شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس‌نشینی تند

«هدف» و «وسایل» غیراخلاقی»

۱۳۹۱ آذر ۱۸

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چند روزی است که انتشار نوار صوتی گفت‌وگوی «نیک‌آهنگ کوثر» با «مهدی هاشمی» به تیتر نخست رسانه‌ای در درون و بیرون از ایران تبدیل شده است. انتشار چنین فایلی آن هم در مقطع کنونی بسیار بحث‌برانگیز بوده و جای بررسی فراوانی دارد. نخست و در ابتدای این بحث لازم است تا به روشنی گفته شود که در این نوشته به هیچ عنوان نه بنا داریم تا اقدامی در جهت مظلوم نمایی «مهدی هاشمی» داشته باشیم و نه قرار است تا چشم بر واقعیات دردناکی هم‌چون کشتار دهه‌ی شصت ببندیم، بلکه بحث بر میزان اخلاقی بودن عملی است که انجام می‌گیرد و صدالبته که در چنین مواردی اصل زشتی عمل مهم است نه شخصی که مورد هدف قرار گرفته است وگرنه با شیوع چنین نگاهی ما هم به دام همان شعار «هدف وسیله را توجیه می‌کند» و اندیشه‌ی پنهان در پشتش گرفتار می‌شویم که در صورت فراگیر شدن چنین چیزی «نه تو مانی و نه من».

به دلایل مختلف این عمل «نیک‌آهنگ کوثر» از نظر منطقی، اخلاقی و سیاسی حرکتی درست به نظر نمی‌رسد. نخست آنکه با وجود تاکید ایشان بر این که این فایل در اختیار وکیل دو طرف ماجرای درگیر در پرونده‌ی «مهدی هاشمی» قرار گرفته است چیزی از زشتی اصل کار نمی‌کاهد. این گفته دقیقن مانند این است که فردی فیلمی ویدیویی از روابط خصوصی یک نفر تهیه کنید و بعد اعلام کند که این فیلم را برای خانواده‌ی خود طرف و مخالفانش همزمان ارسال کرده‌ است. پرسش اینجاست که اگر «مهدی هاشمی» از ضبط مکالمات خود خبر داشت بخش فراوانی از این گفته‌هایش را بر زبان می‌راند؟ به طور قطع این طور نیست و «مهدی هاشمی» که از میزان دشمنی و تندی کلام آقای «کوثر» با پدرش آگاه است اگر از این موضوع اطلاع داشت به این راحتی چنین فرصتی را به ایشان نمی‌داد. «کوثر» در مصاحبه‌اش آگاهانه «هاشمی» را به سمت بر زبان راندن سخنانی سوق می‌دهد که برای او و به ویژه پدرش بسیار خطرناک است و از سوی دیگر به طور حتم به ضرر جنبش در درون ایران خواهد بود.

«نیک‌آهنگ کوثر»، «هاشمی» و پدرش را (البته به درستی) متهم می‌کند که برخی از اقدامات این خانواده و به ویژه شخص «هاشمی رفسنجانی» در کوتاه آمدن در برابر «خامنه‌ای» چقدر به ضعف و سکوت جنبش سبز کمک کرده است اما همانطور که «مهدی هاشمی» در این فایل نیز به خوبی به این نکته اشاره می‌کند یکی دیگر از مسایلی که به شدت به جنبش مردم پس از انتخابات لطمه زد ایجاد اختلاف میان رهبران جنبش و ناامید کردن مردم از آن‌ها بود، همان کاری که متاسفانه «کوثر» خود، آگاهانه یا ناآگاهانه از بانیان اصلی‌اش بود. یادمان نرود که در اوج جنبش سبز، این «کوثر» و سایت ایشان بود که با به میان آوردن و طرح بحث کشتارها و اعدام‌های بی‌رحمانه‌ی دهه‌ی شصت، به ناامیدی و سردی مردم از رهبران جنبش دامن زد و دیدیم که بیش از همه این رسانه‌های حامی حکومت بودند که از این حرکت ایشان استقبال و به آن دامن زدند.

پرسش این‌جاست که آیا انتشار این فایل از سوی «کوثر» در شرایط کنونی که «مهدی هاشمی» در زندان است و باوجود آگاهی از طرح این موضوع در فایل که ما به «احمدی‌نژاد» در دنیا ضربه زدیم و او را بی‌آبرو کردیم، جدای از مشکلاتی که برای شخص «مهدی هاشمی» به عنوان یک انسان در بند ایجاد می‌کند نمی‌تواند بیش از هر چیز خاطر طرفداران «خامنه‌ای» و «احمدی‌نژاد» را شاد کند که به تئوری توطئه‌ی خود دامن بزنند و نشان دهند که مردم در جنبش هیچ کاره بودند و این باند «هاشمی» بود که با رهبر و «احمدی‌نژاد» مشکل داشت؟ به گمان نگارنده این عمل «نیک‌آهنگ» نیز مانند دیگر اقدامات او در سه سال گذشته، در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن حساب‌نشده و به ضرر جنبش و در بدبینانه‌ترین حالت آن حساب‌شده و در خدمت اصول‌گرایان و در راستای انحراف افکارعمومی و آلت‌دست‌ نشان دادن مردم در جنبش سبز است، نتیجه‌ای که رسانه‌های حامی اصول‌گرایان و تندرویان در روزهای آینده آن را ثابت خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    مطلبتون رو خوندم و لذت بردم.. درود بر شما