Saturday, 18 July 2015
28 September 2021

«هشدار ۱۱فعال ملی مذهبی نسبت به وضعیت ابراهیم یزدی»

2010 January 24

رادیو کوچه

یازده تن از چهره­‌های شاخص نهضت آزادی و ملی مذهبی با انتشار بیانیه‌­ای نسبت به در خطر بودن سلامت ابراهیم ­یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران که در حال حاضر در بازداشت به سر می­‌برد هشدار دادند. ابولفضل­ بازرگان، محمد بسته­ نگار، حبیب‌­اله پیمان، غلام‌عباس توسلی، رضا رییس‌­طوسی، عزت ­اله سحابی، هاشم صباغیان، احمد­صدر ­حاج‌­سید­جوادی ، اعظم طالقانی ، نظام‌­الدین قهاری و علی‌­اکبر معین‌­فر از امضا کنندگان این بیانیه هستند.

به گزارش جرس، متن کامل بیانیه به شرح زیر است:

اکنون چند هفته از بازداشت دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی ایران در نیمه شب پس از رخدادهای عاشورا می­‌گذرد . این بازداشت درحالی انجام شد که دکتر یزدی با کهولت سن و ابتلا به سرطان پروستات و گذرانیدن دوره­‌های سخت شیمی درمانی در شرایطی است که بنا به گواهی پزشکان و متخصصان نیاز مبرم به مراقبت‌های ویژه پزشکی اعم از معاینات مرتب و آزمایش‌های ادواری و مصرف منظم دارو و استفاده از لوازم پزشکی دارد . وضعیت جسمی دکتر یزدی به گونه ایست که نحوه زیست ایشان را متفاوت از افراد عادی می­‌نماید.
پیشینه نزدیک به شش دهه فعالیت‌های آزادی خواهانه و اسلام­‌گرایانه دکتر یزدی در داخل و خارج از کشور برای همگان روشن است . بی‌گمان یزدی یکی از پای­‌گذاران انقلاب اسلامی در هنگامه پیروزی انقلاب بر نظام استبداد سلطنتی و از مشاوران مورد اعتماد رهبر انقلاب بود و این اعتماد به حدی بود که ایشان اجازه دریافت وجوهات شرعی را به دکتر یزدی داده بود و آگاهان به امور حوزوی می‌­دانند که این اجازه چه مفهومی در­بر­دارد.
اما در سال‌های پس از انقلاب هیچ‌­گاه این نزدیکی منجر به فرو گذاشتن استقلال فکری و عدم اظهار نظر شفاف دیدگاه‌­ها از سوی دکتر یزدی نشد وی پس از استعفای دولت موقت و کناره­‌گیری از کلیه مقام­‌های دولتی ، همواره سعی نموده دیدگاه­‌های انتقادی خود را در راستای خط­ مشی مسالمت آمیز و به دور از خشونت و در چهار­چوب قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر و با در نظر گرفتن منافع ملی و مصالح کشور نسبت به حاکمیت، به صورت شفاف و علنی با مردم در میان گذارد.
اینک شنیده ها حاکی است که دکتر یزدی در سلول انفرادی بسر برده و از امکانات متناسب با شرایط جسمی محروم بوده و کسانی که ایشان را به تازگی دیده­اند وضعیت نامناسب ناشی از بیماری و فشارهای زندان را در چهره تکیده­اش گزارش می­نمایند. این وضعیت زنگ خطری جدی برای سلامتی دکتر یزدی است.
متصدیان امور باید بدانند این نحوه برخورد در مقابله روشن با آموزه های دینی و منشور حقوق بشر و قوانین مدنی کشور است و آیا می دانند روایت دربند کشیدن پیرمردی هفتاد­و­هفت ساله­ای با آن سوابق ملی و آزادی خواهانه در چنین وضعیت جسمی را آیندگان این مرز و بوم چگونه خواهند نوشت و چه قضاوتی خواهند کرد ؟
در اینجا به دلیل وضعیت ویژه دکتر یزدی از طرح هرگونه نقد و اعتراض سیاسی و حقوقی در پیوند با بازداشت­‌های گسترده و خارج از قانون، خوداری می­‌کنیم و به عنوان یک امر اخلاقی و صرفن از جهت رعایت حقوق انسانی از مقامات مسوول انتظار جدی داریم که با آزادی ایشان و فراهم آمدن شرایط ادامه خدمات پزشکی از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری نمایند و چنانچه با وجود گذشت چندین هفته از بازداشت ایشان، هم چنان تصور می کنند، نیاز بیشتری به انجام بازجویی است می­توانند همانند سال 81 که دکتر یزدی با احضار به دادگاه انقلاب بیش از پنجاه جلسه بازجویی بدون بازداشت را پس داد ، امور خود را پی‌گیری نمایند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,