شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
28 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«کلارا»

۱۳۹۱ دی ۱۶

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روبرتو بلانیو (Roberto Bolaño) نویسنده و شاعر شیلیایی در 28 آوریل 1953 در سانتیاگو به دنیا آمد. پدرش راننده کامیون ترک‌تبار بود و در جوانی مشت‌زنی می‌کرد. مادر بلانیو معلم بود.

بلانیو به گفته‌ی خودش کودکی لاغر، نزدیک‌بین، کتاب‌دوست و فاقد هرگونه نوید به آینده‌ای روشن بود. در سال 1968 با خانواده‌اش به مکزیکوسیتی رفت، مدرسه را رها کرد و به خبرنگاری رو آورد. در این دوران به عنوان یک فعال چپ سیاسی شناخته می‌شد.

دوران جوانی بلانیو میان شیلی، مکزیک، ال‌سالوادور، فرانسه و اسپانیا گذشت. در 1970 به اتفاق چند تن از هم‌فکرانش جنبشی به نام شاعران اینفرارئالیسمو (Infrarrealismo) را به راه انداخت.

20130105-ghese1-koocheh

در اواخر دهه 70 بلانیو ازدواج کرد و در نزدیکی بارسلون در اسپانیا مستقر شد. روزها به کارهای یدی مثل ظرف‌شویی، نگهبانی، پیش‌خدمتی و جمع‌آوری زباله می‌پرداخت و شب‌ها شعر می‌گفت. بلانیو از چهل سالگی به نوشتن داستان رو آورد. در یکی از گفت‌وگوهایی که با او شده می‌گوید داستان‌نویسی را برای تامین معاش خانواده‌اش در پیش گرفت، چون با سرودن شعر قادر به این کار نبود.

روبرتو بلانیو هر چند عمیقن خود را شاعر می‌دانست، اما شهرتش را در واقع مدیون رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش است.

بلانیو در15 جولای سال 2003 بر اثر بیماری کبدی که سال‌های طولانی به آن مبتلا بود درگذشت. در سال 2008، پنج سال پس از مرگش، جایزه گروه منتقدان آمریکایی (The National Book Critics Circle Awards) برای به‌ترین کتاب‌ها و رساله‌های نوشته شده به زبان انگلیسی را دریافت کرد.

داستان کلارا توسط علی لاله‌جینی به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Isaac Albeniz: Recuerdos de viaje

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,