Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
توسط بانک مرکزی اعلام شد:

«بیش از ۲۷ درصد، نرخ تورم در ایران، در پایان آذرماه»

2013 January 09

خبر / رادیو کوچه

بانک مرکزی جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 9 ژانویه، با صدور اطلاعیه‌ای، آمار تغییرات قیمت در آذرماه سال جاری را اعلام کرده که نشان‌دهنده روند رو به افزایش تورم است.

اداره آمار بانک مرکزی ایران در اطلاعیه‌ای در وبسایت این بانک گزارش کرده است که براساس محاسبه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آذرماه سال جاری، «نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آذرماه سال 91 نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه سال 90 معادل 27.4 درصد است» به این معنی که قیمت کالاها و خدمات در آذرماه امسال نسبت به سال گذشته 27.4 درصد افزایش یافته است.

گزارش بانک مرکزی در مورد تغییرات بهای کالا و خدمات در آذرماه ۱۳۹۱ نشان می دهد که نه تنها نرخ تورم در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش‌تر شده، بلکه این افزایش قیمت در طول سال جاری شتاب بیش‌تری نیز گرفته است.

گزارش‌های بانک مرکزی در ماه‌های قبل حاکی از آن بود که نرخ تورم سالانه در آبان ماه به 26.1 درصد رسید که نسبت به رقم 25.9 درصد در مهرماه، افزایش یافته بود.

نرخ تورم سالانه در آذرماه سال جاری بالاترین نرخ تورم اعلام شده طی سال‌های اخیر است. در سال 87 نرخ تورم به شدت افزایش یافت و به رقم 25.4 درصد رسید اما در سال بعد، بانک مرکزی گزارش کرد که این نرخ به زیر 11 درصد کاهش یافته که در سال بعد نیز به حدود 12.5 درصد افزایش یافت.

20130109-tavarom-koocheh

کارشناسان این وضعیت را به ساختار و روابط اقتصادی بسیار توسعه نیافته کشور، اولویت نداشتن مسایل اقتصادی در سیاست‌های دولت و استمرار بحران‌های سیاسی داخلی و خارجی نسبت داده و این عوامل را مانع بهره‌برداری از امکانات وسیع اقتصادی ایران از جمله منابع قابل توجه مالی و انسانی، برای رشد و توسعه تلقی کرده‌اند.

در عین حال، از آن‌جا که در جمهوری اسلامی، مراجع تهیه و انتشار آمار اقتصادی، به خصوص بانک مرکز و مرکز آمار، نهادهای مستقلی محسوب نمی‌شوند، برخی از کارشناسان و گاه حتا دیگر مقام‌های این کشور، از جمله نمایندگان مجلس، به صحت آمار اقتصادی منتشر شده توسط مراکز دولتی جمهوری اسلامی به خصوص در مورد نرخ تورم، اطمینان چندانی ندارند و فشارهای سیاسی را در تدوین و انتشار آمار «مطلوب‌تر از واقع» دخیل می‌دانند.

 بیشتر بخوانید:

 «دیدار دادستان کل کشور با بدهکاران کلان بانکی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,