Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
پس از پنج‌ماه اسارت

«گروگان‌های ایرانی آزادشده وارد تهران شدند»

2013 January 11

خبر / رادیو کوچه

عصر پنج‌شنبه بیست‌ویکم دی‌ماه، هواپیمای حامل ۴٨ شهروند ایرانی که بیش از پنج ماه گروگان نیروهای موسوم به «ارتش آزاد سوریه» بودند، در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست.

به گزارش «خبرگزاری جمهوری اسلامی»(ایرنا)، غیر از خانواده گروگان‌های آزادشده، «علاالدین بروجردی» رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «حسن قشقاوی» معاون پارلمانی وزارت امور خارجه و جمعی دیگر از نمایندگان مجلس و مقامات دولتی در مراسم استقبال از آنان حضور داشتند.

روز چهارشنبه اعلام شد که گروگان‌های ایرانی در ازای آزادی بیش از دوهزار زندانی توسط دولت سوریه، آزاد و وارد هتل شرایتون دمشق شده و مورد استقبال «محمدرضا شیبانی»، سفیر ایران در دمشق قرار گرفتند.

عکس: رویترز

گروگان‌های ایرانی روز چهارشنبه وارد هتل شرایتون دمشق شدند/عکس: رویترز

در حالی که رسانه‌های مختلف از رهایی شهروندان ایرانی در ازای آزادی بیش از دوهزار زندانی، از جمله چند شهروند ترک خبر داده‌اند، «خلف المفتاح» وزیر اطلاع‌رسانی سوریه گفت که هیچ معامله‌ای بر سر آزادی گروگان‌ها صورت نگرفته است.

ساعاتی پیش از آزادی گروگان‌ها، یک رسانه‌ ترک از آزادی قریب‌الوقوع گروگان‌های ایرانی در سوریه خبر داده بود.

به گزارش آژانس آناتولی، بولنت ایلدیریم، رییس بنیاد کمک به آزادی انسان‌ها (IHH) گفته بود: «قرار است که امروز چهارشنبه دولت سوریه دو هزار و١٣٠ فرد بازداشت شده را که در بین آن‌ها اتباع ترک هستند‌، آزاد کند.»

وی افزود: «این روند در پی میانجی‌گری ترکیه و قطر برای آزاد‌سازی ۴٨ اتباع ایرانی که توسط گروه‌های مسلح ربوده شدند، صورت می‌گیرد.»

گفتنی است گروهی از مخالفان حکومت سوریه که چهل و هشت شهروند ایرانی را به گروگان گرفته اعلام کرده بودند در صورت ادامه حمایت جمهوری اسلامی از لحاظ نظامی از دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، این افراد را به قتل خواهند رساند. این افراد هم‌چنین مدعی شده بودند که ایرانیان ربوده شده از نظامیان منسوب به سپاه پاسداران هستند که به سوریه اعزام شدند.

عصر چهارشنبه، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در رابطه با آزادی گروگان‌های ایران در سوریه، بیانیه‌ای صادر کرد و در آن از خانواده گروگان‌ها بابت آن‌چه یاری مسوولان با صبر و تحمل خود نامید، تشکر کرد و هم‌چنین از مساعدت کشورهای قطر و ترکیه و تلاش دولت سوریه تقدیر به عمل آورد.

بیشتر بخوانید:

«آزادی ۴٨ گروگان ایرانی در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,