Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«انتقام چمن»

2012 December 08

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ریچارد براتیگان (Richard Brautigan)نویسنده و شاعر آمریکایی در 30 ژانویه 1935 به دنیا آمد. نوشته‌های او غالبن کمدی سیاه و طنزآمیزند. شناخته شده‌ترین رمان براتیگان «صید قزل‌آلا در آمریکا» (Trout Fishing in America) نام دارد که در سال 1967 نوشته شده است.

داستان «انتقام چمن» (Revenge of the Lawn) نخستین بار در 1971 در مجموعه‌ای از شصت و دو داستان کوتاه براتیگان منتشر شد. براتیگان این داستان‌ها را میان سال‌های1962 تا 1970 نوشت و انتقام چمن که نام خود را به مجموعه داده، قرار بود آخرین داستان کتاب باشد، اما در نهایت به نخستین داستان مجموعه بدل شد.

براتیگان نوشتن داستان‌هایی درباره مادربزرگش، الیزابت کوردلیا آشلوک ملقب به بسی را در این مجموعه از بهار 1965 آغاز کرد. فکر اولیه نوشتن یک رمان بود، اما در جریان کار جای خود را به مجموعه داستان‌های کوتاهی در باره وقایع خانوادگی، معشوق مادربزرگ، فرانک کامپانا و وحشتش از زنبور عسل و درخت گلابی چمن مقابل خانه مادربزرگ داد.

براتیگان در سال 1972 جایزه‌ی گاورنر واشنگتن (Washington Governor’s Writing Award) را به دست آورد. در 1984 در 49 سالگی با شلیک گلوله به زندگی خود پایان داد.جسدش حدود یک ماه بعد کشف شد و از این رو تاریخ دقیق مرگ او مشخص نیست. براتیگان در جایی نوشته: «همه‌ی ما جای خود را در تاریخ داریم، جای من ابری ‌ست.»

داستان انتقام چمن توسط علی رضا طاهری عراقی به فارسی برگردانده شده است.

موسیقی متن:

Forgotten Dreams & Plink, Plank, Plunk!

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,