Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
به مناسبت سه سالگی رادیو کوچه

«هم‌چنان در کوچه»

2012 December 01

 اکبر ترشیزاد / مه‌شب تاجیک / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سه سال از شروع به کار کوچه می‌گذرد. سه سالی که من اکبر ترشیزاد و مه‌شب تاجیک به غیر از دو سه ماه ابتدایی‌ از همراهان و همکاران دایمی کوچه بوده‌ایم و شاید بتوان گفت از قدیمی‌ترین خبرنگاران و روزنامه‌نگارانی هستیم که با این رسانه کار کرده‌ایم. نوشتن از این سه سال کار آسانی نیست اما بهتر و منصفانه‌تر است تا این نوشته را با نقد و انتقاد از خود و رسانه‌ای که بیش‌تر زمان کاری‌مان را به آن اختصاص می‌دهیم آغاز کنیم.

کوچه گرچه که یک رادیوی بین‌المللی است به این معنا که قرار بوده تا اخبار و گزارش‌هایی را درباره جهان و به ویژه ایرانیان تمامی نقاط دنیا ارایه دهد اما شکی نیست که باوجود رسانه‌های به نسبت آزادی که در تمام کشورهایی پیشرفته جهان به کار مشغولند و هر لحظه جدیدترین اخبار و گزارش‌های خبری را از اقصی نقاط جهان مخابره می‌کنند، به باور ما شاید بزرگ‌ترین رسالت کوچه انعکاس اخبار و واقعیت‌هایی است که در درون کشور می‌گذرد. از دیگر سو باید توجه داشت که با توجه به جو اختناق و ناامنی ایجاد شده برای خبرنگاران و رسانه‌ها در ایران که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم شدت بیشتری هم گرفته است، انتظار انجام اینکار از چهره‌ها و نام‌های شناخته در درون ایران توقعی غیرمنطقی به نظر برسد. اینجاست که نقش شهروند خبرنگاران بیش از پیش مشهود و تعیین کننده می‌شود، جایی که به گمان ما رادیو کوچه در سال‌ها گذشته در آن کم‌کاری داشته و نتوانسته است بهر دلیلی به اندازه‌ی لازم و کافی این ارتباط را برقرار کرده و از پتانسیل موجود در درون کشور استفاده‌ی لازم را ببرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که به گمان ما کوچه در این سه سال گذشته درگیر آن بوده هم‌کاری کوتاه مدت و موقتی برخی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران باسابقه، حرفه‌ای و کهنه‌کار با این رسانه بوده است و این عزیزان به دلایل مختلف پس از مدتی فعالیت موفق، آن را نیمه تمام گذاشته‌اند

یکی دیگر از مشکلاتی که به گمان ما کوچه در این سه سال گذشته درگیر آن بوده هم‌کاری کوتاه مدت و موقتی برخی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران باسابقه، حرفه‌ای و کهنه‌کار با این رسانه بوده است و این عزیزان به دلایل مختلف پس از مدتی فعالیت موفق، آن را نیمه تمام گذاشته‌اند. می‌توان حدس زد که یکی از علت‌های این پیشامد، مشکلات مالی و عدم توافق بر سر حق‌التحریرهایی است که این رسانه به هم‌کاران پرداخت می‌کند. واقعیت این است که کوچه به سبب این‌که رسانه‌ی مستقلی است از نظر شرایط مالی در وضعیت خیلی مناسبی به سر نمی‌برد اما باید گفت که اگر مدیران این رسانه نتوانند از روش‌های دیگری منابع مالی بیش‌تری را برای کوچه تامین کنند در نهایت این مسئله به ضرر این رادیو تمام شده و این رسانه بخشی از نیروهای کارآمد خود را از دست خواهد داد.

اگر بخواهیم از نقاط قوت و نکات برجسته‌ای رادیو کوچه یاد کنیم در نخستین مرحله باید از استقلال این رسانه بگوییم. شکی نیست که مدیران این رسانه برای خود خط مشی و موضع‌گیری سیاسی ویژه‌ای دارد اما همواره تلاش کرده‌اند تا انعکاس دهنده‌ی نظریات تمامی جریانات و گروه‌های سیاسی درون و بیرون از ایران باشند. در برخی از موارد که کم‌شمار هم نبوده‌اند بسیاری از مخالفان آرای این رسانه توانسته‌اند تا آزادانه به ارایه نظریات خود بپردازند و گاهی اوقات از این تریبون برای نقد خود آن نیز بهره ببرند. نمونه‌ی نوشته‌ها و بحث‌هایی که میان «احمد باطبی»، «امیرعباس فخرآور» و طرف‌دارانشان در این رادیو درگرفت مثال خوبی است از سعه‌ی صدر بالای این رسانه.

یکی دیگر از محاسن رادیو کوچه آزاداندیشی مدیران آن و بازگذاشتن دست نویسندگان و خبرنگاران این رسانه برای بیان نظریات شخصی‌شان در حوزه‌های مختلف بوده است. ما به جرات می‌توانیم بگوییم که پس از سال‌ها تجربه‌ی همکاری با رسانه‌های مختلف بدون اغراق کم‌تر رسانه‌ای را مثل کوچه یافته‌ایم که کم‌ترین میزان سانسور ممکن را بر روی گزارش‌ها، نقدها و تحلیل‌های هم‌کارانش اعمال کرده باشد. به هر روی رادیو کوچه در میان رادیوها و رسانه‌های فارسی زبان یک رسانه‌ی جوان به حساب می‌آید اما شکی نیست که با حفظ اصول، برطرف کردن ضعف‌ها و تجدید نیرو خواهد توانست راه خود را هم‌چنان باقدرت ادامه دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,