Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
مهارت‌های زندگی

«استرس مثبت»

2010 January 27

مریم انجیدنی/ رادیو کوچه

اگرچه استرس مفرط تنش ایجاد می‌کند و تبعات جسمی، روحی و رفتاری آن بر کسی پوشیده نیست اما استرس مثبت بر تازگی زندگی می‌افزاید و نبود آن خمودگی، رخوت و خستگی را به همراه دارد.

همه ما با تحمل میزان معینی از استرس زندگی می‌کنیم، سررسیدن مهلت‌ها، رقابت‌ها، برخوردها و حتی ناکامی‌ها و نگرانی‌ها به زندگی عمق و غنا می‌بخشد.

پس هدف یافتن سطح بهینه و مطلوبی از استرس است که ما را بر می‌انگیزد ولی ما را در خود غرق نمی‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما سطح واحدی از استرس که برای همه انسان‌ها بهینه باشد وجود ندارد زیرا هر یک از ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیازهای متفاوتیم به طوری‌که آن‌چه برای یک شخص ناراحت کننده است چه بسا برای دیگری شادی‌آفرین باشد.

20100127-soc-maharatha-positivestress

به طور مثال شخصی که شیفته مذاکره و حل اختلاف و تحرک شغلی است اگر شغل یکنواخت و بدون تحرک داشته باشد در فشار و استرس قرار می‌گیرد درحالی‌که شخصی که به شرایط ثابت علاقمند باشد، خود را در تنگنای استرس احساس نمی‌کند.

اگر استرس در سطحی فراتر از سطح بهینه استرس شما قرار دارد و در شما ایجاد تنش کرده‌است ابتدا در پی شناسایی منابع استرس برآیید به طوری‌که به ناراحتی و تشویش خود توجه کنید، آن‌ها را نادیده نگیرید، تعیین کنید چه رویدادهایی شما را ناراحت می‌کند و سعی کنید استرس را به عنوان چیزی در نظر بگیرید که می‌توانید بر آن فایق آیید نه چیزی که بر شما چیره می‌شود.

بنابراین سعی کنید هیجانات شدید خود را تعدیل کنید و جنبه‌های منفی را شرح و بسط ندهید، این تفکر که باید همه به شما خوش آمد گفته و از شما راضی باشند را اصلاح کنید، داشتن ارتباطات اجتماعی صمیمانه، دنبال‌کردن اهداف واقع بینانه و معنی‌دار، فراگیری فنون آرام بخشی مانند  نفس‌کشیدن آهسته و عمیق، قدم ‌زدن، شنا، حفظ وزن مطلوب، تغذیه مناسب، آراستگی ظاهر، تفریح و استراحت دادن به خود، خواب مناسب، پذیرش دیگران و آمادگی برای اتفاقات ناگوار در زندگی و حذف ضرب‌العجل‌های پوچ در زندگی  همه و همه راه‌های کنترل و مدیریت استرس‌های محیطی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment


 1. afshin
  1

  سلام مریم خانم
  مطالب زیبایی روی وبلاگ گذاشتین
  ولی معنی رادیو کوچه رو نفهمیدم
  میشه بیشتر توضیح بدین