Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
طی نامه‌ای خطاب به رییس مجلس

«احمدی‌نژاد خواستار سخن‌رانی در صحن علنی مجلس شد»

2013 January 07

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، هفدهم دی‌ماه، «حسین سبحانی‌نیا» عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، از درخواست «محمود احمدی‌نژاد» برای سخن‌رانی در صحن علنی مجلس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری‌های «مهر» و «فارس»، «حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا» نماینده مردم نیشابور اظهار داشت: «رییس‌جمهوری نامه‌ای به هیات رییسه نوشته و خواستار حضور در مجلس برای ارایه توضیحاتی درباره مسایل جاری کشور و طرح مسایل کلی شده بود».

وی با ذکر این نکته که «نامه احمدی‌نژاد به مجلس، توسط لطف‌اله فروزنده، معاون پارلمانی رییس جمهوری نوشته شده و به رییس مجلس شورای اسلامی تحویل داده شده است»، افزود: «پیش‌تر آقای احمدی‌نژاد خواستار حضور در مجلس شده بود، اما امروز با ارایه نامه‌ای جدید، قرار شد که در فرصت مجدد برای گفتگو با نمایندگان به مجلس بیاید».

20130103-Ali-Larijani-Mahmoud-Ahmadinejad-koocheh

 این عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «این امر از اختیارات رییس‌جمهوری است و او می‌تواند چنین درخواست‌هایی را به هیات رییسه بدهد و ما هم پس از بررسی موضوع، نتیجه را اعلام می‌کنیم»، اضافه کرد که «دولت اعلام زمان حضور رییس جمهوری در مجلس را به بعد از تعیین فرصت مجدد از سوی مجلس شورای اسلامی موکول کرده است».

خبر درخواست «محمود احمدی‌نژاد»‌ برای حضور و سخن‌رانی در صحن علنی مجلس در حالی منتشر می‌شود که در روزهای اخیر، اختلاف میان قوای مجریه و مقننه جمهوری اسلامی شدت بیشتری یافته است.

روز چهارشنبه گذشته (١٣ دی)، در پی انتشار خبر مصوبه جدید دولت مبنی بر استخدام ١۵٠٠ نفر و دادن اختیار تام به «حمید بقایی»، مشاور رییس‌جمهوری، برای استخدام این افراد در پست‌های کلیدی بدون نیاز به تشریفات، «علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای مغایرت این مصوبه را با قانون به دولت ابلاغ کرد.

از سوی دیگر، «غلام‌حسین الهام»، سخن‌گوی دولت، با تاکید مجدد بر قانونی بودن مصوبه، گفته بود که قصد دارد آن‌را با قدرت، سرعت و دقت اجرا کند. دوشنبه گذشته (١١ دی) نیز «احمد توکلی» نماینده مجلس، در اظهاراتی تند در این‌باره، سلامت عقل هیات دولت را زیر سوال برده بود.

علنی شدن اختلاف میان سران قوا در جمهوری اسلامی، علارغم خواسته‌ی صریح «آیت‌اله خامنه‌ای» مبنی بر خویشتن‌داری آنان تا زمان انتخابات ریاست‌جمهوری، صورت می‌گیرد. رهبر جمهوری اسلامی روز دهم آبان‌ماه طی یک سخن‌رانی گفته بود: «از امروز تا روز انتخابات هر کسی که بخواهد اختلاف‌ها را به میان مردم بکشاند و از احساسات آن‌ها در جهت اختلافات استفاده کند، قطعن به کشور خیانت کرده است».

Larijani-Ahmadinejad-Khamenei

در پی این اظهارات، «برادران لاریجانی» و «محمود احمدی‌نژاد»، در نامه‌هایی جداگانه به خواسته‌ی «آیت‌اله خامنه‌ای» پاسخ داده بودند. آقایان «علی و صادق لاریجانی»، روسای دو قوه قانون‌گذاری و قضایی، با «وحدت‌بخش» خواندن پیام رهبر جمهوری اسلامی، گفتند که آن را «با جان و دل» دریافت کرده‌اند و آقای احمدی‌نژاد نیز در نامه خود نوشت: «مطمئن هستم که جناب‌عالی بر پاسداری قاطع از قانون اساسی و به ویژه از حقوق اساسی ملت و هم‌چنین صیانت از جای‌گاه رفیع رییس جمهوری منتخب ملت که بالاترین مقام رسمی کشور پس از رهبری و مجری قانون اساسی است، تاکید دارید و با هر اقدامی که اختیارات و مسوولیت‌های مهم او را مخدوش کنند، مخالفید».

بیشتر بخوانید:

«مصوبه استخدامی اخیر دولت، غیرقانونی است»

«تردید احمد توکلی نسبت به سلامت عقل وزیران»

«اختلاف مسوولان نباید به گریبان‌گیری منتهی شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,