Saturday, 18 July 2015
03 August 2020
تمام رخ – تا دولت یازده‌ام

«عارف اصلاح طلب، یا مستقل»

2012 December 12

 آرش حسینی پژوه / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک شدیم، هفته‌ای که بیش‌تر اخبارش حول محور نحوه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو بود، انتشار بیانیه جبهه مشارکت پس از صحبت‌های موسوی خوئینی‌ها در واقع نشان‌دهنده نحوه موضع‌گیری بسیاری از اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو بود، حزب مشارکت در بیانیه خود تقریبن صحبت‌های همین چند ماه گذشته را تکرار کرده است، صحبت‌هایی مبنی بر این‌که شرایط یک انتخابات آزاد فراهم نیست، و تا این فضای امنیتی از بین نرود و یا زندانیان سیاسی آزاد نشوند و یا حصر رهبران جنبش سبز برداشته نشود، امکان شرکت در انتخابات نخواهد بود، اما نکته مهم این بیانیه اشاره آن به اصلاح‌طلبان قلابی بود، در بیانیه آمده است «شرکت در هر انتخاباتی با هر قیمت و کیفیتی تنها از عهده کسانی ساخته است که از هیچ اصلی در سیاست‌ورزی پیروی نمی‌کنند. اما برای کسانی که اصول شناخته شده‌ای دارند و با این اصول در چشم مردم جای‌گاه پیدا کرده‌اند شرکت در «هر انتخاباتی» به معنای بی‌باورشدن مردم به آن‌هاست.»

این اظهار نظر از سوی حزب مشارکت در حالی منتشر می‌شود که تعدادی از اصلاح‌طلبان با نزدیک‌تر شدن به روزهای انتخابات برنامه‌هایی برای مشارکت در انتخابات تدارک دیده‌اند، البته این بیانیه با واکنش‌هایی هم مواجه شد و عده‌ای از داخل جناح اصلاح‌طلب به ادبیات جاری در این بیانیه نقد داشتند و این‌که بتوان کسانی را به واسطه تفاوت نگرش به نحوه مشارکت در انتخابات از اصلاح‌طلبی اخراج کرد مورد نقد جدی برخی از اصلاح‌طلبان بود.

در همین هفته و در حالی که صحبت پیرامون بیانیه حزب مشارکت در فضای سیاسی داغ بود، صحبت از تصمیم مجدد «محمد‌رضا عارف» برای ورود به انتخابات پیش‌رو نیز به صدر خبر‌ها آمد، جنجال اول در مورد این خبر انتشار آن در صفحه «نعیمه اشراقی» بود که به نظر می‌رسید با حمایت او از عارف هم‌راه است، اما ورود مجدد عارف به صحنه انتخابات با خبری از سوی کلمه هم‌راه شد، خبری که انتشار آن حتا صدای «زهرا اشراقی» را نیز در آورد.

کلمه در این خبر مدعی شده است که نهاد‌های امنیتی در حال حمایت از محمد‌رضا عارف برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری هستند، این خبر مدعی شده بود که نهاد‌های امنیتی با احظار فعالین اصلاح‌طلب به آن‌ها گفته‌اند، به فکر شرکت نکردن در انتخابات یا نامزد کردن کسی هم‌چون سید محمد خاتمی نباشند و در عوض از دکتر عارف حمایت کنند که حضور خود را قطعی کرده و رهبری هم حاضر است با او کار کند.

20121212-dolat-koocheh

اما واکنش زهرا اشراقی به این خبر نیز قابل توجه بود، او در صفحه فیس‌بوک خود در مورد انتشار این خبر نوشت: «یکى از سایت‌هاى منتسب به جریان سبز، بر اساس شنیده‌هاى خود، خبرى منتشر کرده است که گویا نهادهاى امنیتى از آقاى دکتر عارف حمایت می‌کنند. این شیوه نه کار اصلاح‌طلبان است نه جنبش سبز. این شیوه کیهان است و یکى از ترفندهاى نیروهاى امنیتى ایجاد اختلاف از طریق همین فضا‌سازی‌هاست.»

در حالی کلمه این اظهارات مقامات امنیتی را به عنوان حمایت آن نهاد‌ها از «محمد‌رضا عارف» دانسته بود که در همین روز‌ها، حبیب‌اله عسگراولادی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفته بود که آغوش نظام برای بازگشت میر حسین و کروبی همواره باز است.

این برخورد از سوی اطلاح‌طلبان در خصوص پیشنهاد نهاد‌های امنیتی، به نظر می‌رسد می‌تواند فشار سنگینی بر روی «محمد رضا عارف» تحمیل کند، در حالی که پیشنهاد نهادهای امنیتی با ذکر این نکته که رهبری نیز می‌تواند با عارف کار کند، را شاید بتوان به عنوان چراغ سبز حاکمیت به اصلاح‌طلبان نیز دانست. با انتشار این خبر به نظر می‌رسد عارف اگر هم قصد و نیتی جدی برای ورود به انتخابات داشته باشد، بعد از کسب رضایت حاکمیت برای ورود به انتخابات باید دوستان قدیمی خود را نیز راضی کند که اگر از او حمایت نمی‌کنند، در راه تخریب او نیز قدم بر ندارند. تمام این‌ها در حالی‌ست که عارف به اطرافیان خود گفته است که به عنوان کاندیدای مستقل قصد ورود به انتخابات را دارد.

اما همه اخبار انتخاباتی این روز‌ها پیرامون اصلاح‌طلب‌ها نیست، به نظر می‌رسد خبر‌های داغ‌تری در هفته‌های آینده پیرامون فعالیت‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست بر دولت یازده‌ام شنیده شود.

برنامه‌های تمام رخ را از اینجا دنبال کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,