Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
غذای گرم روسی برای شب‌های سرد زمستان،

«افسانه‌خانه/ برش»

2013 January 02

افسانه هژبری/ رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حتمن می‌دونید که برش یک جور غذای آبکی‌ روسی است در اصل که در روز‌ها و شب‌های سرد زمستونی خیلی‌ می‌چسبه. برش هم مثل هر غذای دیگر، در نقاط مختلف به روش‌های متفاوتی درست میشه. مثلن در آذربایجان این غذا رو با رب گوجه فرنگی‌ و زرد‌چوبه درست می‌کنند، در حالی‌که در اکراین به‌جای چغندر در اون هویج می‌ریزند. اما در هر کجا و به هر صورت، برش حتمن باید گرم سرو بشه و بهتره که با نان سیاه هم‌راه باشه. این روشی‌ که می‌نویسم، برگرفته از کتاب آشپزی نجف دریا‌بندری و با اندکی تغییر است و چندین بار در آشپز‌خانه ما امتحانش رو پس داده و سربلند بیرون آمده. امیدوارم شما هم امتحان کنید و از نتیجه‌ دل‌خوش و دل‌گرم بشید.

20130102_Afsanehkhaneh_bors

مواد لازم (برای چهار نفر): سی‌صد گرم گوشت سر دست گوسفند یا گوشت ماهیچه گوساله، تکه و تمیز شده

 یک قلم گاو بزرگ

 دو پیاز، خورد شده

دو پر سیر، له‌ شده

حدود ۳۰۰ گرم کلم پیچ، رشته شده

 حدود ۳۰۰ گرم چغندر، پوست گرفته و ریز شده

دو مشت برگ چغندر، ساطوری

 چهار‌ گوجه فرنگی‌ متوسط ، پوست گرفته و قاچ شده

یک دسته بزرگ (حدود ۲۰۰ گرم) شوید، ساطوری

یک پیمانه مخلوط خامه ترش و ماست

یک  قاشق غذا‌خوری سرکه

یک قاشق غذا‌خوری روغن یا کره

نمک و فلفل به میزان لازم. اگر از گوشت گوسفند استفاده می‌کنید، کمی‌ برگ بو هم لازم دارید که موقع پختن گوشت به قابلمه حاوی گوشت اضافه کنید.

طرز تهیه: اول. قبل از هر چیز، قلم گاو رو در یک قابلمه کوچک با یک پیاز چهار قاچ و سه‌ لیوان آب و اندکی‌ نمک بپزید و آب غلیظ شده اون رو که حدود دو لیوان یا نیم لیتر باید شده باشه کنار بگذرید. مغز قلم رو باید به آب اضافه کنید اما پیاز پخته شده و قلم رو لازم ندارید. دوم. در ‌یک قابلمه بزرگ، کره یا روغن رو گرم کنید، سیر له‌ شده رو در اون تفت بدید و قبل از این‌که طلایی رنگ بشه، گوشت تکه شده رو به قابلمه اضافه کرده و برای ده دقیقه سرخ کنید. سوم. آب قلم، سرکه، برگ بو، پیاز، کلم، و چغندر رو نیز به دیگ اضافه کنید و روی اونها رو اون‌قدر آب بریزید که تا پخته شدن کامل گوشت (که در جاهای مختلف ممکنه زمانش متفاوت باشه) آب تمام نشه. برای پختن، ابتدا درجه حرارت رو زیاد کنید که آب به جوش بیاد، سپس حرارت رو کم کنید و بگذارید آهسته بپزه. چهارم. وقتی‌ اجزای دیگ به اندازه کافی‌ پخته شدند، گوجه فرنگی‌ و برگ چغندر رو هم به دیگ اضافه کنید. میزان نمک و فلفل و آب رو تنظیم کنید و بگذارید برای ده دقیقه دیگر جا بیفته.

پنج دقیقه قبل از کشیدن برش، شوید رو اضافه کنید و هم بزنید. ظرف برش رو از قبل گرم کنید. برش رو در اون بریزید و مخلوط خامه و ماست رو در کنارش بگذارید که هر کسی‌ به میزانی‌ که دوست داره در کأسه خودش بکشه. نان گرم سیاه و هوای سرد سفید فراموش نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,