Saturday, 18 July 2015
16 January 2021

«نامه سرگشاده ۱۴ برنده جایزه نوبل صلح به احمدی‌نژاد»

2010 January 29

رادیو کوچه

۱۴ نفر از برندگان جایزه صلح نوبل در نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی نژاد محدودیت‌های اعمال شده در مورد شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح  و هم‌چنین سایر فعالین حقوق بشر را محکوم کردند. در بخشی از این نامه آمده است: «اعمال اخیر بر علیه خانم عبادی به نظر می‌‌رسد قسمتی‌ از همان استراتژی ساکت کردن جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر است. که اقداماتی از قبیل آزار و اذیت، دستگیری، زندان، شکنجه، اعدام فعالان حقوق بشر، واکنش خشونت آمیز به تظاهرات مسالمت آمیز، سرکوب، محدود کردن دسترسی به اینترنت و آزادی مطبوعات را در بر می‌گیرد»
به گزارش گویا متن کامل این نامه به شرح زیر است:
ما عمیقا از اقدامات اخیر انجام شده علیه خواهرمان، دکتر شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل نگران هستیم. از شما می خواهیم دستور فرمایید از اموال ایشان و همسرشان رفع توقیف صورت گیرد و به آزار و اذیت ایشان و خانواده شان خاتمه داده شود.
خانم عبادی هدف کمپین طولانی ارعاب، آزار و اذیت بوده اند. در گذشته، به خانه اش آسیب رسیده است. دفتر او مورد بازرسی قرار گرفته و بسته شده است و کامپیوتر، اسناد و مدارکش توقیف شده اند.
حساب بانکی و حقوق بازنشستگی او مسدود شده است. او و خانواده‌اش تهدید به مرگ شده‌اند. اموال شوهرش نیز توقیف گردیده، مورد ضرب و جرح قرار گرفته و چند روز بازداشت شده است. و به تازگی خواهر ایشان دکتر نوشین عبادی دستگیر و مدتی در بازداشت بوده‌اند.
اگر چه وزارت امور خارجه اعلام کرده که توقیف اموال او به خاطر مسئله مالیاتی بوده است اما خانم عبادی بیان کرده که توقیف اموالش بر خلاف قوانین جمهوری اسلامی است. ادعای اخذ مالیات از جایزه ایشان  پس از گذشت سال‌ها از دریافت جایزه بیان شده است. این حقیقت که توقیف اموال ایشان با دستور بازپرس دادگاه انقلاب صورت گرفته ونه مقامات مالیاتی و این‌که اموال همسرشان نیز توقیف گردیده، بیشتر صحت این مدعا را ، که پرونده ایشان مالیاتی است زیر سوال می برد. هر اختلاف مالیاتی باید از طریق مراجع صالح مالیاتی حل و فصل شود نه از طریق مامورین امنیتی و به شکل غیر قانونی و فرا قانونی.
در سال ۲۰۰۳ خانم عبادی اولین ایرانی‌ بودند که برنده جایزه نوبل شد. اعطای این جایزه باعث افتخار ایرانیان گردید. دکتر عبادی وکالت پرونده‌های فعالین سیاسی، مذهبی‌، اقلیت‌های قومی، زنان و کودکان را از طریق روشهای مسالمت آمیز و قانونی بر عهده داشته است. ادامه تلاش برای ارعاب و توقف کار ایشان نه تنها عملی‌ بیهوده است بلکه رژیم شما را بی‌عدالت و بی منطق جلوه می‌‌ دهد.
این اعمال اخیر بر علیه خانم عبادی به نظر می‌‌رسد قسمتی‌ از همان استراتژی ساکت کردن جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر است. که اقداماتی از قبیل آزار و اذیت، دستگیری، زندان، شکنجه ، اعدام فعالان حقوق بشر، واکنش خشونت امیز به تظاهرات مسالمت امیز، سرکوب، محدود کردن دسترسی به اینترنت وآ زادی مطبوعات را در بر می‌گیرد. اخیرا متوجه شدیم که بیشتر از شانزده نفر از فعالین حقوق بشر دستگیر شدند و پنج نفر دیگر از فعالین حقوق بشر به اعدام محکوم شدند.
ما مطمئنیم که این‌گونه روش‌ها موفق نخواهد شد.هزاران ایرانی عقاید خود را در مورد نحوه زندگی‌ و وضعیت کشورشان بیان می‌‌کنند، بقیه دنیا نیز از آنها حمایت خواهند کرد.
ما از شما درخواست می کنیم دستور دهید به آزار و اذیت شهروندان ایرانی‌ که حقشان را مطالبه می‌کنند، پایان داده شود و بدون هیچ قید و شرطی تمام کسانی‌ که به طور خود سرانه بازداشت شده‌اند آزاد شوند. وقت آن است که به خواسته‌های مردم گوش فرا دهید و به آنها توجه کنید .»

گفتنی است در بین امضا  کنندگان اسامی شخصیت های برجسته ای چون: مایرد مگ گوایر (۱۹۷۶)، بتی ویلیامز (۱۹۷۶)، آدولف پرز اسکیوال (۱۹۸۰)، دالای لاما (۱۹۸۹) و دزموند توتو (سر اسقف کلیساهای آفریقای جنوبی) که نقش عمده ای در مبارزات رهایی بخش سیاه پوستان داشت و در سال ۱۹۸۴ برنده جایزه صلح نوبل شد دیده می‌‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,