتم: «من اول در اتاقم کاری دارم بعد خواهم رفت.» حال عجیبی به من دست داد. وارد اتاق شدم، قلم را برداشتم و تابلوی عصر عاشورا را شروع کردم. قلم را که برداشتم تابلویی شد که الان هست بدون هیچ تغییری. این اثر توسط استاد به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد.

فرشچیان تاکنون جوایز متعددی را برای خلق آثارش در ایران و اروپا کسب کرده است. وی هم‌چنین دارای یک موزه از آثارش در مجموعه فرهنگی سعدآباد دایر کرده است.  فیلم مستندی نیز با عنوان عشق‌پرداز به کارگردانی محمد هادی کاویانی، با حضور عزت الله انتظامی، پرویز پورحسینی و با صدای زیبا بروفه در نکوداشت او ساخته شده‌است که در آیین رونمایی کتاب پنجم وی به نمایش در آمد.

محمود فرشچیان، هم اکنون در نیوجرسی آمریکا ساکن است و سفرهای دوره‌ای و فصلی به ایران دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment