Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
تحقیقات درباره علت قتل ادامه دارد

«زنی که مشاور آمریکایی در افغانستان را کشت، ایرانی است»

2012 December 26

خبر / رادیو کوچه / بخش افغانستان

یک پلیس زن در افغانستان که روز دوشنبه،‌ ٢۴دسامبر، با شلیک به مشاور آمریکایی در مرکز پلیس کابل، وی را به قتل رساند، پاسپورت ایرانی داشته و ده سال پیش با یک مرد افغان ازدواج کرده بود.

به گزارش «رویترز»،‌ این پلیس زن که «نرگس رضایی مومن‌آباد» نام دارد، صبح روز دوشنبه، در دستشویی مرکز پلیس، سلاح کمری خود را مسلح کرد و با پنهان نمودن آن زیر لباس خود، در محوطه مرکز پلیس کابل، با شلیک به قفسه سینه یک مشاور آمریکایی، وی را از پای درآورد.

مقامات پلیس به رویترز گفتند که پس از این واقعه، فرد مهاجم اسلحه خود را به سمت مامورانی که قصد بازداشت وی را داشتند، نشانه گرفت اما با گیر کردن فشنگ در سلاح، نتوانست آن‌را به کار گیرد و بازداشت شد.

طی سال جاری میلادی، دست کم ۵٢ تن از نیروهای نظامی خارجی، موسوم به «آیساف» در افغانستان، توسط افرادی از پلیس و ارتش افغانستان یا کسانی که لباس این نیروها را بر تن داشته‌اند، کشته شدند اما این نخستین باری است که یک پلیس زن دست به چنین حمله‌ای می‌زند.

صفحه پاسپورت نرگس رضایی مومن‌آباد

صفحه پاسپورت نرگس رضایی مومن‌آباد

مقامات افغان گفته‌اند که «نرگس»، طی شش سال خدمت در پلیس این کشور، هیچ‌گونه سابقه مشکوکی نداشته، برای گذراندن دوره تنفیذ قانون، به مصر اعزام شده و مسوولیت بهبود حقوق زنان در پلیس، بر عهده وی گذاشته شده بود.

هم‌چنین گفته شده که این پلیس زن، از عملی که انجام داده پشیمان است و در تمام مدت بازداشت با گریه و فریاد، از خود می‌پرسد که چرا این کار را کرده است. مقامات پلیس افغانستان می‌گویند هیچ نشانه‌ای از ارتباط خانم «رضایی مومن‌آباد» با گروه‌های تندروی اسلامی مانند طالبان و القاعده وجود ندارد اما تحقیقات از وی و همسر افغان‌اش، ادامه دارد. این زوج ایرانی-افغان، سه فرزند دارند.

بیشتر بخوانید:

«کشته‌شدن یک مشاور نظامی آمریکایی در افغانستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,