Saturday, 18 July 2015
28 September 2023

«خبرهای چهارم ژانویه ۲۰۱۳»

2013 January 04

در حمله هواپیماهای بدون سرنشین

«یک عضو ارشد القاعده در یمن کشته شد»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روز پنج‌شنبه، سوم ژانویه، یک عضو ارشد القاعده و دو همراهش در حمله هواپیماهای بدون سرنشین در استان «بیضا»ی «یمن» کشته شدند.

به گزارش «رویترز»،‌ این حمله که در آن اتومبیل حامل «مقبل عباد الزوبه» و همراهان‌اش هدف قرار گرفتند،‌ پنجمین عملیات هواپیماهای بدون سرنشین در شهر «رداع» استان «بیضا» در ده روز اخیر بوده است.

یک شاهد عینی به رویترز گفت که بر اثر حمله‌ی روز پنج‌شنبه، اتومبیل حامل سه عضو القاعده چنان منهدم شد که هیچ جسدی قابل شناسایی نبود.

مقامات یمنی معمولن به هنگام انتشار اخبار مربوط به عملیات هواپیماهای بدون سرنشین، از کشور حمله کننده نام نمی‌برند اما «عبد ربو منصور هادی»، ‌رییس جمهوری یمن، موافقت علنی خود را با این‌گونه حمله‌ها اعلام کرده است.

…………………………………………………….

در ۴٢ مایلی سواحل سعودی

«بازداشت ٢١ ایرانی توسط گارد ساحلی عربستان»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، سوم ژانویه، مقامات عربستان سعودی اعلام کردند که ٢١ ایرانی را در نزدیکی سواحل شرقی این کشور بازداشت کرده‌اند.

به گزارش «رویترز» از جده، گارد مرزی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اظهار داشت که این شهروندان ایرانی در دو گروه ٩ و ١٢ نفره، در دو قایق مجزا نزدیک جزیره «الحرقوص» در ۴٢ مایلی سواحل سعودی بازداشت شده و بازجویی از آن‌ها جریان دارد.

روابط ایران شیعه‌نشین با پادشاهی عربستان سعودی هیچ‌گاه چندان دوستانه نبوده اما مناسبات دو کشور در سال‌های اخیر بسیار تنش‌آلود شده است. طرفین در کشورهای سوریه، یمن و بحرین،‌ هر کدام از یک جناح درگیر حمایت می‌کنند. ایران، عربستان را متهم می‌کند که با افزایش عامدانه‌ی تولید نفت و تلاش برای به دست گیری بازار مشتریان ایران، به تحریم‌های اقتصادی غرب کمک می‌کند و دولت عربستان نیز جمهوری اسلامی را به تحریک شیعیان در عربستان و کشورهای عربی متهم می‌کند.

…………………………………………………….

بر اثر انفجار بمب در شهر المسیب

«کشته و زخمی شدن ده‌ها زائر شیعه در عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، سوم ژانویه، در شهر «المسیب» عراق، بر اثر انفجار بمبی که داخل یک اتومبیل کار گذاشته شده بود، دست‌کم ٢٧ زائر شیعه کشته و بیش از ۶٠ تن زخمی شدند.

به گزارش «تلویزیون الجزیره»،‌ زائرانی با ملیت‌های مختلف که برای برپایی مراسم اربعین امام سوم شیعیان، به «کربلا» رفته بودند، در راه بازگشت از جاده‌ای که «کربلا» را به «بغداد»‌ وصل می‌کند، در شهر «المسیب» واقع در ۶٠ کیلومتری پایتخت عراق، هدف این بمب‌گذاری قرار گرفتند. این حادثه علارغم تدابیر شدید امنیتی که در ایام اربعین اتخاذ شده، روی داد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، هیچ گروهی مسوولیت بمب‌گذاری را به عهده نگرفته است.

…………………………………………………………….

نامه ٢٠ زندانی سیاسی به رییس زندان اوین

«مسوولیت سلامتی زندانیان با شماست»

خبر / رادیو کوچه

٢٠ تن از زندانیان سیاسی بند ٣۵٠ زندان اوین، در نامه‌ای خطاب به رییس این زندان، با اشاره به تخلفاتی که به گفته‌ی آن‌ها، با جان انسان‌ها سر و کار دارد، از او به عنوان مسوول قانونی درمان و سلامتی محبوسان این بند، خواستند تا یا موانع درمان زندانیان سیاسی را مرتفع کند و یا روشن کند که چه کسانی به دلایل سیاسی معالجه بیماران را با مشکل مواجه می‌کنند.

در بخشی از این نامه که روز سیزدهم دی‌ماه توسط «وب‌سایت کلمه» منتشر شده، خطاب به مقام ریاست زندان اوین، آمده است: «مدتی است در امور معالجه افراد بیمار بند ۳۵۰ کارشکنی‌هایی صورت گرفته و می‌گیرد که منجر به وخامت حال برخی از بیماران این بند و عدم رسیدگی به آن‌ها شده که می تواند عواقب خطرناکی در پی داشته باشد و پی‌گیری ها نیز تاکنون نتیجه‌ای نداشته است».

نویسندگان نامه سپس با ذکر اسامی تعدادی از بیماران این بند، افزودند: «با توجه به اینکه همه این افراد دوران محکومیت خود را طی می‌کنند، مسوولیت مراقبت های درمانی و پزشکی و حفظ سلامتی آنها بر عهده سازمان زندان‌ها و شخص شما به عنوان رییس زندان است. لطفن مشخص کنید این تخلفات که با جان زندانیان ارتباط دارد چرا صورت گرفته و اگر چنین مانع تراشی‌هایی را خلاف رویه‌های مرسوم و مقررات موجود می‌دانید، موانع درمان این بیماران را مرتفع نمایید و اگر افرادی به دلایل سیاسی بنا دارند معالجه زندانیان سیاسی بیمار را با مشکلات عدیده‌ای مواجه سازند، آن را روشن کنید تا مشخص شود مسوولیت ممانعت از درمان برعهده کیست، البته به هر حال مسوولیت قانونی معالجه بیماران این بند با شماست و در صورت هر اتفاقی، طبعن باید پاسخگو باشید».

نامه مذکور با اسامی زیر امضا شده است:

سیامک قادری، محمدرضا یوسف پورسیفی، امید بهروزی، امیر اسلامی، فرشید یداللهی، محمد داوری، محسن میردامادی، سیدمصطفی بادکوبه‌ای، افشین کرم‌پور، سیداحمد هاشمی، محمدامین هادوی، عماد بهاور، جعفر گنجی، علیرضا روشن، محمدفرید طاهری قزوینی، سیاوش حاتم، مسعود صادقی، حسن اسدی زیدآبادی، سیدعلیرضا بهشتی، محمدصادق ربانی

………………………………………………….

برای تحقیق در رابطه با سقوط دولت اسلام‌گرای اربکان

«بازداشت رییس پیشین ستاد مشترک ارتش ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، سوم ژانویه، ژنرال «اسماعیل حقی کارادایی»، رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه طی سال‌های ١٩٩۴ تا ١٩٩٨، با اتهام توطئه برای به زیر کشیدن دولت اسلام‌گرای «نجم‌الدین اربکان» در سال ١٩٩٧، در خانه خود تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.

به گزارش «روزنامه حریت»‌ ترکیه، «ژنرال کارادایی» ٨١ ساله متهم است که به همراه چند فرمانده دیگر ارتش جمهوری ترکیه، هم‌چون ژنرال «چویک بیر» که او نیز تحت بازداشت قرار دارد، در ٢٨ فوریه ١٩٩٧، آقای «نجم‌الدین اربکان»، اولین نخست‌وزیر اسلام‌گرای تاریخ ترکیه را برای استعغا تحت فشار گذاشتند.

روز چهارم فوریه آن سال، مقامات ارتش ترکیه به بهانه کنترل تظاهرات ضداسراییلی که توسط شهرداری بخش «سینجان» شهر «آنکارا» برگزار شده بود، تانک‌ها را به خیابان‌ها آوردند و هم‌زمان، به رای‌زنی با «سلیمان دمیرل»، رییس‌جمهوری وقت و فشار بر «نجم‌الدین اربکان»، نخست‌وزیر و دبیرکل حزب اسلام‌گرای «رفاه» مبادرت کردند. نظامیان ترکیه پیش‌تر، سه بار کودتا کرده بودند و اعمال فشار و تهدید آنان در سال ١٩٩٧ برای سقوط آقای اربکان، به «کودتای پسامدرن ترکیه» معروف شد.

پس از روی کار آمدن اسلام‌گرایان در ترکیه به رهبری «رجب طیب اردوغان» که حزب «عدالت و توسعه» او، خلف حزب منحل‌شده‌ی «رفاه» به رهبری «نجم‌الدین اربکان» محسوب می‌شود، بسیاری از اعضای ارتش ترکیه به اتهام شرکت در کودتاهای پیشین، به محاکمه کشیده شدند. تحلیل‌گران روابط کنونی دولت اسلام‌گرا و ارتش سکولار ترکیه را پرتنش ارزیابی می‌کنند.

…………………………………………………

به دلیل آلودگی هوا

«تعطیلی کلیه مدارس و اداره‌های تهران در روز شنبه»

خبر / رادیو کوچه

به دنبال عدم کاهش آلودگی هوای پایتخت ایران در روزهای اخیر، بر اساس تصمیم کارگروه ملی و کمیته هماهنگی مواقع اضطرار استان تهران،‌ کلیه مدارس و اداره‌ها در روز شنبه،‌ ١۶ دی، تعطیل اعلام شدند.

به گزارش «خبرگزاری فارس»، روز پنج‌شنبه، ١۴ دی، در جلسه‌ای که با حضور روسای سازمان‌های حفاظت از محیط زیست و هواشناسی، استاندار تهران، نمایندگان اورژانس کشوری و وزارت بهداشت، و اعضای دیگر «کارگروه ملی و کمیته هماهنگی مواقع اضطرار استان تهران»، تشکیل شد، غیر از اعلام تعطیلی روز شنبه، ممنوعیت فروش طرح ترافیک روزانه تا اطلاع ثانوی و ادامه‌ی اجرای محدودیت طرح زوج و فرد از درب منازل از روز شنبه تا اطلاع ثانوی نیز تصویب شد.

هم‌چنین استفاده از گاز توسط کلیه نیروگاه‌ها و کارخانه‌هایی که از سوخت «مازوت» استفاده می‌کنند، تا اطلاع ثانوی الزامی شده و لغو تمامی تمرین‌ها و مسابقه‌های ورزشی استان تهران، از روز جمعه تا دوشنبه ١٨ دی لغو شده است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,