Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
نگاهی به 100 واقعه برتر علمی سال 2009 از نگاه دیسکاوری - 86

«ذرات درهم شکننده جان الیس»

2010 January 28

ترجمه/ رادیوکوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هرروزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می شوند و این لیست از آخر به اول شروع می شود:

ذرات درهم شکننده جان الیس

فیزیک نظری CERN بدنبال این است که ببیند هنگامی که LHC به طورکامل تبدیل به انرژی می‌شود، چه اتفاقی می‌‌افتد.

20100128-dan-discovery86-cern-

بزرگ‌ترین شتاب‌دهنده که تاکنون ساخته‌شده شتاب‌دهنده بزرگ «هادرون» در ژنو است که به طور قابل ملاحظه‌ای اندکی پس این‌که دانشمندان در سپتامبر 2008 آن را به راه انداختند فعال شد.

اما آن‌چه که این ماشین عظیم‌الجثه را از کار می‌انداخت، تنها یک اتصال نامربوط می‌توانست باشد. زمانی‌که جریان برق قوی در آن اتصال کوچک تداوم می‌یافت، گرمای آن باعث به وجود آمدن تعداد بسیار زیادی از واکنش‌هایی می‌شد که منتج به رهاسازی هلیم و در نهایت ایجاد مغناطیس شدیدی می‌شد.

اعضای انجمن تحقیقات هسته‌ای اروپا (CERN) سال گذشته را درحال تعمیر آن سپری کردند، ده‌ها هزار اتصال را بررسی کردند و مغناطیس را برای جلوگیری از به وجودآمدن سانحه دیگر کاهش دادند.

در پایان سال 2009دانشمندان CERN آماده شدند که این کار را دوباره آغاز بکنند. آنان با استفاده از LHC توانستند به اعماق رازهای فیزیک از قبیل این‌که «چرا اشیاء حجم دارند؟» پی ببرند.

«جان الیس‌» فیزیک‌دان عضو CERN که به مدت 25 سال است در این پروژه فعالیت می‌کند، از   اکتشافات در زمینه تعمیرات و سایر جنبه‌های LHC می‌‌گوید:

تاخیرات زیادی در کار CERN به وجود آمده بود. شما در این مدت چه‌کار می‌کردید؟

افرادی که در آن‌جا بودند داشتند روی هدفشان کار می‌کردند، با کامپیوترهایشان سرگرم بودند و از این فرصت استفاده می‌کردند تا بر روی هم‌ترازی ردیاب‌ها، سیستم گرفتن اطلاعات و تمام این‌ها کار کنند. هیچ زمانی هدر نرفت. بیشترین تاخیر در زمانی صورت گرفت که این افراد داشتند بر روی اطلاعات این تصادم کار می‌کردند.

بعد از آن چه شد؟

آسیبی که در سال 2008 به وجود آمد به طور کامل تعمیر شد. ما تمامی مدل‌های ممکنی که باعث این اتفاق شد را بررسی کردیم و از این مطمئن شدیم که هیچ یک از آن‌ها تبعات بدی ندارند. بیشتر کارها انجام شد، ولی هنوز مقداری از پیش‌احتیاط‌ها در زمینه انسانی باقی مانده‌است که برای زمانی که ما به حداکثر انرژی می‌رسیم لازمند. برای سال 2010 این طرح رهاسازی نیمی از انرژی را آغاز می‌کند، در چند ماه بعد سه چهارم انرژی را. ولی رهاسازی تمام انرژی تا سال 2011 امکان‌پذیر نخواهدبود.

اصل مطلب را از این جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,