Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
گزارش روز

«آغاز بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر درغیاب بزرگان»

2010 January 25

سام‌شریف/ رادیوکوچه

برنامه‌های اصلی نمایش فیلم‌های این دوره ازامروز پنجم بهمن‌ماه آغاز می‌شود. قرار بود با نمایش فیلم‌های «به رنگ ارغوان» که پنج سال و «تسویه حساب» که دو سال توقیف بودند، در روز یکشنبه، بازار نمایش‌های عمومی گرم شود.

این درحالی است که قبل از آغاز به کار جشنواره بسیاری از کارشناسان علل اصلی رفع توقیف فیلم‌ها را رونق بخشیدن به جشنواره می‌دانستند. در همین راستا علی رضا سجادی با شایعه خواندن این مساله گفته‌بود: «سیاست رفع توقیف فیلم‌ها خیلی وقت پیش از آن‌که به صورت رسمی به‌عنوان مدیر سینمایی شناخته شویم، از سوی بنده و آقای شمقدری اعلام شده‌بود و در بسیاری از موضع‌گیری‌های خود اعلام کرده‌بودیم که با این‌گونه توقیف‌ها مخالف هستیم و این اظهارنظرها براساس یکسری دیدگاه‌های هدفمند شکل گرفته بود و هیچ ارتباطی به برگزاری پربار و بخشیدن رونق به جشنواره ندارد.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در همین راستا جمال شورجه و اکبر نبوی که از اعضای قبلی معاونت سینمایی وحامی احمدی‌نژاد بودند به انتقاد از رفع توقیف فیلم‌ها و تبلیغاتی خواندن آن پرداختند.

نبوی می‌گوید: «تصور می​کنم در مورد جشنواره امسال با دو نگاه تقریبن​ متضاد و معارض روبه‌رو هستیم. یک نگاه دولتی است که به واسطه آن شرایطی به‌وجود آمده که بخشی از فیلم‌های سال‌های گذشته که به ناحق یا حق مورد سانسور و یا توقیف قرار گرفته بوده، در جشنواره به نمایش درآیند.از این زاویه تلاش شده تا در مورد جشنواره تبلیغ شود.»

نبوی که در همین چند جمله نشان می‌دهد چندان نگاه مثبتی به این ماجرا ندارد، ادامه می‌دهد: «اگر مدیران جشنواره یا مسوولان سینمایی نگران فیلم​های توقیفی هستند و معتقدند که در سال​های گذشته نسبت به این آثار اجحافی صورت گرفته است باید با شهامت بگویند که با این نگاه که در گذشته موجود بوده مخالفند و از این پس هم خودشان این گروه از فیلم​ها را توقیف نخواهند کرد تا تصوراتی مبنی بر تبلیغاتی بودن این جریان به‌وجود نیاید.»

هم‌چنین جواد‌شمقدری چندی پیش گفته‌بود: «کسانی که از رفع توقیف فیلم‌ها تعجب می‌کنند «بیماری فرهنگی» دارند.»

اما صحبت‌های وزیر فرهنگ وارشاد در افتتاحیه بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر نشان داد که این دو گروه چندان اختلاف اساسی در مورد سانسور ندارند. او گفت: «سینمای امروز ایران سینمایی است که با انقلاب اسلامی ایران متولد و نطفه آن با عشق نهاده شد.»

جواد شمقدری نیز در تشریح سینمای مطلوب، از جمله اظهار داشت: «برای سینمایی که زیر چتر معارف و فرهنگ اسلامی و با تکیه بر باور و ایمان اسلامی قوام بگیرد تلاش خواهیم کرد.» معاون سینمایی وزارت ارشاد که پیشتر مشاور هنری محمود احمدی‌نژاد بوده، می‌گوید: «ما سینمایی را پاس خواهیم داشت که به ارزش‌ها و آرمان‌های بلند و بزرگ انقلاب و راه شهیدان آن وفادار بماند و راه امام و خط ولایت را منشاء عشق امید، خودباوری عزت‌طلبی و استقلال‌خواهی بداند.»

با تمام تلاشی که برای رفع توقیف فیلم‌ها صورت گرفت،باز تعدادی از فیلم ها در توقیف ماند و از راه‌یابی به جشنواره بازماند

با تمام تلاشی که برای رفع توقیف فیلم‌ها صورت گرفت،باز تعدادی از فیلم ها در توقیف ماند و از راه‌یابی به جشنواره بازماند. جواد شمقدری درباره «پاداش» ساخته کمال تبریزی به ایسنا گفت: «وضعیت این فیلم به گونه‌ای نیست که بتوان با اصلاحیه مشکل آن را برطرف کرد.» او می‌افزاید: «به هرحال کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم، هر دو از نیروهای خوب سینمای ایران هستند و ما امیدواریم خود آن‌ها فکری به حال این فیلم بکنند.»

تکلیف سه فیلم «هیچ» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی، «آتشکار» از محسن امیریوسفی، و «زم‌هریر» ساخته‌ی علی روئین‌تن، که از فیلم‌های توقیفی سال‌های قبل هستند، هنوز ناروشن است. این سه فیلم برای بخش مسابقه پذیرفته نشدند، اما مسوولان جشنواره وعده دادند امکان نمایش محدود آن‌ها را در یک سانس فوق‌العاده فراهم کنند. روزنامه اعتماد در شماره روز یکشنبه، چهارم بهمن، نوشت، عبدالرضا کاهانی و محسن امیریوسفی «نمایش محدود فیلم‌هایشان در جشنواره را منوط به صدور پروانه نمایش عمومی آن‌ها دانستند.»

مدیران سینمایی ایران درحالی به استقبال بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر رفتند که نام بسیاری از بزرگان غایب بود وبسیاری از چهره‌های شاخص مانند عباس کیارستمی، عزت‌اله انتطامی و اصغر فرهادی نیز از پذیرفتن داوری نیز سر باز زدند

مدیران سینمایی ایران درحالی به استقبال بیست وهشتمین جشنواره فیلم فجر رفتند که نام بسیاری از بزرگان غایب بود وبسیاری از چهره‌های شاخص مانند عباس کیارستمی، عزت‌اله انتطامی و اصغر فرهادی نیز از پذیرفتن داوری نیز سر باز زدند. بازتاب این مسایل در افتتاحیه، سخنان معاون سینمایی ارشاد بود. او شنبه شب ردکردن داوری از سوی چند نفر را تایید کرد و گفت: «فضاسازی که برای ۳ یا ۴ نفر از افراد پیش آمد که داوری را نپذیرفتند؛ طبیعی نبود. در هر جشنواره‌ای این اتفاق می‌افتد که پیشنهاد داوری با برخی از سینماگران مطرح می‌شود، گروهی می‌پذیرند و گروهی نه.»

وزیر ارشاد نیز در سخنان خود به «کم‌لطفی عده‌ای معدود» از سینماگران اشاره کرد. سایت عصر ایران به نقل از روزنامه‌ی انگلیسی ایندپندنت می‌نویسد، چند کارگردان بریتانیایی، یونانی، فلسطینی و فرانسوی، از جمله کن لوچ، پیتربروک، تئو آنجلوپولوس، ایلیا سلیمان و فیلیپ‌لوره، جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر را تحریم کرده‌اند. بنابر این گزارش، «این کارگردانان با توجه به وقایع روی داده پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران» از حضور در جشنواره خودداری می‌کنند.

بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر پانزدهم بهمن با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,