Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
در پی آزمایش موشکی کره شمالی،

«محکومیت پیونگ‌یانگ از سوی آمریکا و چین»

2012 December 12

خبر / رادیو کوچه

در پی پرتاب یک فروند موشک دوربرد توسط کره شمالی، روز چهارشنبه، 12 دسامبر، دولت‌های آمریکا، بریتانیا و چین با صدور بیانیه‌‌هایی از این عمل کره شمالی انتقاد کرده‌اند.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا با صدور این بیانیه، یادآور شد که اقدام کره شمالی در استفاده از فن‌آوری بالستیک موشکی مغایر مصوبات صریح شورای امنیت سازمان ملل است و آن را نشانه دیگری از «رفتار غیرمسوولانه دولت کره شمالی» توصیف کرد.

بیانیه کاخ سفید افزوده است که پرتاب موشک دوربرد کره شمالی «اقدامی بسیار تحریک‌آمیز است که امنیت منطقه را تهدید می‌کند، تخطی از قطع‌نامه‌های شماره 1718 و 1874 شورای امنیت به شمار می‌آید، با تعهدات بین‌المللی کره شمالی مغایرت دارد و باعث تضعیف تلاش بین‌المللی برای جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای کشتار جمعی می‌شود.»

کاخ سفید در این بیانیه اعلام کرده است که «ایالات متحده در برابر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی هم‌چنان هشیار و به حفظ امنیت متحدان خود در منطقه پای‌بند است» و افزوده است که با توجه به «این تهدید جدید علیه امنیت منطقه، ایالات متحده هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکای امنیتی خود را افزایش می‌دهد و تقویت می‌کند.»

این بیانیه می افزاید که «طی ساعات و روزهای آینده» دولت آمریکا در هم‌کاری با متحدان خود و سایر اعضای شورای امنیت، اقداماتی را دنبال خواهد کرد تا به کره شمالی تفهیم شود که تخطی از مصوبات شورای امنیت عواقبی را در پی می آورد و لازم است این کشور به تمامی تعهدات بین‌المللی خود عمل کند و روابط مسالمت‌آمیزی با همسایگان خود داشته باشد.

A TV screen showing a graphic of North Korea's rocket launch

به گفته دفتر رییس جمهوری آمریکا، دولت کره شمالی با اقداماتی مانند آزمایش موشک دوربرد صرفن باعث انزوای بیش‌تر خود می‌شود و باید بداند که صرف منابع اقتصادی برای تولید موشک‌های دوربرد و تسلیحات اتمی تا‌کنون برای هیچ کشوری امنیت به هم‌راه نیاورده و نخواهد آورد و برای کره شمالی هم امنیت تنها از طریق رعایت هنجارهای بین‌المللی، عمل به تعهدات خود، تلاش برای سیر کردن شکم مردم آن کشور، فراهم کردن امکانات لازم تحصیلی برای فرزندانشان و کسب اعتماد همسایگان حاصل می‌شود.

در لندن، وزارت امورخارجه بریتانیا با محکوم کردن پرتاب موشک دوربرد کره شمالی، گفته است که سفیر کره شمالی را جهت دریافت اعتراض رسمی علیه «اقدامی که باعث افزایش تنش منطقه‌ای می‌شود» احضار خواهدکرد.

دولت چین، که از آن به عنوان نزدیک‌ترین متحد و دوست اصلی حکومت کمونیستی کره شمالی یاد می‌شود نیز اقدام اخیر کره شمالی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

با این‌همه، بامداد روز چهارشنبه، رسانه‌های دولتی کره شمالی گزارش کردند که این کشور توانسته است «با استفاده از یک فروند موشک دوربرد اونها-٣ برنامه صلح‌آمیز یک ماهواره در مدار زمین را با موفقیت به اجرا درآورد.»

کوتاه مدتی پس از آن، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که براساس ردگیری نیروی دریایی این کشور، کره شمالی در ساعت 9 و 51 دقیقه بامداد به وقت محلی یک فروند موشک دوربرد را به فضا پرتاب کرد و مخزن سوخت مرحله اول این موشک یک دقیقه بعد در منطقه دریای زرد سقوط کرد.

هم‌زمان، رییس جمهوری کره جنوبی دستور تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را صادر کرد و وزارت خارجه آن کشور اعلام داشت که کره شمالی باید مسوولیت «عواقب وخیم» این اقدام را برعهده بگیرد.

هم‌چنین، منابع ژاپنی با تایید پرتاب این موشک، گزارش کردند که قسمت دیگری از مخزن سوخت این موشک در حدود سیصدکیلومتری فیلیپین سقوط کرد اما در مورد قرار گرفتن ماهواره در مدار زمین، گزارش مستقل قطعی در دست نیست هر چند برخی کارشناسان از شواهدی در تایید این خبر سخن گفته‌اند.

وزارت خارجه ژاپن خواستار تشکیل اجلاس فوری شورای امنیت به منظور رسیدگی به اقدام کره شمالی شده است.

 بیشتر بخوانید:

 «کمک متخصصان ایرانی به برنامه موشکی کره شمالی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,