Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
به بهانه زادروز آنتوان چخوف

«پزشکی که با قلم درمان می‌کرد»

2010 January 29

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

بیست و نهم ژانویه مصادف با زادروز آنتوان چخوف داستان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس برجسته‌ی روسیه است. چخوف را مهم‌ترین داستان کوتاه‌نویس برمی‌شمارند و در زمینه‌ی نمایش‌نامه‌نویسی نیز آثار برجسته‌ای از خود به جا گذاشته است. چخوف در چهل و چهار سالگی بر اثر ابتلا به بیماری سل درگذشت.

20100128-chokhof-koocheh

آنتوان پاولوویچ چخوف در بیست و نهم ژانویه سال 1860 در شهر تاگانروک، در جنوب روسیه به دنیا آمد. او پسر دوم از خانواده 5 پسری بود. او ابتدا  در مدرسه یونانی «کلیسای امپراطور» و بعد در مدرسه «گرامر» تاگانروک به تحصیل پرداخت. آنتوان در 12 سالگی اولین داستانش را نوشت که بعدها به صورت نمایش‌نامه‌ای با نام «آواز قو» منتشر شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پدر چخوف شیفته‌ی موسیقی بود و همین شیفتگی او را از داد و ستد باز داشت و به ورشکستگی کشاند و او در سال ۱۸۷۶ از ترس طلب‌کارانش به همراه خانواده به مسکو رفت و آنتوان تنها در تاگانروک باقی ماند تا تحصیلات دبیرستانی‌اش را به پایان ببرد.

آنتوان به دلیل مشکلات اقتصادی فراوان در دوران دبیرستان سرپرستی و تامین معاش خانواده را نیز بر عهده گرفت. مدتی تدریس می‌کرد و بعد از آن نیز با نوشتن قطعات طنز در مجلات فکاهی گذران روزگار می‌کرد و بخش اعظمی از پس‌انداز خود را به طور ماهانه برای خانواده‌اش می‌فرستاد.

آنتوان سرانجام به مسکو رفت و دردانشکده پزشکی ثبت نام کرد. دردوران دانشجویی هم نوشتن قطعات فکاهی را ادامه داد. البته این قطعات را فقط برای حق الزحمه اش می نوشت وبا ده ها نام مستعار منتشر کرد. از جمله این نام‌ها «برادر برادرم»، «مرد بدون طحال» و «دکتر بدون بیمار» بود.

بعد از مدتی قطعه کوتاه نوشتن برای مجلات چخوف به توصیه یکی از بزرگان ادبی دوران خویش به جدی نویسی روی آورد و داستان‌های زیادی را منتشر کرد. او بیست و هشت ساله بود که جایزه معتبر پوشکین را از آکادمی علوم امپراطوری دربافت کرد.

آنتوان از 24 سالگی مشکل جسمی داشت و درست در آن زمانی که بیماری سل فراگیر شده بود او بدون کوچک‌ترین توجهی به وضعیت خویش فعالیت می‌کرد. روشن نیست که چرا با وجود مرگ برادرش نیکلاس در اثر سل، او نسبت به حملات بیماری سل بی‌اهمیت بود.

در سال 1900  چخوف به عضویت «آکادمی علوم» درپترزبورگ انتخاب شد و نمایشنامه «سه خواهر» را هم در آن سال تنظیم کرد. در این سال وضع جسمیش روز به روز بدتر می‌شد.  در سال 1901 با «اولگا کنیپر» ستاره «تاترهنری» مسکو ازدواج کرد .

در ماه مه سال 1904 دیگر قادر نبود که از تخت پایین بیاید. او به اتفاق همسرش به یک آسایشگاه آلمانی در «بادن وایلر» رفت و  سرانجام در همان آسایشگاه در ماه ژوئن سال 1904  سن چهل و چهار سالگی بدرود زندگی گفت.

منابع

  • وب‌سایت بهانه
  • دانش‌نامه رشد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,