Saturday, 18 July 2015
04 December 2020

«خبرهای پنجم دسامبر ۲۰۱۲»

2012 December 05

با اعلام رفع محدودیت قضایی دخترش

«نسرین ستوده به اعتصاب غذای خود پایان داد»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز سه‌شنبه چهاردهم آذرماه، «نسرین ستوده» وکیل زندانی که از ۴٩روز پیش‌ در اعتصاب غذا به سر می‌برد، به‌دنبال اعلام رفع محدودیت قضایی برای دخترش که یکی از خواسته‌های اساسی وی بود، به اعتصاب خود پایان داد.

بنابر اعلام آقای «رضا خندان»، همسر خانم ستوده در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک، موضوع شکستن اعتصاب غذای خانم ستوده در ملاقات عصر سه‌شنبه با ایشان عنوان شد. آقای خندان نوشت: «بالاخره خبر خوب رسید. نسرین امروز پس از ۴٩ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. ممنون از همه‌ی دوستان که در این مدت همدل و همراه ما بودند؛ به ویژه فعالین زنان که در این چند روز از کانال های مختلف پی‌گیر موضوع بودند. در ملاقات استثنایی عصر امروز، نسرین با توجه به برداشتن محدویت قضایی مهراوه به اعتصاب خود پایان داد. در این مورد بازهم سرفرصت بیشتر خواهم نوشت».

گفتنی است که «رضا خندان»، همسر،‌ و «مهراوه خندان»، دختر سیزده‌ساله‌ی خانم ستوده در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۱، شعبه دوم دادیاری دادسرای شهید مقدس تهران(جنب زندان اوین) در احکام احضاریه جداگانه‌ای ممنوع‌الخروج شده بودند. برداشته‌شدن فشارها از روی خانواده و به‌خصوص محروم کردن فرزند از حقوق خود به دلیل زندانی بودن مادر، یکی از خواسته‌های خانم ستوده بود که با دست‌یافتن به آن، اعتصاب غذای خود را شکست.

………………………………………………………………………………….

 با بیانیه‌ای از سوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی

«ناتو با استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه موافقت کرد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، چهارم دسامبر، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزرای خارجه کشورهای عضو این سازمان، با استقرار موشک‌های زمین به هوای «پاتریوت» در خاک ترکیه موافقت کرده‌اند. این سامانه‌های پدافند ضدهوایی در نقاط مرزی ترکیه با سوریه مستقر خواهند شد.

به گزارش «الجزیره»، در بیانیه مذکور با اشاره به آن‌چه وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو «تجاوز مکرر به قلمرو ترکیه» خوانده‌اند، آمده است: «ناتو با تقویت امکانات دفاع هوایی ترکیه برای حفاظت از خاک و مردم ترکیه، و در جهت مشارکت برای کاهش بحران در مرزهای یک کشور هم‌پیمان، موافقت کرده‌است».

«آندرس فوگ راسموسن» دبیرکل ناتو در بروکسل به خبرنگاران گفت: «ما با روحیه قوی همکاری در کنار ترکیه ایستاده‌ایم». وی افزود: «ما به هر کسی که بخواهد به ترکیه حمله کند، می‌گوییم حتا فکرش را هم نکند».

مقامات ناتو می‌گویند هدف از استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک ترکیه، «صرفن دفاعی» بوده و برای حمایت از ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز خاک سوریه و یا حمله به این کشور در ترکیه نصب نمی‌شود. انتظار می‌رود که سیستم PAC-3 (آخرین نسخه ساخت آمریکا برای موشک‌های زمین به هوای پاتریوت) از سوی آلمان،‌ هلند و ایالات متحده در خاک ترکیه به کار گرفته شوند.

پس از بروز تنش و درگیری میان سوریه و ترکیه در نقاط مرزی بین دو کشور، اخباری مبنی بر درخواست ترکیه برای استقرار موشک‌های زمین به هوای ضد موشک «پاتریوت» در خاک این کشور منتشر شد و نهایتن در روز ٢١ نوامبر، مقامات ترک درخواست رسمی خود را در این‌باره به ناتو ارایه کردند.

از سوی دیگر روسیه و ایران مخالفت خود را با استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریه ابراز داشته‌اند. «الکساندر لوکاشویچ»، سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت که این عمل، کمکی به ثبات و امنیت منطقه نمی‌کند و «علی لاریجانی»، رییس مجلس جمهوری اسلامی نیز پس از دیدار با نخست‌وزیر و رییس مجلس ترکیه در طی سفری به این کشور در روز ٢۴ نوامبر، به خبرنگاران گفت: «درباره نصب سیستم‌های موشکی پاتریوت از سوی ناتو به سران ترکیه تذکر داده شد که نصب چنین سیستم‌هایی در منطقه اثرات منفی دارد.»

تقاضای دولت ترکیه از ناتو برای استقرار موشک‌های پاتریوت و ورود نیروهای خارجی برای کمک به حراست از حریم هوایی ترکیه، در داخل این کشور نیز با واکنش گروهی از نمایندگان احزاب اپوزیسیون در پارلمان روبه‌رو شده است. «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه در پاسخ به این اقدام مخالفان داخلی، گفته است که نصب موشک‌های پاتریوت نیازی به مجوز پارلمان ندارد و طبق ماده چهارم معاهده واشنگتن، خاک ترکیه، خاک ناتو محسوب می‌شود.

………………………………………………………………………………

 

رسانه‌های مصری نیز اعلام اعتصاب کردند

«درگیری معترضان با پلیس در برابر کاخ ریاست‌جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

با ادامه یافتن اعتراض‌ها نسبت به فرمان اخیر «محمد مرسی» مبنی بر افزایش اختیارات مقام ریاست جمهوری و اعلام همه‌پرسی برای پیش‌نویس قانون اساسی بحث‌برانگیز جدید، روز سه‌شنبه چهارم دسامبر، تظاهرکنندگان مصری در برابر کاخ ریاست‌جمهوری این کشور در قاهره با پلیس درگیر شدند.

بنابر گزارش «خبرگزاری رویترز»، پلیس در مقابله با معترضان خشمگینی که از سدهای امنیتی مقابل کاخ ریاست جمهوری مصر عبور کرده و اقدام به برچیدن سیم‌های خاردار کرده‌بودند، به گاز اشک‌آور متوسل شد. منابعی از کاخ ریاست جمهوری به رویترز گفته‌اند که «محمد مرسی» ناچار شد تا کاخ را ترک کند.

تلویزیون الجزیره نیز در گزارشی از قاهره، از اجتماع هزاران نفر در اطراف کاخ ریاست جمهوری و محاصره آن توسط تظاهرکنندگان خبر داد.

همچنین در روز سه‌شنبه، دست‌کم هشت روزنامه پرتیراژ مصری، اعم از رسانه‌های مستقل و طرف‌دار اپوزیسیون دولت این کشور، در اعتراض به آن‌چه محدودساختن آزادی بیان در قانون اساسی جدید خوانده‌اند، به مدت یک‌روز از انتشار دست‌کشیدند. برخی از شبکه‌های تلویزیونی خصوصی مصری نیز اعلام کردند که روز چهار‌شنبه برنامه‌های عادی خود را قطع کرده و تنها صفحه‌ای سیاه را به نمایش خواهند گذاشت.

معترضان معتقدند که در پیش‌نویس قانون اساسی جدید که آقای مرسی قصد دارد آن‌را با شتاب قابل ملاحظه‌ای در روز پانزدهم دسامبر به رفراندوم بگذارد، آزادی‌های اساسی از جمله حقوق زنان، آزادی رسانه‌ها و حقوق اقلیت‌های مذهبی زیر پا گذاشته شده و تضمینی قوی برای جابه‌جایی قدرت در آن گنجانده نشده است. مخالفان، آقای مرسی و گروه «اخوان المسلمین» را به خیانت نسبت به انقلاب مصر متهم کرده و از قصد خود برای بست‌نشینی در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری این کشور خبر داده‌اند.

 ………………………………………………………………………

با باخت استقلال به داماش گیلان

«سپاهان قهرمان نیم‌فصل اول لیگ برتر شد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، چهاردهم آذرماه، با باخت تیم استقلال تهران به داماش گیلان در ورزشگاه عضدی رشت در آخرین بازی نیم‌فصل اول لیگ برتر، آبی‌پوشان پایتخت از قهرمانی این نیم‌فصل بازماندند و تیم سپاهان اصفهان با تفاضل گل بهتر، در جایگاه نخست ایستاد.

تیم استقلال از دقیقه ۴٠ بازی، با اخراج «جی.ال ساموئل» به علت دریافت دو کارت زرد پی‌درپی، ده نفره شد و با گلی که در دقیقه ٨۵ از «که‌به» مهاجم جدید داماش دریافت کرد، نتیجه را به حریف گیلانی خود واگذار کرد.

بدین ترتیب در جدول رده‌بندی پایان نیم‌فصل اول لیگ برتر ایران، تیم‌های سپاهان و استقلال هرکدام با ٣١ امتیاز و بر مبنای تفاضل گل، به ترتیب جایگاه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده و تیم‌های فولاد خوزستان، ملوان بندر انزلی و راه‌آهن، سوم تا پنجم شدند. تیم داماش گیلان نیز با یک رتبه صعود، جای پرسپولیس تهران را در رتبه یازدهم به خود اختصاص داد.

از حاشیه‌های تاسف‌بار این بازی، مرگ جوان بیست‌ساله‌ای به نام «حبیب رفعتی ساجدی» بود که به گزارش «سایت ورزشی گل» بر اثر هیجان ناشی از باخت تیم مورد علاقه‌اش دچار ایست قلبی شد و به دلیل عدم حضور آمبولانس در ورزشگاه، با تاخیر قابل ملاحظه، به‌وسیله اتومبیل شخصی به بیمارستان رازی شهر رشت رسید و جان خود را از دست داد.

 …………………………………………………………………………

 جدیدترین تنش میان عراق و ترکیه

«دولت عراق به وزیر انرژی ترکیه اجازه ورود به اربیل را نداد»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، چهارم دسامبر، هواپیمای حامل «تانر ییلدیز» وزیر انرژی ترکیه که در راه سفر به شهر «اربیل» در کردستان عراق بود، با عدم صدور اجازه ورود توسط دولت مرکزی عراق، در شهر «کایسری» ترکیه به زمین نشست.

به گزارش «حریت دیلی نیوز»، آقای ییلدیز که قصد داشت برای شرکت در جلسه پایانی یک کنفرانس درباره نفت و گاز کردستان عراق، به «اربیل» سفر کند، پس از فرود در شهر «کایسری» به خبرنگاران گفت که دولت مرکزی عراق اجازه سفر مستقیم هواپیمای حامل وی و همراهانش را به اربیل صادر نکرده است.

بنابر همین گزارش، دولت عراق سه ساعت قبل از پرواز وزیر انرژی ترکیه، بخش‌نامه‌ای را صادر کرد که بر مبنای آن، تمامی هواپیماهای خصوصی به مقصد اربیل، ابتدا باید در بغداد به زمین می‌نشستند. پس از اطلاع از چنین دستورالعملی، «یونس دمیرر» سفیر ترکیه در بغداد که نتوانسته بود پیش از پرواز با مقامات وزارت خارجه در هواپیمای حامل وزیر تماس بگیرد، پس از پرواز این جت خصوصی، وزیر انرژی را از تصمیم دولت عراق آگاه کرد و آقای «تانر ییلدیز» نیز با مشورت وزارت خارجه، از پرواز به عراق منصرف شده، در کایسری فرود آمد.

آنکارا و بغداد بر سر موارد بسیاری با هم اختلاف دارند که فرار «طارق الهاشمی» معاون سابق و سنی مذهب رییس‌جمهوری عراق به ترکیه و سر باز زدن مقامات ترک برای استرداد وی به عراق، تنش‌ها را میان دو همسایه افزایش داده است. آقای الهاشمی از سوی دولت شیعه‌ی عراق به نخست‌وزیری «نوری المالکی» با اتهام دست داشتن در ترور، به صورت غیابی محکوم به اعدام شده است.

از موارد دیگر مورد اختلاف میان دولت‌های ترکیه و عراق، تلاش برای عقد قراردادهای صادرات نفت از کرستان عراق به ترکیه است که دولت مرکزی این قراردادها را بدون اجازه بغداد، غیرقانونی می‌داند. بازدید ماه گذشته «احمد داووداوغلو»،وزیر خارجه ترکیه از «کرکوک» بدون اطلاع دولت آقای مالکی، بر سردی روابط میان آنکارا و بغداد افزود.

با این حال، وزیر انرژی ترکیه در اظهارات روز سه‌شنبه‌اش، بر تصمیم خود مبنی بر ادامه گفت‌وگو با مقامات کردستان عراق پای‌فشرد و اظهار داشت: «ما برآورد قیمت کلی خود را به اطلاع آقای بارزانی، نخست وزیر منطقه خودگردان کردستان خواهیم رساند» و تاکید کرد که روی‌داد اخیر تاثیری بر روند مذاکرات ترکیه با مقامات کردستان عراق نخواهد گذاشت.

………………………………………………………………..

ویرانی‌های توفان بوپا

«توفان در فیلیپین ده‌ها کشته بر جای گذاشت»

خبر / رادیو کوچه

آخرین آمار آسیب‌دیدگان توفان «بوپا» تا ظهر روز چهارشنبه، پنجم دسامبر، به وقت محلی در فیلیپین حاکی از آن است که بیش از دویست تن در جنوب این کشور بر اثر سیلاب، سقوط درختان و رانش زمین جان باختند.

«فه مائستره»، یک سخن‌گوی دولت فیلیپین به «آسوشیتدپرس» گفت که تنها ١۵١نفر در منطقه «کومپوستلا» کشته شدند. ۵١تن نیز در استان «داوائو» بر اثر سیل و سقوط درختان جان باختند. توفان بوپا روز سه‌شنبه جزایر «میندانائو» در جنوب فیلیپین را با سرعت ٢١٠ کیلومتر بر ساعت درنوردید، این توفان پس از کاهش سرعت، به سمت جنوب دریای چین در حرکت است.

ارتش در حال استفاده از هلی‌کوپتر و ماشین‌آلات سنگین برای کمک به مردم آسیب دیده است. «کورازون سولیمان، وزیر رفاه عمومی فیلیپین به «فرانس پرس» گفت که «در شهر کاتیل،‌ تعداد اندکی از ساختمان‌ها سالم مانده‌اند». وی افزود: «ما باید به سرعت کسیه‌های حمل جسد، دارو، لباس خشک و چادر به مناطق آسیب دیده برسانیم».

راه «کاتیل» و دو شهر دیگر در منطقه «میندانائو» به دلیل خراب‌شدن پل‌ها و سقوط درختان قطع شد و به گفته فرماندار استان «داوائو»، بیش از ٩۵درصد از ساختمان‌های شهر تخریب شدند. توفان بوپا باعث شد تا ٨٧هزار نفر خانه‌های خود را ترک کرده و به مناطق امن‌تر پناه ببرند.

دسامبر سال گذشته میلادی نیز توفان استوایی «واشی» جان ١٢٠٠ تن را در منطقه «میندانائو» گرفته بود. فیلیپین به طور متوسط شاهد بیست توفان و گردباد در سال است و «بوپا»، شانزدهمین توفان در سال جاری میلادی بود.

……………………………………………………………..

در صحن علنی مجلس خوانده شد

«بیانیه ٢٠۵ نماینده مجلس در حمایت از سپاه برای شکار پهپاد»

خبر / رادیو کوچه

روز چهار‌شنبه، پانزدهم آذرماه، «محمد دهقان» عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای را در سطح علنی مجلس خواند که با امضای ٢٠۵ نماینده در حمایت از سپاه پاسداران «شکار پهپاد آمریکایی» صادر شد.

روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده بود که یک پهپاد آمریکایی را پس از ورود به حریم هوایی ایران «شکار» کرده است. از سوی دیگر ساعاتی پس از انتشار خبر مذکور، ارتش آمریکا با تکذیب آن گفت که در روزهای اخیر هیچ‌کدام از هواپیماهای بدون سرنشین این کشور مفقود نشده‌اند.

به گزارش «ایسنا»، در بیانیه نمایندگان آمده است:

« با قدردانی از فرمانده کل قوا حضرت امام خامنه‌ای، اینک که براثر توانمندی‌های بالای فرزندان جان برکف سرزمین ایران اسلامی، سطح علمی و فناوری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی موجبات اقتدار روزافزون و کارآمدی بازدارنده در همه ابعاد دفاعی فراهم آورده است و آثار آن در تولیدات و تجهیزات نظامی به خوبی مشهود است که شکار پهپادهای مهاجم کشورهای استکباری و مدعی پیشرفت تنها یک نمونه از توانمندی نیروهای نظامی ایران است، بر خود لازم می‌دانیم از تلاش‌های شبانه‌روزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج، ارتش جمهوری اسلامی و همه قوای نظامی و انتظامی به ویژه نیروی دریایی سپاه که با هوشیاری،‌اقتدار و توانمندی خود را به منصه ظهور رسانند تشکر و قدردانی نماییم و حمایت مجلس شورای اسلامی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر قوای انقلاب اسلامی را در مقابله با توطئه‌های نظام استکباری اعلام می‌داریم».

……………………………………………………………..

در نشست نخست‌وزیران سازمان همکاری شانگهای

«رحیمی: آمادگی ایران برای کمک به استقرار دموکراسی در خاورمیانه»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، پانزدهم آذرماه، «محمدرضا رحیمی» معاون اول رییس جمهوری، در یازدهمین نشست نخست‌وزیران سازمان همکاری شانگهای در «بیشکک» قیرقیزستان، با اشاره به خیزش‌های مردمی اخیر در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، اظهار داشت که جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا این کشورها را در تاسیس نهادهای مردم‌سالار، تصویب قوانین اساسی و رهایی از مشکلات اقتصادی یاری دهد.

به گزارش «خبرگزاری جمهوری اسلامی» (ایرنا)، آقای رحیمی با اشاره به بحران سوریه، گفت: «تلاش برای نظامی کردن بحران سوریه و تسلیح گروه های غیررسمی، نه تنها کمکی به حل بحران نمی کند ،بلکه موجب پیچیده‌شدن بیش‌تر اوضاع منطقه و گسترش خون‌ریزی‌ها می شود». وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول و مبانی اعتقادی و سیاسی خود، خیزش‌های مردمی یکی دو سال اخیر در تعدادی از کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را علیه دیکتاتوری و استبداد داخلی از یک سو و قطع نفوذ قدرت‌های استکباری در کشورهایشان از سوی دیگر ارج می نهد» و آمادگی دارد تا با استفاده از تجربیات گرانقیمت خود، به این کشورها کمک کند.

«محمدرضا رحیمی» با محکوم کردن اسراییل، خواهان اتخاذ تدابیر سیاسی، اقتصادی و انسانی در حمایت از مردم فلسطین شد و با اشاره به موضوعات جاری افغانستان، اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهایی که دارای مشترکات فراوان و مرزهای طولانی با افغانستان است، براساس دیدگاه راهبردی خود، ارتباط تنگاتنگی میان امنیت و توسعه و بازسازی در افغانستان قایل است». وی گفت که «در یک دهه اشغال نظامی افغانستان، عمدتن به راه‌کار نظامی توجه شده و از موضوع بازسازی و توسعه زیرساخت‌ها، ایجاد اشتفال و آموزش در این کشور غفلت شده است».

معاون اول رییس جمهوری اسلامی درباره مساله هسته‌ای ایران گفت که این کشور به عنوان یکی از اعضای معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) و طبق مواد این معاهده دارای حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی و فن‌آوری هسته‌ای است و افزود: «ما در عین پای‌بندی به تعهدات بین‌المللی خود و تحت نظارت پادمان های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی مصمم به بهره‌برداری از حقوق مسلم خود در قبال این تعهدات هستیم».

آقای رحیمی همچنین نظر جامعه جهانی را نسبت به برنامه‌های هسته‌ای ایران «بدبینی‌ها و گمانه‌های بی‌پایه و اساس با انگیزه‌های سیاسی» خواند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,