Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«بزرگترین مجموعه کوازار یا اختروش جهان یافت شد»

2013 January 17

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شنیدید که یک وقت‌هایی می‌گویند این شدنی نیست، نه به دلیل خرافات و جادو و جنبل، که نمی‌شود چون به لحاظ علمی و آماری امکانش نیست. حالا یک مورد پیدا شده که از قضا خود علم پیدایش کرده ولی خود علم هم می‌گفته نمی‌شود.

مجموعه‌ای چنین بزرگ از «کوازار» یا «اختروش‌»‌ها می‌تواند پیش‌‌زمینه حضور مجموعه‌های بزرگ‌تری هم باشد اما در حال حاضر همه چیز آن، جزو نادانسته ها و اسرار است

طی یک تحقیق فضایی، محققان و کارشناسان بین‌المللی توانسته‌اند خوشه‌ای از کهکشان‌ها را پیدا کنند که طول آن به چهارمیلیارد سال نوری می‌رسد. طول یعنی از این سر تا آن سر آن. دقت کنید، مجموعه‌ای از کهکشان‌ها که با هم یک جا هستند.

این توده، بزرگ‌ترین مجموعه‌ای است که تاکنون در اجرام آسمانی، شناخته شده است.  گزارش کامل آن در «نشنال جئوگرافیک» منتشر شده و «راجر کلاوز» که مدیر این تحقیق بوده، می‌گوید: «چنین کشفی واقعا تعجب‌برانگیز بود چرا که این بزرگ‌ترین مجموعه‌ای است که تاکنون در فضا کشف شده و خیلی بزرگ است. کهکشان راه شیری خودمان، فقط هشت‌هزار سال نوری طول آن است و تا به حال خوشه‌های کهکشان‌ها فقط تا حد یک‌صد میلیون سال نوری طول داشته‌اند.»

16012013_Sina_New World exists_pic_01

به گفته «کلاوز»، این مجموعه آدم را به سرگیجه می‌اندازد. وی اضافه می‌کند: «به جای این که بخشی از اسرار و معماهای ما حل شود، کلی به آن اضافه شد. تازه خیلی از چیزهایی که از قبل فکر می‌کردیم هم دیگر از درجه اعتبار افتاده است. تا پیش از این، این‌طور بنا گذاشته شده بود که مجموعه کهکشان‌ها، بخشی از یک مجموعه بزرگ است. یعنی این که بررسی ریاضی ما از جهان، خیلی ساده‌انگارانه بوده و حالا با مقیاس دیگری باید تمام محاسبات را انجام داد.»

طی یک تحقیق فضایی، محققان و کارشناسان بین‌المللی توانسته‌اند خوشه‌ای از کهکشان‌ها را پیدا کنند که طول آن به چهارمیلیارد سال نوری می‌رسد.

این مجموعه غول‌آسا نه تنها به لحاظ اندازه بزرگ‌ترین است، که می‌تواند سند و مدرکی از فرگشت و تکامل در کهکشان‌ها از جمله همین راه شیری خودمان باشد. «کوازار» یا «اختروش»، بزرگ‌ترین و خالص‌ترین انرژی جاری در این جهان است و هر کدام سندی از شروع یک کهکشان هستند.

در سطح می‌توان گفت مجموعه‌ای چنین بزرگ از «کوازار» یا «اختروش‌»‌ها می‌تواند پیش‌‌زمینه حضور مجموعه‌های بزرگ‌تری هم باشد اما در حال حاضر همه چیز آن، جزو نادانسته ها و اسرار است و باید روی آن کار کرد.

«جرارد میلر»، از «دانشگاه علوم فضایی لویی ویل» در «کنتاکی» آمریکا می‌گوید: «تا پیش از این فکر می‌کردیم هرآن چه از کوازارها مانده، بازمانده انفجار بزرگ یا همان بیگ‌بنگ باشد. اما باید نوعی مکانیسم باشد که این طور کوازارها را به هم درمی آمیزد، مانند همان‌طور که جهان شکل گرفته است.»

جریان کامل مطالعه این «کوازار» یا «اختروش» را می توانید این‌جا ببنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,