Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
به‌دلیل دشواری در کسب رای سناتورهای جمهوری‌خواه

«انصراف سوزان رایس از نامزدی وزارت‌خارجه آمریکا»

2012 December 14

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ١٣ دسامبر، «سوزان رایس» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل و یکی از نامزدهای احتمالی تصدی مقام وزارت خارجه آمریکا پس از «هیلاری کلینتون»، در نامه‌ای به «باراک اوباما» خواست تا از معرفی او به عنوان کاندیدای پست مذکور، صرف‌نظر کند.

به گزارش «رویترز»، خانم «رایس» که یکی از نزدیکان مورد اعتماد رییس‌جمهوری آمریکا به شمار می‌رود، پس از حمله ماه سپتامبر به کنسول‌گری ایالات متحده در «بن‌غازی» لیبی، به دلیل اظهاراتی که بیان کرد و طی آن، حمله را به دلیل پخش فیلم «معصومیت مسلمانان» و عصبانیت مردم لیبی دانست، مورد انتقادهای شدید جمهوری‌خواهان قرار گرفت. اندکی بعد فاش شد که حمله به کنسول‌گری لیبی توسط پیکارجویان اسلام‌گرا، از پیش برنامه‌ریزی شده بود.

سفیر کنونی آمریکا در سازمان ملل در نامه خود به «باراک اوباما» نوشت: «من بسیار مفتخرم که از جانب شما برای تصدی پست وزارت خارجه مطرح شدم، من کاملن مطمئنم که می‌توانستم در آن مقام به طور موثر به کشورمان خدمت کنم، با این حال اکنون به این نتیجه رسیده‌ام که پروسه رای اعتماد می‌تواند طولانی، نفاق‌افکن و هزینه‌بردار شود».

عکس: استفن لام/رویترز

عکس: استفن لام/رویترز

گفتنی است که «هیلاری کلینتون»، وزیر خارجه فعلی ایالات متحده،‌ پیش‌تر اعلام کرده بود که ماه ژانویه، از مقام خود کناره‌گیری خواهد کرد.

«باراک اوباما»، رییس‌جمهوری آمریکا نیز با اظهار تاسف از آن‌چه وی، «حملات غیرمنصفانه علیه خانم رایس در هفته‌های اخیر» خواند، این تصمیم سفیر آمریکا در سازمان ملل را «نشانه‌ای از قدرت شخصیت او» دانست و گفت که مطابق خواسته‌ی «سوزان رایس»، وی را به عنوان نامزد تصدی پست وزارت امور خارجه معرفی نخواهد کرد. اکنون نام «سناتور جان کری» به عنوان کاندیدای احتمالی مقام مذکور، در محافل سیاسی آمریکا مطرح شده است.

بیشتر بخوانید:

«حمله به سفارت آمریکا در لیبی یک اقدام تروریستی بود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,