Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
طنز اجتماعی

«ده میلیارد بذرپاش و تحلیل خبر به شیوه قاجاری»

2010 January 29

بی‌نام و نشان/ رادیو کوچه

روش‌های زیادی برای تحلیل و هضم خبر وجود دارد که با توجه به پیچیدگی اخبار، باید به انواع آن‌ها مجهز بود. برای مثال مهرداد بذرپاش رییس سازمان ملی جوانان در همایش «العزه للغزه» اعلام کرده است 200 میلیارد ریال در بخش فضای مجازی برای نشان دادن مظلومیت ملت فلسطین اختصاص داده است که نیمی از آن یعنی 100 میلیارد ریال برای نشان دادن سرخوردگی جوانان آمریکایی از دولت اوباما اختصاص یافته است.

برای تحلیل یک خبر باید ابتدا مطمئن شد که خبر راست است و از نوع خبرهای سرکاری یا طنزآمیز نیست. در مورد خبر مذکور، از آن‌جایی که شنوندگان و خوانندگان حق دارند با خواندن مطالبی که با عقل سلیم زیاد جور درنمی‌آید فکر کنند که آن مطلب حاصل ذوق ماست؛ عین عبارت از خبرگزاری جمهوری اسلامی نقل می‌شود : « وی با اشاره به اختصاص بودجه 200 میلیارد ریالی در حوزه‌های فضای مجازی در سازمان ملی جوانان، اظهار داشت: «100 میلیارد ریال از این اعتبار برای نشان‌دادن سرخوردگی جوانان آمریکایی از دولت اوباما اختصاص داده شده‌است.»

20100129-soc-tanz-bazrpash

حالا که مطمئن شدیم خبر درست است برای تحلیل آن می‌توان به چند روش اقدام کرد. روش اول که بسیاری از آگاهان و تحلیل‌گران سیاسی آن را انتخاب می‌کنند شامل کوبیدن سر به دیوار، فروکردن سیم لخت به دو شاخه برق، کشیده نعره، کندن موی سر، شکستن شیشه و بیرون پریدن از پنجره است. این روش مجرب است و به خصوص برای آن دسته از افرادی که از مشکلات مالی عدیده مردم و زمین ماندن طرح‌های زیربنایی نیمه کاره آگاهند بسیار آرامش بخش است. هم‌چنین آن دسته از زوج‌های جوانی که چند ماه است برای یک وام 5 میلیون‌تومانی از این بانک به آن بانک پاس‌کاری می‌شوند می‌توانند با انجام این قبیل عملیات‌ها از دردسر اخذ وام و تحلیل هرگونه خبری خلاص شوند.

روش دیگر برای تحلیل و هضم این خبر، «تجزیه» عبارت فوق است. منظور از تجزیه، عمل جداسازی کلمات یک جمله است که در مقابل «ترکیب» به کار می‌رود و یکی از علما سال‌ها پیش گفته بود «تجزیه‌اش خوب است مرده‌شور ترکیبش را ببرد». در این عمل ما به معنای لغوی کلمه «مجازی» می‌پردازیم که بر طبق لغتنامه دهخدا به معنای «غیرواقعی» یا به قول خودمان «الکی، پشمکی، فرمالیته، بنداز برو…» است. از این منظر «فعالیت در فضای مجازی» که قرار است ده میلیارد تومان فوق در آن‌جا خرج شود معنای آشنایی می‌یابد چرا که تا پیش از این هم ما شاهد صرف صدها میلیارد‌تومان برای راه‌اندازی پروژه‌هایی نظیر منوریل و اینترنت ملی و سیستم‌عامل ملی در «فضای مجازی» مذکور بوده‌ایم و از رو فضای مجازی مثل چاه ویل است که هرچقدر بودجه در آن ریخته شود پر نمی‌شود و اصولن ساخته شده برای همین طور کارها.

اما روش سوم برای تحلیل این خبر آن است که فرض کنیم منظور از فضای مجازی، فضای سایبر یا همان اینترنت خودمان است و قرار است جوان برومند دولت و عزیزدردانه احمدی نژاد (که البته به این عزیز دردانه در دوره قاجار اسم خاصی می‌گفتند!)، ده میلیارد تومان برای نشان دادن سرخوردگی جوانان آمریکایی از دولت اوباما از بودجه عمومی کشور ایران خرج کند. در این اینجا تحلیل مساله اندکی بغرنج می‌شود چون خواننده و ناظر بی‌طرف ممکن است نتواند بین سازمان ملی جوانان ایران، دولت اوباما، ده میلیاردتومان، غزه، قانون‌گرایی، عزت، توجه به محرومان، جوانان آمریکایی و فضای مجازی ارتباط معقولی پیدا کند. دست بر قضا همین مساله خود پاسخ است که سنتی و آشناست و یکی از شاهان قاجاری که علاقه خاصی به انواع ملیجک داشت  پیش از این به آن رسیده بود:

«شکر خدا که همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید!»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,