Saturday, 18 July 2015
16 September 2021
با احتمال دخالت شورای امنیت در تشکیل دو دولت مستقل اسراییل و فلسطین

«واکنش تند اسرائیل به سخنان خاویر سولانا»

2009 July 14

دویچه وله – گفته‌های اخیر خاویر سولانا در مورد احتمال دخالت شورای امنیت سازمان ملل متحد در زمینه‌ تشکیل دو دولت مستقل اسرائیل و فلسطین، با انتقاد اسرائیل روبرو شده است. در مقابل، مقامات فلسطینی به این پیشنهاد روی خوش نشان داده‌اند.   20090714_politic_solana

خاویر سولانا در جمع خبرنگاران در لندن گفته است، چنانچه اسرائیلی‌ها و فلسطینیان تا یک زمان معین به توافق نرسند، شورای امنیت سازمان ملل متحد آمادگی خواهد داشت تا شرایط لازم را برای ایجاد صلح در خاورمیانه بوجود آورد. به باور سولانا، در مرکز این راه‌حل بین‌المللی بایستی ایجاد یک دولت مستقل فلسطینی در نظر گرفته شود.

این سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌‌ی اروپا با واکنش منفی و تند وزیر خارجه‌ی اسرائیل روبرو شده است. آویگدور لیبرمن روز دوشنبه (۱۳ ژوئیه) با رد این پیشنهاد گفت، ایجاد هر گونه صلحی تنها در گرو نتیجه‌ی مذاکرات مستقیم است. لیبرمن در گفت‌وگو با رادیوی دولتی اسرائیل، تعیین کردن موعدی مشخص در این زمینه را محدود کردن تمامی شانس‌های موجود برای حصول توافق میان اسرائیل و فلسطین دانست.

وزیر خارجه‌ی اسرائیل همچنین اضافه کرد، سخنان “یک دیپلمات که در آستانه‌ی پایان کارش قرار دارد” نبایستی اهمیت قابل توجهی پیدا کند. این گفته‌ی لیبرمن در اشاره به پایان مسئولیت سولانا به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا در ماه اکتبر سال جاری میلادی بیان شده است. سولانا از سال ۱۹۹۹ در این سمت فعالیت داشته است.

استقبال فلسطینیان

آویگدور لیبرمن همچنین با ابراز تردید نسبت به مشرعیت قانونی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، او را “در بهترین حالت تنها نماینده‌ی نیمی از مردم” دانست. از زمان به دست گرفتن قدرت در سال ۲۰۰۷ از سوی اسلام‌گرایان افراطی حماس در نوار غزه، نیروهای فتح، وابسته به محمود عباس، تنها کنترل نیمی از کرانه‌ی باختری رود اردن را در دست دارند.

در مقابل انتقاد اسرائیل از سخنان سولانا، مقامات حکومت خودمختار فلسطین از این گفته‌ها استقبال کردند. یکی از سخنگویان محمود عباس در همین رابطه اظهار داشت، چنانچه اسرائیل تلاش‌های دولت باراک اوباما را در زمینه‌ی روند صلح در خاورمیانه مسدود کند، به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی از سوی سازمان ملل می‌تواند یک “گزینه‌” به شمار آید.

او همچنین خاطر نشان کرد، اروپا به عنوان یکی از چهار عضو دخیل در مذاکرات خاورمیانه، بایستی همچنان اسرائیل را برای توقف شهرک‌سازی و همین‌طور وقت‌کشی تحت فشار قرار دهد.

از سوی دیگر در تازه‌ترین اقدام، وزیر راه اسرائیل اعلام کرده است که از این پس در اسرائیل نام‌های عربی که روی تابلوهای خیابان نوشته شده‌اند پاک خواهند شد و تنها نام‌های عبری باقی می‌مانند. او دلیل این حرکت را امتناع فلسطینی‌ها از به کار بردن نام‌های عبری مکان‌ها اعلام کرده است. برای نمونه از این پس تنها نام “اورشلیم” به زبان عبری بر روی تابلوهای خیابانی دیده خواهد شد و نام عربی “القدس” به چشم نخواهد خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|