Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
توسط پلیس در هفت استان چین

«بازداشت صدها چینی به اتهام پخش شایعه پایان دنیا»

2012 December 21

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ٢٠ دسامبر، بیش از یک‌هزار تن از شهروندان چین، از جمله اعضای یک فرقه غیرقانونی مسیحی، به اتهام پخش عامدانه‌ی شایعه پایان دنیا در روز ٢١ دسامبر، بازداشت شدند.

به گزارش «شبکه تلویزیونی الجزیره»، بیش از ۴٠٠ تن از اعضای فرقه مسیحی «خداوند قادر»، در استان شمال‌غربی «چینگ‌های»، ٣۵٠ تن در استان جنوب‌غربی «گویز-هو» و چندصد نفر نیز در پنج استان دیگر چین، دستگیر شدند. بازداشت‌شدگان عقیده دارند که روز بیست‌ویکم دسامبر، بر اساس تقویم «مایا»یی، دنیا به پایان خواهد رسید.

«تیموتی هیلدبرانت»، استاد «کینگز کالج» لندن در امور سیاست چین، می‌گوید که اطلاعات زیادی از اعتقادات اعضای فرقه «خداوند قادر» در دست نیست. وی می‌افزاید: «موضوع جالبی است زیرا بسیاری از مردم به‌گونه‌ای مساله را به شوخی برگزار می‌کنند و این احمقانه به نظر می‌رسد که حکومت برای پخش چنین شایعاتی مردم را مجازات کند».

عکس: تلویزیون الجزیره

عکس: تلویزیون الجزیره

از سوی دیگر، پلیس اعلام کرد که اعضای این گروه، پیروان خود را تشویق کرده‌اند تا نمادهای «اژدهای سرخ» را که نماد حزب کمونیست چین است، از بین ببرند. در اطلاعیه‌های گروه «خداوند قادر»‌ آمده است که «روز بیست‌ویکم دسامبر، نیمی از انسان‌های خوب می‌میرند و تمام شیاطین هم از بین می‌روند» و ادامه می‌دهد که «تنها اگر به جنبش خداوند قادر بپیوندید، نمی‌میرید و نجات می‌یابید».

پلیس هم‌چنین افزوده است که در اطلاعیه مذکور، آمده که اگر کسی این نوشته را همین امروز به یک‌صد نفر دیگر نرساند، اتفاق بدی برای او خواهد افتاد.

گزارش‌ها می‌گویند که شایعه فرارسیدن پایان دنیا، در چین رواج بسیاری یافته تا جایی که از هر پنج شهروند این کشور، دست‌کم یک نفر خود را برای پیشامدهای ناگوار آماده می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,