Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
سردار شعبانی از فرماندهان سپاه پاسداران

«احمدی‌نژاد دارد از فرصت به تهدید بدل می‌شود»

2013 January 15

گزارش خبری / رادیو کوچه

«سردار ناصر شعبانی» از فرماندهان سپاه و جانشین «دانشگاه تربیت پاسداری امام حسین»، در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه ٢۵ دی منتشر شد، درباره مواردی چون دولت «محمود احمدی‌نژاد» و احتمال بروز ناآرامی‌ها بر اثر مشکلات اقتصادی در شهرستان‌ها اظهار نظر کرد.

در آن زمان آقای محسن رضایی خدمت امام بیان کردند که در این عملیات‌ها شهدای زیادی می‌دهیم و من می‌خواهم استعفا بدهم، امام فرمودند شما بهترین فکر‌ها را بکنید و بروید جلو، جواب کشته‌ها را فردا من می‌دهم

وی که از مدرسان واحد درسی امنیت ملی در دانشگاه امام حسین است، در گفت‌وگویی با «روزنامه قانون» گفت: «ما باید بپرسیم احمدی‌نژاد از اول هم این‌طوری بود یا ما از اول نمی‌شناختیم و نمی‌توانستیم بهتر از این بشناسیم و روی بعضی از چهره هایمان روان‌شناسی اجتماعی داشته باشیم، لذا این نکته خیلی مهم است که متاسفانه احمدی‌نژاد با همه خوبی‌هایی که می‌توانست داشته باشد امروز از یکی از فرصت‌های نظام دارد به تهدید تبدیل می‌شود».

سردار شعبانی افزود: «گذشته از حسن‌های دولت، باید انتقادهایی نیز کرد که طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاست‌های کلی نظام با رهبری است. باید به آقای احمدی‌نژاد گفت شما به چه دلیل در سازمان ملل می‌گویی باید مذاکره کنیم و آن‌ها نیز توجهی به شما نکردند. این حرف که گفتند ما این همه تلاش نکردیم که دولت را تا اینجا برسانیم و تحویل بدهیم، یعنی ما برای انتخابات آینده نظر داریم. خیر این‌گونه نیست و کسی به شما تضمین نداده است که شما باشید».

20130114-ghanoondaily-2ndpage-radiokoocheh

این فرمانده سپاه، «اسفندیار رحیم‌مشایی» را که طرف‌داران رهبر جمهوری اسلامی از وی به عنوان «سرکرده حلقه انحرافی نام می‌برند»، «مهره سوخته» خواند و گفت: «این فرد در عرصه سیاسی دیگر جایی ندارد و مهره سوخته حساب می‌شود و شورای نگهبان او را می‌شناسد و در وهله بعد این شخص رجل سیاسی محسوب نمی‌شود». وی با ذکر این‌که شخص مشایی به‌واسطه شناخته‌شدن خطری برای نظام محسوب نمی‌شود، ادامه داد: «ما باید ببینیم آیا افرادی مانند او در جامعه عمق یا طرفدار دارند؟ آیا یک عالم دینی یا گروه خاص از این‌ها طرفداری می‌کنند و همفکر آن‌ها هستند؟»

در حوادث اخیر بازار انصافن مدیریت بحران ما از آنچنان بلوغ و شایستگی برخوردار بود که شما دیدید چقدر زیبا به استقبال مسایل بازار رفتیم و کنترل کردیم.

«ناصر شعبانی» که به هنگام درگیری مسلحانه نیروهای جمهوری اسلامی با چریک‌های «اتحادیه کمونیست‌های ایران»(سربداران) به سال ١٣۶٠ در آمل، فرمانده سپاه این شهر بود،‌ چالش آینده جمهوری اسلامی را، اعتراضات مردم شهرستان‌ها، به‌خصوص قشر زحمت‌کش و آسیب‌پذیر، به دلایل معیشتی خواند و تاکید کرد که نظام، تجربه مقابله با آن‌را دارد. وی در این‌باره گفت: «در حوادث اخیر بازار انصافن مدیریت بحران ما از آنچنان بلوغ و شایستگی برخوردار بود که شما دیدید چقدر زیبا به استقبال مسایل بازار رفتیم و کنترل کردیم. ولی خب دشمن هم اتاق فکر دارد و ممکن است از همان راهی که قبل آمده دیگر وارد نشود و فرض ما این است که ناآرامی‌ها از شهرستان‌ها به جای تهران شروع شود. امکان دارد مسائل معیشتی خیلی تاثیرگذار باشد و قشر زحمت‌کش و آسیب‌پذیر در مسایل آینده شرکت داشته باشند ولی ما تجربه مقابله با آن را داریم».

سردار ناصر شعبانی/عکس: روزنامه قانون

سردار ناصر شعبانی/عکس: روزنامه قانون

سردار شعبانی افزود: «تحلیل امروز ما این است که مسایل معیشتی که عوامل مختلفی مثل سوء مدیریت و تحریم و غیره در آن دخیل هستند، در فراوانی نارضایتی‌ها اثر بگذارد و بعید نیست بستر اقتصادی آماده باشد و در زمان انتخابت نیز سیاسی‌ها بخواهند از این استفاده کنند. ولی اگر تا دو ماه دیگر وضعیت در ایران و سوریه و عراق همین‌گونه که حال است باشد، غرب ما را دعوت به همکاری می‌کند».

 امکان دارد مسائل معیشتی خیلی تاثیرگذار باشد و قشر زحمت‌کش و آسیب‌پذیر در مسایل آینده شرکت داشته باشند ولی ما تجربه مقابله با آن را داریم

یکی از نکات برجسته اظهارات این فرمانده سپاه به زمان جنگ و خاطره‌ای از «آیت‌اله خمینی» درباره کشته‌شدگان در جنگ است. آقای شعبانی در این‌باره گفت: «در آن زمان آقای محسن رضایی خدمت امام بیان کردند که در این عملیات‌ها شهدای زیادی می‌دهیم و من می‌خواهم استعفا بدهم، امام فرمودند شما بهترین فکر‌ها را بکنید و بروید جلو، جواب کشته‌ها را فردا من می‌دهم».

جانشین مجتمع دانشگاهی امام حسین رمز پیروزی را پیروی از «ولی امر» دانست و گفت: «در افکار عمومی جا افتاده است که مشایی به احمدی‌نژاد الهام‌بخشی دارد و جایگاه مشورتی دارد. اگر کسی متکی به خودش نباشد، آسیب‌پذیری دارد ولی در کل باید برای او دعا کرد که عاقبت‌به‌خیر شود، برگردد و سوار کشتی انقلاب شود».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,