Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
صلاحیت‌ها و مهندسی در انتخابات

«انتخابات مهندسی شده و آزاد»

2013 January 10

پیمان روشن‌ضمیر / مقاله وارده / رادیو کوچه

دیروز حضرت «آیت‌اله خامنه‌ای» فرمودند دایم نگویید انتخابات باید آزاد باشد. ۲۴ انتخابات تا به حال داشتیم کدامش آزاد نبوده؟ انتخابات در ایران آزاد است. آزادی انتخابات در ایران کمتر از آزادی انتخابات در سایر کشورها نیست، بل‌که بیشتر هم هست.

ایشان سپس با اشاره به لزوم تایید صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان، به این ویژگی برتر انتخابات ایران نسبت به کشورهای غربی اشاره کردند. ویژگی خاصی که انتخابات در آمریکا و انگلیس و فرانسه و سوئد و آلمان و خیلی کشورهای دیگر جهان از آن بی‌بهره‌اند.

مولفه‌های برتر انتخابات ایران نسبت به سایر کشورها، فقط در «شورای نگهبان» خلاصه نمی‌شود. از برتری‌های مهم دیگر می توان به مهندسی معقولانه انتخابات توسط سپاه اشاره کرد که به درستی در سخنان «حجت السلام سعیدی» نماینده ولی فقیه در سپاه به آن اشاره شده است.

کمبود حضور نهادی مانند «شورای نگهبان» باعث شده در ۱۶ سال اخیر حتی یک آمریکایی برای شرکت در انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری، بخاطر عقیده یا سخنان و عملکردش رد صلاحیت نشود و مردم آمریکا مجبور باشند خود تشخیص دهند چه کسی با چه عقیده و برنامه‌هایی صلاحیت حضور در مجلس را دارد.

تشخیصی که معمولن غلط از آب در می‌آید و همین می‌شود که لابی صهیونیستی‌، مجلس آمریکا را در ادامه رای غلط مردم این کشور در اختیار گرفته است . این در حالی‌ست که برتری ویژه انتخابات ایران نسبت به سایر کشورها که از برکت «شورای نگهبان» حاصل می شود، موجب شده تا نه‌تنها نامزدهای عادی، که حتا بسیاری از نمایندگان دور قبل مجلس نیز برای شرکت در انتخابات ۴ سال بعد، تایید صلاحیت نشوند و به مردم کمک شود تا اشتباه قبلی را مبنی بر رای دادن به ایشان تکرار نکنند.

ballotbox-vote-election-koocheh

مردم خیالشان راحت است که هیچ کس به صرف دانشمند یا پزشک یا استاد دانشگاه یا کارمند دولت بودن نمی تواند نامزد قطعی انتخابات شود و با عقاید غلط و انحرافی به مجلس یا ریاست جمهوری برسد. این دقیقن مثل کمکی‌ است که یک آنتی‌ویروس قوی به شما می‌کند تا برنامه‌های در ظاهر مفید‌، زیبا و فریبنده اما در واقع مخرب را اجرا نکنید. آنتی‌ویروسی که مردم کشورهای غربی از آن بی‌بهره‌اند.

کمبود حضور نهادی مانند «شورای نگهبان» باعث شده در ۱۶ سال اخیر حتی یک آمریکایی برای شرکت در انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری، بخاطر عقیده یا سخنان و عملکردش رد صلاحیت نشود و مردم آمریکا مجبور باشند خود تشخیص دهند چه کسی با چه عقیده و برنامه‌هایی صلاحیت حضور در مجلس را دارد.

آقایان «احمدی‌نژاد»، «خاتمی» و «هاشمی» که این روزها در مورد لزوم آزاد بودن انتخابات زیاد صحبت می‌کنند و خاطر مقام معظم رهبری را مکدر کرده‌اند، چرا در مورد این ویژگی خاص و برتر در انتخابات ایران صحبت نمی‌کنند؟ کجای دنیا نهادی مثل «شورای نگهبان» وجود دارد؟ نمی‌بینید که در آمریکا هیچ فرد یا نهادی از حکومت، هرگز به خودش زحمت نمی‌دهد تا صلاحیت نامزدهای انتخابات را بر اساس مطالبی که نوشته‌اند و سخنانی که گفته‌اند، بررسی کند و جلوی بی‌صلاحیت‌ها را بگیرد؟ حداکثر زحمتی که می‌کشند این است که سن نامزدها را بررسی کنند که مثلا از ۳۰ سال بالاتر باشند. نمی‌بینید که در انگلیس مملکت آن‌قدر بی‌صاحب است که حتی «جرج گالووی» مجری «پرس تی وی»، (تلویزیون دشمن انگلیس) نیز خود را نامزد انتخابات مجلس می‌کند و اتفاقن در رای‌گیری سوم می‌شود؟

ده‌ها مثال می‌توانم بزنم در مورد افرادی که در غرب از صبح تا شب به مقامات کشور فحش می‌دهند و انتقاد می‌کنند و هر دور هم خودشان را نامزد انتخابات می‌کنند. بعضی‌هاشان رای می‌آورند و بعضی دیگر رای نمی‌آورند و هرگز نهادی به خودش زحمت نمی‌دهد که این آدم بی‌تربیت که انتقاد و توهین می‌کند و دست به تشویش اذهان عمومی می‌زند و آب به آسیاب دشمن می‌ریزد را رد صلاحیت کند.

البته مولفه‌های برتر انتخابات ایران نسبت به سایر کشورها، فقط در «شورای نگهبان» خلاصه نمی‌شود. «شورای نگهبان» شاخص‌ترین مولفه است‌. از برتری‌های مهم دیگر می توان به مهندسی معقولانه انتخابات توسط سپاه اشاره کرد که به درستی در سخنان «حجت السلام سعیدی» نماینده ولی فقیه در سپاه به آن اشاره شده است.

پیمان روشن ضمیر – اهواز- ۲۰/۱۰/١٣۹۱

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,