Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
نامه‌ علی لاریجانی به محمود احمدی‌نژاد

«مصوبه استخدامی اخیر دولت، غیرقانونی است»

2013 January 03

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، ١٣ دی، در پی انتشار خبر مصوبه جدید دولت مبنی بر استخدام ١۵٠٠ نفر و دادن اختیار تام به «حمید بقایی»، مشاور رییس‌جمهوری، برای استخدام این افراد در پست‌های کلیدی بدون نیاز به تشریفات، «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای مغایرت این مصوبه را با قانون به دولت ابلاغ کرد.

به گزارش «خبرگزاری مهر»، با این ابلاغیه، مغایرت مصوبه هیات دولت با قانون اساسی، قانون پنجم برنامه توسعه، قانون بودجه سالانه و قانون جامع خدمات کشوری ذکر و نیاز به تجدید نظر در آن به آقای احمدی‌نژاد یادآوری شد.

از سوی دیگر، «غلام‌حسین الهام»، سخن‌گوی دولت، با تاکید مجدد بر قانونی بودن مصوبه، گفت که قصد دارد آن‌را با قدرت، سرعت و دقت اجرا کند. وی افزود: «نباید بگوییم این مصوبه خلاف قانون است، بل‌که اختلاف برداشت از قانون امری طبیعی و عادی محسوب می‌شود. اصل ١٢۶ قانون اساسی اختیارات اداری و استخدامی را به رییس‌جمهوری اعطا کرده و رییس‌جمهوری هم می‌تواند براساس قانون، این اختیارات خود را به فرد دیگری تفویض نماید».

20130103-Ali-Larijani-Mahmoud-Ahmadinejad-koocheh

 هم‌زمان، «محمدرضا خباز» عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین، این تصمیم را «نماد کودتای اداری» خواند و گفت: «هیات وزیران طبق اصل ١٢٧ قانون اساسی حق دارد پیرامون اختیارات خود تصمیم بگیرد یا آن را به کسی تفویض کند. وزیران به خیال خود در این مصوبه اختیارات خود را به بقایی تفویض کرده اند در حالی که اساسن در امر استخدام طبق ماده ۵١ برنامه پنجم، هیچ‌گونه اختیاری ندارند که تفویض کنند».

پیش‌تر و در روز دوشنبه، «احمد توکلی»‌، نماینده دیگر مجلس با بی‌سابقه دانستن این مصوبه در تاریخ اداری جمهوری اسلامی، گفته بود: «خیلی بعید می دانم که اساسن چنین مصوبه‌ای در هیات دولت طرح و تصویب شده باشد. آن طور که در مقدمه این مصوبه نوشته شده، همه معاونان رییس جمهوری و وزیران، دسته‌جمعی آن را پیشنهاد کرده و همگی آن را تایید کرده‌اند. این امر بی‌سابقه در مقدمه آن نوشته شده است. اگر چنین چیزی باشد، باید در عقل وزرا شک کرد و درباره تعهدشان نسبت به قانون اساسی تردید داشت، البته من مطمئنم بخشی از وزیران این موضوع را قبول ندارند، ولی اینکه همه وزرا چنین مصوبه‌ای را تایید کرده باشند، شگفت‌آور است».

بیشتر بخوانید:

«تردید احمد توکلی نسبت به سلامت عقل وزیران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,