Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
پس‌نشینی تند

«هند در سوگ اخلاق»

2012 December 31

 اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد، از دولت هند خواسته است تا تدابیر شدیدتری را در حفاظت از زنان و حفظ امنیت آن‌ها در این کشور به کار گیرد. این سخنان در پی مرگ یک دانش‌جوی دختر هندی در اثر جراحات ناشی از تجاوز و ضرب و شتم اظهار شده است. «بان کی مون» در حالی که از تلاش‌های دولت هند در این راستا تشکر می‌کرد اظهار داشت: «این حق هر زن و دختری در هند است که مورد احترام قرار بگیرد، به او ارزش داده شود و از جانش محافظت شود. گام‌ها و اقدامات موثرتری لازم است تا از چنین وقایع دردناکی جلوگیری به عمل آمده و مجرمان به دست عدالت سپرده شوند.»

پیش‌آمد تاسف‌بار اخیر، رسوایی‌های مالی متعدد و کاهش رشد اقتصادی در سال گذشته، لطمات و ضربات شدیدی به تصویر هند در جامعه‌ی جهانی وارد آورده است. بدن قربانی سپیده دم روز یک‌شنبه و بر اساس رسوم هندیان در آتش سوزانده شد. به تازگی جزییات بیش‌تری از این دختر قربانی که هنوز نامش فاش نشده است به دست آمده است. او کوچک‌ترین عضو یک خانواده‌ی پنج نفره بوده است. دختری باهوش و گرم که استادانش از او به بزرگی یاد می‌کنند. او برای کمک به هزینه‌های خانواده‌اش، در خانه به کودکان تدریس می‌کرده است. پدر این دانش‌جوی پزشکی، یک باربر ساده در فرودگاه دهلی بوده است. آنطور که دوستان قربانی می‌گویند او قرار بوده تا با دوست پسر 28 ساله‌اش که هنگام جنایت هم‌راه او بوده است ازدواج کند.

20121231-pas1-koocheh

«مان هومان سینگ» نخست‌وزیر و «سونیا گاندی» رییس حزب حاکم بر کنگره، به استقبال تابوت او رفتند که با هواپیمایی از سنگاپور به هند آمده بود. «سینگ» و «گاندی» در روزهای اخیر به سبب بی‌مسوولیتی و نگاه متفرعنانه به این حادثه، به شدت از سوی افکار عمومی در هند مورد سرزنش قرار گرفته و با یک چالش جدی روبرو شده‌اند. بسیاری از مردم بر این باورند که این نوع نگاه از بالا به پایین در سیاست هند به ویژه نسبت به طبقه‌ی حاشیه‌نشین شهری، دیگر کارکرد خود را از دست داده است. گزارش‌هایی که روز یک‌شنبه در مطبوعات هند به چاپ رسید نشان می‌دهد که در 635 مورد گزارش از تجاوز و 745 نفر بازداشت در سال گذشته، فقط یک نفر به سزای اعمالش رسیده است. با توجه به افزایش شدید آمار تجاوز در هند، دولت تاکید کرده است که بزودی دادگاه‌های ویژه‌ای را برای بررسی هر چه سریع‌تر نسبت به این پرونده‌ها تشکیل خواهد داد.

مراسم تشییع جنازه به طور پنهانی و با تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد. تظاهرات گسترده در دهلی و دیگر شهرهای بزرگ هند پس از دو هفته هم‌چنان ادامه دارد و معترضان خواستار اعدام شش متهمی هستند که در رابطه با این جنایت بازداشت شده‌اند. می‌شود گفت که این حادثه مردم، دولت و افکار عمومی هند را به یک تلاش و عزم جدی واداشته است تا برای یافتن ریشه‌های چنین فجایعی به کندوکاوی اساسی در جامعه‌ی خود و اخلاقیات حاکم بر آن بپردازند. تمامی جلسات احزاب در روزهای اخیر لغو و تیتر اول همه‌ی روزنامه‌ها و نشریات به این موضوع اختصاص داده شده‌اند و شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و هنری در برابر آن موضع گرفته‌اند. شاید یکی از جالب‌ترین اظهارنظرها نوشته‌ای است که «شاهرخ خان» هنرپیشه‌ی مشهور بالیوود آن را «توییت» کرده است: «تجاوز به عنف و تمایلات جنسی منحرف، متاسفانه بخشی از فرهنگ هند شده است، من به شخصه بسیار متاسفم که بخشی از این جامعه و فرهنگ حاکم بر آن هستم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,