Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من- بخش نخست

«گام‌‌های یک مسیر»

2012 December 09

نهال نوریان / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اهمیت خواندن کتاب در هر دوره‌‌ای از زندگی در جای خود باقی است ولی این مهم، پیوست‌‌های با اهمیتی را در کنار خود دارد که بدون در نظر گرفتن آن‌‌ها کم‌‌تر می‌‌توان به بهترین نحو از خواندن کتاب بهره برد. این‌‌که کتاب خوانده شود مقوله‌‌ی جدایی است از این‌‌که چه فردی چه کتاب‌‌هایی را در چه بازه‌‌ای از زمان و به چه ترتیبی می‌‌خواند به عبارت دیگر، کتابخوانی فن‌‌هایی دارد که اگر به آن فنون مجهز نباشیم نمی‌‌توانیم به بهره‌‌مندی مطلوب از خوانده‌‌هایمان دست یابیم. همچنین مقوله‌‌ی فن‌‌های کتابخوانی هم با حوزه‌‌ی بازیابی داده‌‌های پیرامون آن تفاوت دارد به گونه‌‌ای که حتا اگر شما داده‌‌های اطلاعاتی منتج از فرآیند کتابخوانی را داشته باشید، باید توانایی بایگانی، پردازش و بازیابی و استفاده از آن‌‌ها هم مورد توجه قرار گیرد تا بتوان یک فرآیند ایده‌‌آل را به وجود آورد. این فرآیند احتیاج به یادگیری و بهره‌‌گیری از راهکارها و آموزش‌‌هایی دارد که لازمه‌‌ی آن، توجه به خواست و علاقه‌‌مندی و همین‌‌طور لذت خواندن است. مادامی که لذت و جذبه از این فرآیند غایب باشند، نمی‌‌توان انتظار یک چرخه‌‌ی کامل را داشت.

یکی از موارد دارای اهمیت در نزد کتاب‌‌خوان‌‌های حرفه‌‌ای، مجموعه‌‌ای است که فراهم می‌‌آورند. این مجموعه لزومن بنا نیست تا در کتابخانه‌‌ی ایشان به چشم بیاید ولی می‌‌توان کتابخانه‌‌ای را متصور شد که مجموعه‌‌ی خوانده‌‌های ایشان را به‌‌صورت مثالی در خود جای داده است به عبارتی فرد می‌‌تواند با رجوع به تاریخچه‌‌ی خواندنی‌‌های خود یک محتوای فرضی را در ذهن بیاورد و به تحلیل محتوایی کتابخانه‌‌ی مثالی بپردازد. آن‌‌گاه چند موضوع آشکار می‌‌شود. نخست این‌‌که فرد تا به چه اندازه در یک خط سیر منطقی و هدفمند برای دریافت، پرداخت و پرتاب داده‌‌های اطلاعاتی خود حرکت کرده و این حرکت تا به چه اندازه در مسیر میل و طلب او قرار داشته است. برای نمونه فردی که علاقه‌‌مند به مطالعه‌‌ی فلسفی است و از این مطالعه هدف خاصی را برای مثال برای دستیابی به اطلاعات در زمینه‌‌ی پدیدارشناسی دنبال می‌‌کند، خوانده‌‌های او تا به چه اندازه معطوف به این میل و هدف بوده‌‌اند و این مهم به چه میزان در یک پیکره‌‌بندی تاریخ‌‌مند قرار داشته است یا مثلن فردی که علاقه‌‌مند به مطالعه در حوزه‌‌ی بینا رشته‌‌ای فلسفه‌‌ی علم است یا دوست دارد تا در حوزه‌‌ی هنر بدوی اطلاعاتی کسب کند، آیا می‌‌داند چه مسیری را باید طی کند و چه کتابشناسی‌‌ای برای او مناسب است و آیا می‌‌تواند این مسیر را طی کند؟

واقعیت این است که کتابخوانی بیشتر از آن‌‌چه تصور شود یک مهارت است و نیاز به آگاهی، آموزش و دقت فراوان دارد حتا اگر خواندن کتاب برای فرد تنها جنبه‌‌ی فراغت و سرگرمی هم داشته باشد، برای او مفیدتر خواهد بود که این مسیر را با برنامه‌‌ریزی دنبال کند چراکه حتا اگر کتابخانه‌‌ی فرضی در حوزه‌‌ی سرگرمی هم از منطق مفروضی برخوردار باشد، می‌‌توان انتظار داشت که رسیدن به هدف پیش‌‌بینی-شده محتمل‌‌تر است برای نمونه اگر فرد در ساعت‌‌های فراغت خود مایل باشد به مطالعه‌‌ی تاریخ کشورها بپردازد یا فرد مورد نظر علاقه‌‌مند به خواندن زندگی‌‌نامه‌‌های افراد مشهور است، باز هم بهره-گیری از یک برنامه‌‌ی مطالعاتی می‌‌تواند سرگرمی دلپذیرتری را به ارمغان بیاورد هرچند که تصور بر این باشد که خواندن این کتاب‌‌ها فقط برای گذران اوقات فراغت است. این موضوع وقتی اهمیت بالاتری پیدا می‌‌کند که به داده‌‌های اطلاعاتی‌‌ای فکر کنیم که هر کودک در مسیر رشد خود از آن‌‌ها بهره‌‌مند می-شود آن هنگام است که درخواهیم یافت که حتا مطالعه‌‌ی کودک صرفن برای مشغولیت و سرگرمی هم دارای اهمیت است.

بخش دوم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۲ Comments

  1. 1

    wh0cd6936837 cialis generic

  2. 2

    wh0cd6936837 Generic Advair Diskus