Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
سرانجام پس از هفته‌ها گمانه‌زنی

«اپل، محصول تازه خود به نام آی پد را عرضه کرد»

2010 January 28

شرکت الکترونیکی اپل با رونمایی از لوح-رایانه خود که آن را (iPad) نامیده است به چندین هفته گمانه‌زنی پایان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، استیو جابز، مدیر کل اپل، این دستگاه را که با لمس کردن صفحه‌اش کار می‌کند طی رویدادی در سان فرانسیسکو معرفی کرد. آقای جابز این لوح را که 499 تا 829 دلار در آمریکا عرضه خواهد شد، چیزی میان تلفن‌های هوشمند (اسمارتفون) و کامپیوترهای قابل حمل (لپ تاپ) توصیف کرد.

این دستگاه که مثل یک «آی فون»، فقط در ابعاد بزرگ، به نظر می‌رسد را می‌توان برای تماشای فیلم، بازی‌های کامپیوتری و گردش در شبکه اینترنت مورد استفاده قرار داد. این شرکت با بستن قراردادی با شرکت های نشر «پنگوئن»، «مک میلیان» و «هارپر کالینز» اجازه پیاده‌سازی مستقیم کتاب‌های الکترونیکی از طریق «فروشگاه آی بوک» (iBook Store) می‌دهد.

20100128-news-jdanesh1K

آقای جابز گفت: «می‌توانید به طور مستقیم آن ها را روی آی پد خود پیاده کنید.» او هم چنین نحوه خواندن مجلات و روزنامه‌ها روی این دستگاه را نمایش داد.

این وسیله یک صفحه 15 سانتیمتری قابل لمس دارد که اجازه تایپ مستقیم روی صفحه را می‌دهد. اما امکان وصل کردن یک صفحه کلید به آن وجود دارد. اپل مدعی است که عمر باتری این دستگاه 10 ساعت است.

این دستگاه با 12 برنامه که از قبل روی آن ریخته شده عرضه می‌شود که اساسن همان برنامه‌هایی است که با کامپیوترهای مک عرضه می‌شود. اما امکان پیاده کردن برنامه های موسوم به «اَپ» (App) که سایر شرکت‌ها ساخته‌اند به روی آن وجود دارد. این ها از جمله بازی‌هایی است که ابتدا برای موبایل «آی فون» شرکت اپل ساخته شد.

ارزان ترین نمونه آی پد با 16 گیگابایت حافظه و امکان تماس بی سیم (wi-fi) به اینترنت به قیمت 499 دلار عرضه می شود. گران ترین نمونه آن با 64 گیگابایت حافظه و امکان تماس اینترنتی از طریق امواج 3G به قیمت 829 دلار فروخته خواهد شد.

البته کاربران هم چنین برای استفاده از شیوه تماس با 3G باید یک آبونه ماهانه بپردازند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,