Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
رامین مهمان‌پرست:

«طرح بشار اسد در چارچوب پیشنهاد قبلی ایران است»

2013 January 08

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه ١٩ دی، «رامین مهمان‌پرست» سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی،‌ با حمایت مجدد از طرح پیشنهادی اخیر «بشار اسد»، آن را در چارچوب همان طرحی دانست که ایران پیش‌تر ارایه کرده بود.

به گزارش «سایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی»، «رامین مهمان‌پرست» که در نشست هفتگی خود با خبرنگاران رسانه‌ها سخن می‌گفت، اظهار داشت: «بهترین راه‌حل برای بحران سوریه، راه‌حل مسالمت‌آمیزی است که توقف درگیری‌ها را هرچه سریع‌تر به‌دنبال داشته باشد و گفت‌وگوهای فراگیر ملی در دستور کار قرار گیرد و مردم در روندی دموکراتیک و مردم سالار آینده خود را انتخاب و در تعیین سرنوشت کشورشان مشارکت داشته باشند».

20121208-Mehmanparast

وی هم‌چنین گفت: «همه کشورها در منطقه و کشورهای موثر خارج از منطقه باید از این طرح حمایت و کمک کنند تا هرچه سریع‌تر درگیری‌ها متوقف شده و رویکرد سیاسی جایگزین وضعیت فعلی در سوریه شود».

روز دوشنبه نیز «علی‌اکبر صالحی»‌ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، با حمایت از پیشنهاد رییس جمهوری سوریه که روز ششم ژانویه (هفدهم دی‌ماه) ارایه شد، گفته بود: «این طرح در بر دارنده نفی خشونت و تروریزم، رد هرگونه دخالت خارجی، ترسیم آینده کشور بر اساس تعددگرایی سیاسی و ایجاد بستر مناسب برای شکل‌گیری و تکمیل فرآیند سیاسی فراگیر بر اساس منشور ملی و سپس تدوین قانون اساسی جدید و انجام انتخابات پارلمانی و در نهایت تشکیل دولت جدید است».

حمایت جمهوری اسلامی از طرح صلح اخیر «بشار اسد»‌ در حالی صورت می‌گیرد که کشورهای غربی و منطقه‌ای مخالف رژیم سوریه، آن‌را محکوم کرده‌اند. روز دو‌شنبه «بان کی مون»، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز سخنرانی آقای اسد را «ناامید کننده» و «اعلامی برای تجدید جنگ» توصیف کرد.

از سوی دیگر، دولت‌های چین و روسیه، متحدان رژیم سوریه هم تا کنون حمایت قاطعی از طرح رییس جمهوری سوریه به عمل نیاورده‌اند. «رامین مهمان‌پرست» در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که چرا دو کشور مذکور در این باره موضع‌گیری صریحی اتخاذ نکردند، گفت: «طرحی که بشار اسد ارایه کرد قبل از سخنرانی‌اش توسط فرستاده ویژه وی با کشورهای مختلف مطرح شده بود و به نظر می‌رسد این طرح با چین و روسیه هم مطرح شده باشد». وی افزود: «ما نظرات صریح خود را اعلام کردیم و رایزنی‌ها ادامه دارد. ممکن است کشورهایی در مورد برخی از بندهای مطرح شده اختلاف‌نظر داشته باشند که باید با رایزنی، دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کرد».

بیشتر بخوانید:

«بشار اسد از طرح صلح جدید دولت سوریه خبر داد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,