شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 September 2016
به حکم دادگاهی در قطر

«شاعر منتقد قطری به حبس ابد محکوم شد»

۱۳۹۱ آذر ۱۰

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٢٩نوامبر دادگاهی در شهر «دوحه»، پایتخت «قطر»، یک شاعر را به دلیل سرودن اشعار انتقادی نسبت به امیر این کشور به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش «رویترز»، در جلسه این دادگاه که به‌صورت غیرعلنی برگزار شد، «محمد بن الذیب العجمی»، شاعر قطری به اتهام توهین به امیر «حمد بن خلیفه آل ثانی» و تلاش برای تحریک عموم برای طغیان علیه حکومت، به حبس ابد محکوم شد.

گوشه‌ای از پرونده قضایی آقای العجمی که مصداق توهین به امیر قطر شناخته شد، این است که در بخشی از شعرهایش گفته بود که «اگر شیوخ عرب نمی‌توانند عدالت را برقرار کنند، بهتر است که با تعویض آنان، قدرت را به دست زنان زیبا بسپاریم» و یا در جای دیگری، به طعنه آنان را مشغول بازی «پلی استیشن» خواند. وی همچنین در اظهاراتی که به موازات انقلاب تونس ایراد کرد، گفت که «در برابر نیروی سرکوب‌گر، تمام ما تونسی هستیم».

عکس از وب‌سایت دوحه نیوز

مطابق قوانین قطر که خود یکی از حامیان اصلی انقلاب‌ها و شورش‌های موسوم به بهار عربی در سایر کشورهاست، اتهامات فوق می‌توانست شاعر قطری را با مجازات مرگ روبه‌رو کند. «محمد بن الذیب العجمی» در نوامبر سال گذشته بازداشت شد و از آن زمان تاکنون، جلسه دادگاه وی پنج بار به تعویق افتاده بود.

«نقیب النعیمی»، وکیل مدافع این شاعر زندانی، صدور حکم حبس ابد را برای موکلش «اشتباه قضایی وحشتناک» خواند و گفت که تقاضای فرجام خواهد کرد. وی همچنین صدور فرمان عفو را از سوی امیر قطر محتمل دانست.

گفتنی است که در محاکمه مذکور، خود شاعر متهم را به دادگاه راه ندادند و وکیل مدافع وی را نیز از هرگونه بحث لفظی که امیر قطر را به چالش بکشد، منع کردند.

در واکنش به این رویداد، «فیلیپ لوتر» مدیر بخش خاورمیانه «عفو بین‌الملل» در بیانیه‌ای اظهار داشت: «تاسف‌آور است که قطر، به عنوان کشوری که می‌خواهد ظاهر خود را به عنوان مشوق آزادی بیان در جامعه بین‌الملل نقاشی کند، به چنین تجاوز رسوا و آشکاری نسبت به حقوق انسانی دست می‌زند». ماه گذشته، «دیده‌بان حقوق بشر» نیز محاکمه شاعر قطری را به دلیل اظهارات و سروده‌هایش، مصداق استاندارد دوگانه در نوع برخورد حاکمان این کشور با مقوله آزادی‌بیان دانست. واکنش‌های بین‌المللی به صدور حکم حبس ابد برای آقای العجمی کماکان ادامه دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,