Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
وزیر بهداشت احمدی‌نژاد تایید کرد:

«دولت نمی‌تواند حقوق کارمندان را بدهد»

2012 December 25

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

بهرام رفیعی

منبع: روزآنلاین

درحالی که تاپیش از این مقامات مسئول جمهوری اسلامی، اخبار مربوط به وجود مشکلات برای تامین حقوق کارمندان و کارکنان نهادها و سازمان های مختلف مرتبط و یا تحت اختیار دولت را تکذیب می کردند، وزیر بهداشت و درمان دولت محمود احمدی نژاد با اعلام اینکه “بسیاری از دانشگاه های کشور برای پرداخت حقوق کارکنان خود مشکل دارند” از وجود مشکلات بیشتر کارمندان در ماه های آینده خبرداد.

مرضیه وحید دستجردی در اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: “در حال حاضر مشکلاتی را در کشور تجربه می‌کنیم، جهان هم در حال تجربه مشکلاتی است. همه دنیا امروز با مشکلات اقتصادی مواجهند. در این جنگ‌های اقتصادی، آنهایی زنده می‌مانند که تاب تحمل سختی‌های بیشتری را دارند و می‌توانند برای آینده برنامه‌ریزی درستی داشته باشند. اینجاست که مسئله اقتصاد مقاومتی معنا و مفهوم می‌یابد.”

وی با گفتن اینکه “آنچه که به دنبال آن هستیم اقتصاد مقاومتی، ارتقای بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها است” تاکید کرد که “سیاست ما در وزارت بهداشت آن است که مراقبت کنیم تا کمترین صدمات در مورد تحریم‌ها متوجه مردم شود.”

او همچنین دراظهارات خود خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور، وجود مشکلات برای پرداخت حقوق کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحت اختیار آنها را تایید و همچنین تصریح کرد که ” از درگیری‌های مالی، اعتباری و بودجه‌ای دانشگاه‌ها مطلع هستم. بسیاری از دانشگاه‌ها در پایان هر ماه برای پرداخت حقوق پرسنل با مشکل مواجهند.”

مرضیه وحید دستجردی همچنین با اعلام اینکه “در برخی دانشگاه‌ها، استاندارها به کمک می‌آیند که حقوق پرسنل پرداخت شود” از مشکلات بیشتر در پایان ماه جاری و ماه های آینده خبرداد:”می‌دانم که این ماه و ماه آینده در این زمینه گرفتاری دارید و پشت در معاونت توسعه منتظر چاره‌جویی خواهید بود. نمی‌توان حقوق پرسنل را نداد، باید در این زمینه کمک شود. در جهت جبران تمام کسری‌های تحمیل‌ شده به دانشگاه‌ها تلاش می‌کنیم. “

این اظهارات وزیر بهداشت در شرایطی منشر شد که در چندماه اخیر خبرها و گزارش های مختلفی از عدم توانایی دولت جمهوری اسلامی در پرداخت کارمندان و کارکنان سازمان ها و نهادهای گوناگون منتشر شده است؛اخباری که مسئولان دولت احمدی نژاد آن را تکذیب کرده اند.

پیش از این و با گسترش بحران اقتصادی ناشی از سیاست های دولت احمدی نژاد و همچنین گسترش تحریم های بین المللی و در پی آن کاهش درآمد جمهوری اسلامی از محل فروش نفت که با طرح شعار “اقتصاد مقاومتی” از سوی رهبر جمهوری اسلامی و منصوبان او همراه شد، خبرها و گزارش هایی درباره “حذف اضافه کار” و همچنین ارائه خدمات مختلف به کارمندان منتشر شده بود.

در این ارتباط عبدالعلی تاجی، معاون حقوقی معاونت توسعه و نیروی انسانی محمود احمدی نژاد در مردادماه سال جاری این اخبار و گزارش ها را تکذیب و اعلام کرده بود که”حذف اضافه‌کاری کارمندان شایعه است و صحت ندارد. “

وی همچنین مدعی شده بود که “رعایت نکردن اصول حرفه‌ای از سوی خبرنگار یکی از خبرگزاری‌ها موجب انتشار این شایعه شده است.”

اخیرا نیز اخبار و گزارش های مختلفی در خبرگزاری ها و سایت های خبری مبنی بر کسری بودجه و عدم توانایی دولت برای پرداخت کارکنان و کارمندان نهادهای تحت اختیار و مرتبط با دولت جمهوری اسلامی همچون آموزش و پرورش، بیمارستانها و مراکز درمانی و.. منتشر شده بود که با تکذیب مقامات دولتی مواجه شد.

از جمله وزیر اقتصاد دو هفته پیش در این ارتباط مدعی شد که “با مدیریت منابع و درآمدها هیچ مشکلی در پرداخت حقوق و دستمزد تا پایان سال وجود ندارد و تلاش شده است مبالغ لازم برای طرح‌های عمرانی هم با اولویت زمان اتمام آنها تخصیص یابد.”

وی همچنین اضافه کرده بود که “دولت با مدیریت منابع و مصارف، اولویت نخست را به پرداخت حقوق و دستمزد و تخصیص یارانه به کالاهای اساسی و دارو داده است و هیچ مشکلی در این باره نخواهیم داشت.”

البته این تکذیب ها در حالی صورت گرفته که خود محمود احمدی نژاد در نیمه مهرماه سال جاری در جریان بازدید از مجلس دانش آموزی کشور با گفتن اینکه “اکنون به لحاظ بودجه تحت فشاریم. بودجه خیلی جاها صفر شده یا کاهش 25درصدی داشته است “ضمن تایید تلویحی گزارش های مختلف مبنی بر کسری بودجه دولت گفته بود که “در این شرایط می‌توان فهمید که خیلی‌ها چکاره هستند”.

در چند ماه اخیر برخی از منتقدان دولت احمدی نژاد همچون علی لاریجانی رییس مجلس نهم نیز به دفعات تاکید کرده اند که جمهوری اسلامی با مشکلات فراوانی برای تامین هزینه های جاری اش مواجه شده است.

از جمله وی 16 آذرماه اعلام کرد که “امسال به خشکسالی مالی برخورد کردیم ولی مسئولان باید با فراست تلاش کرده و امکانات کشور را به سمت مناسب هدایت کنند.”

وی 8 آبانماه امسال نیز در این باره سخن گفته و تاکید کرده بود که “در حال حاضر با «خشکسالی مالی» مواجهیم و شرایط کنونی کشور مانند سالهای قبل نیست که بتوانیم بودجه‌های برآورد شده مشخص را تامین کنیم.”

همچنین پیشترغلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده بود که “با توجه به شرایط اقتصادی کشور، پیش بینی می شود کسری بودجه دولت در سال جاری در حدود 54 هزار میلیارد تومان باشد.”

بنابر آمارهای منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران هم اکنون بیش از 2 میلیون نفر در کشور تحت عنوان کارمند و یا کارکنان نهادها و سازمانهای مختلف مرتبط با دولت فعالیت می کنند.حداقل دستمزد کارمندان و کارکنان دولت در سال جاری همچون دستمزد کارگران 389 هزار تومان تعیین شده است.

…………………………………………

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,