Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
تماشاخانه 38

«رویدادهایی از تاترجهان»

2010 January 27

مجید بهشتی/ رادیوکوچه

majid@koochehmail.com

این برنامه از تماشاخانه نگاهی به اخبار نمایش در گوشه و کنار جهان دارد:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برگزاری بیست‌و‌چهارمین جشنواره ملی تئاتر شهر رافائلا

موسسه‌ملی تئاتر«رافائلا» واقع در استان «سانتافه» آرژانتین میزبان بیست و چهارمین دوره جشنواره تئاتر ملی این کشور خواهدبود. این جشنواره طی دو دوره پیشین به موفقیت‌های چشم‌گیری دست‌یافته و آثار منتخب آن به نمایش عمومی درآمده‌اند.

این جشنواره ضمن کشف تولیدات برتر نمایشی، به هنرمندان این امکان را می‌دهد که پیش از اجرای عمومی آثارشان، آن‌ها را در این جشنواره عرضه کنند.

ستاد برگزاری جشنواره برای برگزاری دوره فعلی از تمامی گروه‌های شهرستانی دعوت کرده تا درنهایت تا ششم فروردین‌ماه برای ثبت‌نام و ارسال عکس و فیلم آثارشان اقدام کنند.

گفتنی است که تمامی ژانرهای نمایشی از قبیل تئاتر کودک، تئاتر عروسکی، خیابانی، پرفورمنس، نمایش‌های بزرگ‌سالان و غیره که پیش‌تر به نمایش در نیامده باشند، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

آثار این جشنواره توسط هیاتی متشکل از 5 داور که متخصص هنرهای اجرایی هستند، مورد ارزیابی قرارخواهدگرفت. یکی از آن‌ها نماینده موسسه‌ملی‌تئاتر است، دیگری از طرف سازمان «نوآوری و فرهنگ» استان سانتافه انتخاب شده و سه تای دیگر نیز از سوی شهرداری رافائلا به داوری آثار می‌پردازند.

اجرای اثر تولستوی در اسکاتلند

نخستین اجرای اقتباسی از رمان لئو تولستوی از 2 بهمن‌ماه در گلاسکو به صحنه رفته است.

آکادمی سلطنتی درام و موسیقی اسکاتلند به‌تازگی میزبان اجرایی بزرگ و حماسی از «جنگ و صلح» است.

این نخستین اجرای اقتباس «پروکوفیف» است که به شکل کامل و بدون ممیزی در گلاسکو به نمایش درمی‌آید. پروکوفیف در دوران شوروی سابق «جنگ و صلح» را در معروف‌ترین تئاتر مسکو، «تئاتر بولشویی»، که 28 دی‌ماه سال‌گرد 185 سالگی خود را جشن گرفت، به نمایش درآورده‌بود، اما اجرای آن با جرح و تعدیل همراه بود؛ چرا که نسخه اقتباسی مورد تایید نظام شوروی کمونیستی نبود. فضای این نمایش متاثر از جنگ دوم جهانی است. وی هم‌چنان تا زمان مرگ، سال 1953، به بازنویسی این اثر مشغول بوده‌است.

بنا به گزارش آکادمی سلطنتی موسیقی و درام روسیه، «ریتا مک‌آلیستر» که متخصص آثار پروکوفیف است طی سفرهایی که به مسکو داشته به دست‌نوشته‌های پروکوفیف دسترسی یافته و در اجرای گلاسکو مورد استفاده قرار داده‌است.

نگارش این نمایشنامه 10 سال پروکوفیف را مشغول کرده و ریتا مک آلیستر نیز دو سال صرف تمرینات و تولید این اثر می‌کند. اجرای «جنگ و صلح» دو ساعت و نیم به درازا می‌انجامد و 230 بازیگر در 11 صحنه آن به ایفای نقش می‌پردازند.

20100127-cul-tamashakhane38-1-

نامزدهای دریافت جایزه سالانه نشریه تایمز ایرلند معرفی شدند

بنا به اعلام داوران این دوره، «سارا‌کیتینگ»، «ایان‌کیلروی» و «برنادت‌مادن»، این اسامی نماینده به یادماندنی‌ترین آثار سال 2009 ایرلند هستند که از بالاترین درجه استاندارد زیبایی‌شناسی برخوردار بودند. در میان آثار منتخب اثر «تام مورفی» با نام «آخرین روزهای یک مبارز خودکامه»، که در سه مورد طراحی (لباس، صحنه و صدا)، نامزد دریافت جایزه اول شده، بیش از سایر آثار موردتحسین هیات داوران قرار گرفته‌است.

«ملکم آدامز» نیز برای بازی در نمایش «تنها یک سیب» که بهار گذشته اجرا شده‌بود، برای سومین سال متمادی نامزد دریافت جایزه نقش مکمل شده‌است.

درمیان اسامی نامزدهای دریافت جایزه ویژه هیات داوران، نام «تانیا بنوتی» به دلیل ریاست در کمپین ملی هنرها، به چشم می‌‌خورد.

مراسم اهدای جوایز 9 اسفندماه در تئاتر ابی برگزار خواهدشد.

اجرای «دایره گچی قفقازی»

پس از اجرای موفق‌ «اپرای سه پولی» در سال 1999 و‌ «پایان خوش» در سال ‏‏2006، مدرسه تئاتر سانفرانسیسکو شاهد اجرای یکی دیگر از آثار برشت خواهد بود.‏

اجرای کنونی «ایره‌گچی قفقازی» با ترجمه جدیدی از «دومنیک لوتزانو» و با کارگردانی و طراحی «جان دویل» به ‏صحنه خواهد رفت.

موسیقی این نمایش توسط «ناتانیل استوکی» ساخته شده که ارکستر سمفونیک سانفرانسیسکو آن را ‏می‌نوازد و بازیگران نمایش همگی دانشجویان و دانش آموختگان این مدرسه تئاتر هستند.

در اجرای این نمایش از ‏شیوه‌های برشت همچون فاصله‌گذاری و دعوت از مخاطب برای مشارکت فعال در اجرا استفاده شده‌است.

همه ‏‏9 بازیگر این نمایش در چندین نقش ظاهر شده و فضاها و لباسشان را در مقابل تماشاگران عوض می‌کنند. فضای ‏این نمایش با تاثیر از صحنه‌های جنگ داخلی اسپانیا، جنگ ویتنام و جنگ عراق طراحی شده است.‏

«دایره گچی قفقازی» تا 23 اسفندماه به اجرای خود در تئاتر آمریکن کنسرواتوری سانفرانسیسکو ادامه خواهد داد.‏

جشنواره تاتر تک نفره در دبی

«فجیره» یکی از امیرنشین‌های ایالات متحده عربی هر دو سال یک بار میزبان جشنواره ‏بین‌المللی تئاتر تک نفره است که با حمایت ‏ITI‏ این منطقه و در تئاتر دیبا برگزار می‌شود.‏

آثار این جشنواره به جهت تقویت و توسعه نمایش تک‌نفره در امارات متحده عربی و در جهان عرب و بدون ‏دغدغه اهدای جایزه و رقابت، انتخاب می‌شوند.‏

از بسیاری از مراکز ‏ITI‏ در سراسر جهان و سازمان‌ها و انجمن‌های تئاتری برای شرکت در این رویداد هنری ‏دعوت به عمل آمده‌است. بیش از 250 نمایشنامه‌نویس، کارگردان، بازیگر و اهالی تئاتر از 42 کشور جهان طی ‏9 روز برگزاری این جشنواره، گردهم جمع شده‌اند تا به اجرای 15 نمایش تک نفره بپردازند.

در روز نخست ‏نمایش‌ «الفجیره،‌ تئاتر و عشق» توسط گروه سیما از کشور سوریه به نمایش در‌آمد. پس از اجرای هر نمایش، ‏کارگاهی نیز توسط همان گروه برگزار می‌شود.

گفتنی است که در دوره گذشته نمایشی از ایران با نام‌ «عشق ‏پنهان» به کارگردانی فرح‌مقصودی و با بازی امیرعباس توفیقی مهمان این جشنواره بود.‏

امسال سوئیس، ژاپن، لیتوانی، روسیه، آمریکا، تونس، اردن، فلسطین، بحرین، لبنان و مصر از جمله کشورهای ‏شرکت‌کننده در این رویداد هنری هستند. عراق با اثری با عنوان‌  «خاطره درد و نیکخواهی» و عربستان با نمایش‌ «کت» ‌در این جشنواره شرکت کرده‌اند.‏

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,