Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
طی یک سخن‌رانی در شهر قم

«انتقاد آیت‌اله خامنه‌ای از به‌کارگیری مکرر لفظ انتخابات آزاد»

2013 January 08

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه ١٩ دی، «آیت‌اله خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی طی یک سخن‌رانی در جمع مردم شهر «قم»، از کسانی که به گفته‌ی او، لفظ «انتخابات آزاد» را به صورت دایم تکرار می‌کنند، انتقاد کرد.

به گزارش «سایت آیت‌اله خامنه‌ای»، وی در این سخن‌رانی اظهار داشت: «معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد، مگر بیش از سی انتخابات سه دهه اخیر آزاد نبوده است؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟ مراقب باشید این حرفهای شما مردم را از انتخابات مایوس نکند».

سخن‌رانی آیت‌اله خامنه‌ای در قم

سخن‌رانی آیت‌اله خامنه‌ای در قم

آقای خامنه‌ای درباره تایید یا رد صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان نیز گفت: «در کدام کشور درباره صلاحیت‌ها، ملاحظات لازم اعمال نمی‌شود؟ چرا این‌قدر بر این مساله تکیه و تلاش می‌کنید در ذهن مردم این تصور به وجود بیاید که شرکت در انتخابات فایده ندارد؟»

رهبر جمهوری اسلامی هم‌چنین راه‌ها و روش‌هایی که در قوانین، برای سالم برگزارشدن انتخابات پیش‌بینی شده را «بسیار خوب» توصیف کرده و افزود: «پای‌بندی همه به این راه‌ها و قوانین، سلامت انتخابات را تضمین می‌کند؛ مگر این‌که کسانی بخواهند از راههای غیرقانونی عمل کنند هم‌چنان که برخی در سال ٨٨ این‌طور عمل کردند و برای مردم و کشور مزاحمت و ضرر به‌وجود آوردند و برای خودشان نیز در زمین و در ملاءاعلا، اسباب سرشکستگی و بدبختی فراهم کردند».

اشاره «آیت‌اله خامنه‌ای» به آقایان «موسوی» و «کروبی»، کاندیداهای معترض انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨ بدون ذکر نام آن‌ها، در حالی صورت می‌گیرد که بحث درباره این دو چهره سیاسی در روزهای اخیر میان زمام‌داران جمهوری اسلامی بالاگرفته است.

آذرماه گذشته، «حبیب‌اله عسگراولادی» چهره شاخص اصول‌گرا، «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» را از اهالی فتنه ندانست و گفت که اهالی فتنه دور آن‌ها جمع شده بودند. «سیداحمد علم‌الهدی» امام جمعه مشهد نیز روز هشتم دی‌ماه، نسبت دادن «فتنه‌گر»‌ به آنان را ناروا و تهمت نامید، هرچند به دنبال انتقادهای برخی از چهره‌های نظام، دو روز بعد در سخنانی دیگر حرف خود را پس گرفت.

20130108-khamenei

در مجلس جمهوری اسلامی نیز «علی مطهری» اظهار داشت که موسوی و کروبی به دلیل این‌که محاکمه نشده‌اند، اگر کاندیدا شوند، رد صلاحیت‌شان قانونی نیست اما «عباس‌علی کدخدایی» سخن‌گوی شورای نگهبان، در پاسخ به این اظهارات، گفت که شورای نگهبان برای رد صلاحیت نیاز به حکم دادگاه ندارد و «غلام‌علی حداد عادل»، نماینده دیگر مجلس که به رهبر جمهوری اسلامی نزدیک است، اظهار داشت که موسوی و کروبی در دادگاه مردم محاکمه شده‌اند.

روز سه‌شنبه، پنجم دی‌ماه، «اسماعیل احمدی‌مقدم» فرمانده پلیس ایران در مصاحبه‌ای مفصل با روزنامه کیهان تهران، به صراحت گفت که «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی»، کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٨٨، به درخواست مستقیم «آیت‌اله خامنه‌ای» در حصر به سر می‌برند.

انتخابات ریاست جمهوری آینده، قرار است در خردادماه ١٣٩٢ برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

«آیت‌اله خامنه‌ای دستور حصر موسوی و کروبی را صادر کرد»

«موسوی و کروبی توبه کنند و بازگردند»

«نسبت فتنه‌گر به موسوی و کروبی ناروا و تهمت است»

«اعتراضات سال ٨٨ از جنگ با عراق خطرناک‌تر بود»

«شورای نگهبان برای رد صلاحیت موسوی و کروبی به حکم دادگاه نیاز ندارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments

 1. 1

  کاری ندارم که این مطلب رو نوشته .. ولی هر کسیه لا اقل یه نگاهی بندازه ببینه این سخرانی کجا بوده
  رهبری کی رفته شهر قم .. تو تهران در دیدار با مردم قم اونم به مناسبت قیام ۱۹ دی مردم قم انجام شده ..
  من که کلی خندم گرفت


  1. ardavan
   2

   با تشکر از اشاره شما و پوزش
   اصلاح شد