Saturday, 18 July 2015
04 December 2020
از سکوی افتخار دنیا، بالا بروید

«به جای دوری جستن از مشکلات در میان آن‌ها غرق شوید»

2013 January 02

سمیه ورزنده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بدون شک در راه  رسیدن به پیش‌رفت و هدف مورد نظرتان در زندگی با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده‌اید و به جای آن که خود را مجبور به حل آن‌ها کنید از ادامه مسیر انصراف داده و از آن فرار کرده‌اید. اما این به طور کامل بر خلاف داستان ژاپنی‌ها است. داستان از این قرار است که ژاپنی‌ها عاشق ماهی تازه هستند اما آب‌های اطراف ژاپن سال‌هاست که ماهی تازه ندارد. بنابر این برای غذا رساندن به جمعیت ژاپن، قایق‌های ماهی‌گیری بزرگی را ساختند تا با پیمودن مسافت‌های دورتر ماهی تازه را برای شهروندان تهیه کنند. اما هر چه مسافت طولانی‌تر می‌شد به همان میزان زمان بیش‌تری برای‌ آوردن ماهی تازه باید سپری می‌کردند، بنابراین ماهی‌ها دیگر تازه نبودند و ژاپنی‌ها مزه این ماهی را دوست نداشتند.

برای حل این مشکل، شرکت‌های ماهی‌گیری فریزرهایی در قایق‌های ساخته شده، جاسازی کردند. آن‌ها ماهی‌ها را می‌گرفتند و پس از منجمد کردن بر روی دریا، آن ها را در داخل این فریزر‌ها تا مقصد جای می‌دادند. اما ژاپنی‌ها مزه ماهی یخ زده را دوست نداشتند، بنابر این شرکت‌های ماهی‌گیری تصمیم گرفتند مخزن‌هایی را در درون قایق‌ها کار بگذارند و ماهی را در مخازن آب نگه‌داری کنند. ماهی‌ها در درون این مخازن پس از کمی تلاش برای رهایی، آرام می‌شدند و حرکت نمی‌کردند. آن‌ها خسته و بی‌رمق، اما زنده بودند. متاسفانه ژاپنی‌ها مزه ماهی تازه را نسبت به  ماهی بی‌حال و تنبل که روزها حرکت نکرده بود را تشخیص می‌داند. این بار شرکت‌های ماهی‌گیری نه تنها نا‌امید نشدند بلکه تلاش بیش‌تری کردند تا این مشکل را حل کنند و در نهایت راه حل را پیدا کردند، تصمیم گرفتند برای نگه داشتن ماهی تازه ‌یک کوسه کوچک به داخل هر مخزن بیاندازند، چراکه کوسه با خوردن چند تا ماهی، به ماهی‌های دیگر انگیزه می‌داد برای زنده ماندن تلاش کنند، پس بیش‌تر ماهی‌ها سر زنده به مقصد می‌رسیدند.

حقیقت این است که هر کس در مقابله با مشکلات از روشی استفاده می‌کند. عده‌ای با تمرکز بر مشکل (یعنی بررسی کردن مسایل و یافتن راه حل) موانع را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند. این مهارت، فرایند تفکرمنطقی و منظمی است که به فرد کمک می‌کند تا هنگام روبه‌رو شدن با مشکلات، راه‌های متعددی را جست و جو و بهترین راه حل را انتخاب کند تا فرصت‌ها را از دست ندهد. اما بسیاری از افراد دیدی منفی نسبت به مشکل دارند و هنگام روبه‌رو شدن با کوچک‌ترین آن، مسیر خود را تغییر  داده و نا امید می‌شوند. این دیدگاه حاوی افکار غیرمنطقی، انعطاف‌ناپذیر و غیر‌واقعی نسبت به مشکل است.

چنین دیدگاهی مانع هر‌گونه اقدام موفقیت‌آمیز برای حل مسئله می‌شود چون اگر انسان‌ها  به هدف خود (هرچه که می‌خواهد باشد) ایمان داشته باشند، باید بدانند که فرصت‌ها در برابر‌شان رژه می‌روند. در مقابل اگر باور آن باشد که کارها درست از آب در نمی‌آیند با وجود تلاش فراوان در نهایت شکست می‌خورند، موانع یکی بعد از دیگری در برابر آن‌ها قد علم می‌کنند. چراکه اهداف انسان نیز مانند خود او موجوداتی زنده هستند، می‌بینند و می‌شنوند و برای همین است که خود را از انسان‌های تنبل دور کرده و به انسان‌های سخت‌کوش و پر تلاش نزدیک می‌کنند.

20130102-pishraft-koocheh

شراره مظفری، کارشناس ارشد روان‌شناسی در این خصوص معتقد است: «فرصت‌ها همیشه در جست‌وجوی انسان‌های با لیاقت هستند، چراکه موفقیت‌ها دوست دارند به دست افرادی برسند که برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اند. این کارشناس ارشد روان‌شناسی یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موجود برای پیش‌رفت و تحول در زندگی را «تمایل داشتن به تغییر» می‌داند. او ادامه می‌دهد: «رشد و پیش‌رفت نتیجه ایجاد تغییر و تحول در زندگی است. ماندن در وضعیت یک‌نواخت و بی‌حرکت، هیچ‌گاه به رشد و تعالی فرد کمک نمی‌کند چون به محض متوقف شدن تغییر و تحول، رشد و پیش‌رفت هم متوقف می‌گردد. پس اگر خواستار پیش‌رفت در زندگی هستید، به خودتان بقبولانید که همیشه توانایی ایجاد تغییرات مناسب در زندگی را دارید.»

او در ادامه افزود: «برای آن که بتوانید به کلیه اهداف خود دست پیدا کنید و بر مشکلات غلبه کنید باید شیوه ی تفکر و عمل‌کرد خود را تغییر دهید. افکار نیرو بخش را جای‌گزین افکار محدود‌کننده کنید. عباراتی چون‌: «من نمی‌توانم»، «قادر نیستم که»، «من هیچ وقت نتوانستم»، «هیچ راهی وجود ندارد» جز‌ بزرگ‌ترین موانعی هستند که انسان را از پیش‌رفت در زندگی محروم می‌کنند. بنابراین قدم اول در حل مشکل پرورش یک تفکر نیرو بخش و یک جمله‌ی مثبت مانند «من می توانم» در مقابل هر جمله منفی است. برای رسیدن به این منظور باید بتوانید به خودتان بگویید بخشی از زندگی مواجه شدن با مشکلات است، وقتی با مشکلی مواجه می‌شوم باید آرام و خون‌سرد باشم و برای انتخاب بهترین راه حل بر مهارت‌های مسئله‌گشایی خود تکیه کنم. پس لازم است که ابتدا مشکل را مشخص کنید و سپس به صورت اختصاصی به تعریف آن بپردازید و تا حد امکان آن را به ابعاد کوچک‌تر و ساده‌تر تقسیم نمایید. وی داشتن اعتماد به نفس، انتقاد پذیر بودن، شناخت از محیط اجتماعی، تفکر و تعقل، وحدت، علم آموزی و خلاقیت را از جمله مسایلی دانست که در راه رسیدن به پیش‌رفت همه‌جانبه دارای اهمیت هستند.

شراره مظفری در انتها افزود: «پیوسته در حرکت باشید. مسئله اصلی آغاز نمودن کار است. زمانی که شروع کردید، آن‌وقت می‌توانید با سرعت دل‌خواه به جلو پیش بروید. درست مانند هل داد ماشین، در ابتدا باید نیروی زیادی به آن وارد کنید تا حرکت کند، اما هنگامی حرکت کرد دیگر نیاز به انرژی کم‌تری دارد.»

سکوهای افتخار دنیا بر زیر پای کسانی قرار خواهد گرفت که از همه بیش‌تر توانایی تحمل سختی‌ها و مشکلات را داشته باشند. پس  به جای دوری جستن از مشکلات با آن‌ها روبه‌رو شوید. ضعف، شما را خسته می‌کند، به جای آن مشکل را تشخیص دهید حتا اگر به اهداف‌تان دست یافتید اهداف بزرگ‌تری را برای خود تعیین کنید.‌ پس از کسب موفقیت آرام نگیرید، شما مهارت‌هایی را دارید که می‌توانید با آن تغییرات و تفاوت‌هایی را در دنیا ایجاد کنید. نگاه به قله‌های بلند عاملی است که شما را به پیش‌رفت می‌رساند و از منفی‌بینی و پوچ‌گرایی دور نگه می‌دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. آزادي
    1

    جالب بود. چه قدر خوب میشه ایرانی ها هیچ وقت نا امید نشن و به تلاش و ممارست برای بهتر شدن فرداشون ادامه بدن. بی ترس از هیچ چیز