Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
به بهانه زادروز «محمدرضا لطفی»

«روزنگاشت / از چاووش تا شیدا»

2013 January 02

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفدهم دی‌ماه برابر با زادروز «محمدرضا لطفی» نوازنده سرشناس تار و سه تار، ردیف‌دان و موسیقی‌دان ایرانی است. وی در سال 1325 خورشیدی در شهر گرگان به دنیا آمد و به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت و موسیقی را نزد استادانی چون «علی اکبر شهنازی»، «حبیب‌اله صالحی» فرا گرفت.

محمدرضا لطفی پس از پایان هنرستان به دانش‌کده موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت و در این زمان از استادانی مانند «نورعلی برومند»، «عبداله دوامی»، «سعید هرمزی» نیز بهره جست. وی در سال ۱۳۴۳ جایزه نخست موسیقی‌دان‌های جوان را نیز کسب کرد.

در جشن‌واره موسیقی جشن هنر ۱۳۵۴در شیراز به هم‌راه «محمدرضا شجریان» و «ناصر فرهنگ‌فر» به اجرای «راست پنج‌گاه» پرداخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت و در اجرای ردیف آوازی توسط «عبداله دوامی» با ساز تار وی را هم‌راهی کرد.

20130102_lotfi3_koocheh

 در سال ۱۳۵۳ او به عضویت گروه علمی دانش‌کده موسیقی درآمد و در همین سال هم‌کاری خود را با رادیو آغاز کرد. وی هم‌چنین به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانش‌کده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال ۱۳۵۴ «گروه شیدا» را راه‌اندازی کرد و به هم‌راه «گروه عارف» به سرپرستی «حسین علیزاده» به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت.

پس از آن کانون موسیقی «چاووش» را با هم‌کاری هنرمندانی چون «حسین علیزاده»، «پرویز مشکاتیان» و «علی‌اکبر شکارچی» راه‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشم‌گیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفته بسیاری از اساتید از به‌ترین کارهای موسیقی ایران به شمار می‌روند. اما وی پس از انحلال موسیقی چاووش سفرهای زیادی برای برگزاری کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان داشت و در سال ۱۳۶۵ برای زندگی به آمریکا رفت و علاوه بر کنسرت‌های متعددی که در سراسر آمریکا برگزار کرد مرکز فرهنگی هنری «شیدا» را در واشنگتن بنیان نهاد.

از خوانندگانی که دراین سال‌ها با وی هم‌کاری کرده‌اند می‌توان به «محمدرضا شجریان»، «شهرام ناظری»، «هنگامه اخوان» و «محمد معتمدی» اشاره کرد.

اما از نمونه آثار وی می‌توان به: «چاووش» یک تا ده، به یاد عارف، چهره به چهره، سپیده، چشمه نوش، جان جان، معمای هستی، عشق داند، رمز عشق، گریه بید، قافله‌سالار، پرواز عشق، خموشانه، بال در بال، تنها یک خاطره، وطنم ایران و ای عاشقان اشاره کرد.

20130102_lotfi1_koocheh

استاد محمد‌رضا لطفی که شصت‌و‌ششمین سال زندگی خود را پشت سر می‌گذارد چند سالی ‌است که پس از سال‌ها دوری از وطن به ایران بازگشته است و به تدریس علاقه‌مندان موسیقی مشغول است. وی هم‌چنین در سال‌های اخیر چندین کنسرت به هم‌راه گروه هم‌نوازان شیدا در ایران و در شهرهای مختلف برگزار کرده که برخی از کنسرت‌های وی به دلیل عدم دریافت مجوز لغو شده است.

منبع‌ها:

ویکیپدیا

بخش فارسی بی‌بی‌سی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd3808051 colchicine for sale buy ventolin inhaler prozac super avana augmentin bupropion