Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
دومین درگیری در سه روز گذشته

«افزایش تنش میان هند و پاکستان در مرز کشمیر»

2013 January 09

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه هشتم ژانویه، ارتش هند اعلام کرد که نیروهای پاکستانی با گذر از خط آتش‌بس میان دو کشور در منطقه هیمالیای کشمیر، دو سرباز هندی را کشتند.

به گزارش روزنامه «تایمز هند»، سربازان پاکستانی در ناحیه مرزی «پونچ» به میزان یک‌صد متر وارد خاک هندوستان شده و در آن نقطه با نیروهای هندی درگیر شدند. وزیر دفاع هند با محکوم کردن این واقعه، از پاکستان خواست تا به قرارداد آتش‌بس میان دو کشور احترام بگذارد.

از سوی دیگر ارتش پاکستان در بیانیه‌ای، با محکوم کردن ارتش هند به گشودن آتش، گفت که این خبر، بخشی از تبلیغات هند برای انحراف افکار عمومی از حمله روز یکشنبه این کشور به سربازان پاکستان است.

Photo: AFP

Photo: AFP

روز یک‌شنبه، ششم ژانویه، تبادل آتش میان نیروهای هند و پاکستان در بخش مرزی «ساوان پاترا»ی کشمیر، باعث کشته‌شدن یک سرباز پاکستانی و مجروح شدن یک تن دیگر شد.

هندوستان و پاکستان از زمان استقلال از استعمار بریتانیا در ۶۵ سال پیش تا کنون، بر سر خاک کشمیر که هر دو مدعی مالکیت بر آن هستند، سه بار جنگیده‌اند. پس از آخرین نبرد در منطقه «کرگیل»‌ به سال ١٩٩٩، آتش‌بسی در سال ٢٠٠٣ میان دو کشور همسایه برقرار شد اما سطح روابط که در حال بهبود بود، با حمله یک گروه شبه‌نظامی به شهر مومبای (بمبئی) در سال ٢٠٠٨، مجددن تنزل کرد. مقامات هندی دولت پاکستان را حامی گروه حمله‌کننده به مومبای می‌داند. اتهامی که پاکستانی‌ها آن‌را رد می‌کنند. ماه گذشته تنها عضو دستگیر‌شده‌ی گروه شبه‌نظامی مهاجم، در هند اعدام شد.

گفتنی است که نبرد «کرگیل»‌ نیز با تحرکات مشابهی آغاز شد. هر دو کشور هند و پاکستان، مجهز به سلاح اتمی هستند.

بیشتر بخوانید:

«درگیری هند و پاکستان در مرز کشمیر»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd475532 abilify diclofenac sodium gel ventolin crestor where can i buy clomid without a prescription