Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
به بهانه روز یادمان هولوکاست

«هولوکاست؛ جنایت ومکافات»

2010 January 27

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

بیست و هفتم ژانویه مصادف با روز جهانی یادآوری هولوکاست است. بر اساس باور بسیاری از مردم جهان هولوکاست یا «همه‌سوزی»، کشتار دسته‌جمعی و نسل‌کشی نزدیک به شش میلیون نفر بخصوص یهودیان بر پایه نژاد، مذهب و ملیت در طی جنگ جهانی دوم بدست آلمان نازی است. این روز بر اساس مصوبه سازمان ملل تعیین شده است.

20100127-hlocaust-koocheh

واژه هولوکاست اصطلاحی مذهبی و به معنای قربانی کردن یک حیوان نر طبق سنت یهودی است.اصل این واژه در زبان یونانی به معنای سوزاندن است.

در ژانویه 1933 نازی‌ها که در آلمان به قدرت رسیده بودند، باور داشتند که آلمان‌ها «نژاد برتر» هستند و یهودیان را- که «پست‌تر» می‌شمردند- تهدیدی خارجی علیه جماعت نژادی آلمان تلقی می‌کردند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مقامات نازی  یهودیان و گروه‌های دیگری، از جمله کولی‌ها، معلولان و برخی از اقوام اسلاو (لهستانی‌ها، روس‌ها، و غیره) را نیز به دلیل آنچه که «پستی نژادی» قلمداد می‌کردند، هدف حملات خود قرار دادند. علاوه براین، کمونیست‌ها، سوسیالیست‌ها، اعضای فرقه مذهبی شاهدان یهوه و همجنس گرایان نیز به دلایل سیاسی، ایدئولوژیک و رفتاری مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

در سال ١٩٣٣، جمعیت یهودیان در اروپا بیش از نه میلیون نفر بود. بیشتر یهودیان اروپایی در کشورهایی زندگی می‌کردند که در طول جنگ جهانی دوم به اشغال آلمان نازی درآمد یا تحت نفوذ آن قرار گرفت. تا سال 1945، آلمانی‌ها و همدستانشان تقریبن از هر سه یهودی اروپایی، دو نفر را به قتل رساندند. این بخشی از سیاست نازی‌ها در خصوص قتل‌عام یهودیان اروپا یا «راه حل نهایی» بود.

اگرچه یهودیان- که از نظر نازی‌ها خطری مهم علیه آلمان تلقی می‌شدند، قربانیان اصلی نژادپرستی نازی‌ها بودند؛ اما 200 هزار نفر کولی نیز به دست نازی‌ها از میان رفتند. دست کم، 200 هزار معلول ذهنی یا جسمی که عمدتن آلمانی بودند و در آسایشگاه‌ها می‌زیستند طی برنامه‌ای به نام«کشتن از سر ترحم» به قتل رسیدند.

در اواسط سال ١٩٣٣، نیروهای اس اس اولین اردوگاه مرگ، یعنی «داخائو» را به عنوان مرکز بازداشت هزاران زندانی سیاسی آلمانی دایر کردند. نازی‌ها هم‌چنین نویسندگان و هنرمندانی که آثارشان ضد حکومت تشخیص داده می‌شد و یا یهودی بودند را مورد شکنجه قرار داده و آن‌ها را در معرض بازداشت، محدویت‌های اقتصادی و دیگر اشکال تبعیض قرار می‌دادند.

محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران در اظهار نظری واقعه هولوکاست را یک «افسانه» خواند و آن را «دروغ استکبار» نامید. البته اظهارات احمدی‌نژاد مورد سرزنش برخی مقامات جامعه جهانی، از جمله دبیر کل سازمان ملل متحد قرار گرفت.

در اول نوامبر سال ۲۰۰۵، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای که به پیشنهاد آمریکا، استرالیا، اسرائیل، کانادا و روسیه، حمایت ۱۰۴ کشور و با اجماع تصویب شد، انکار هولوکاست را قابل پذیرش ندانست و بیست و هفتم ژانویه را برای یادبود قربانیان آن فاجعه، روز جهانی یادمان هولوکاست نامگذاری کرد. گفتنی است ایران تنها کشوری بود که با این قطعنامه مخالفت کرد و بررسی مساله هولوکاست در مجمع عمومی سازمان ملل را «اقدامی در راستای اهداف واشنگتن و متحدانش» عنوان کرد.

محمود احمدی‌نژاد رییس دولت ایران در اظهار نظری واقعه هولوکاست را یک «افسانه» خواند و آن را «دروغ استکبار» نامید. البته اظهارات احمدی‌نژاد مورد سرزنش برخی مقامات جامعه جهانی، از جمله دبیر کل سازمان ملل متحد قرار گرفت.

در اوایل دهه 80 قرن بیستم، تعدادی از اعضای آژانس بین‌المللی، از جمله، «پی یر ویدال ناکه»، «سرژ ولز»، «فرانسوا براریدا» تحت سرپرستی «رنه ساموئل سپرات» خاخام معروف فرانسه، با استناد به  مدارکی و به عنوان «پیشگیری از فراموش شدن مظلومیت قوم یهود» پیش نویس قانونی را تهیه کرده و در ژوئیه سال 1990 میلادی در فرانسه به تصویب رساندند که براساس آن «هرگونه تردید در باره «هولوکاست» جرم تلقی می شود و هرکس در فرانسه از این قانون تخلف کند به یک ماه تا یکسال زندان و پرداخت 2هزار تا 300هزار فرانک جریمه محکوم می شود.»

گفته می‌شود این قانون فرانسه هم‌اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز اجرا می‌شود و دلیل تصویب چنین قوانینی در این کشورها را، انکار واقعیت‌های تاریخی و جلوگیری از یهودستیزی و سواستفاده طرفداران حزب نازی و نژادپرستان اعلام کرده‌اند.

منبع

  • دایره‌المعارف هولوکاست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,