Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
تا صحبت از انتخابات آزاد می‌شود، حمله می‌کنند

«واکنش محمد خاتمی به سخنان رهبر جمهوری اسلامی»

2013 January 20

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گزارش خبری / رادیو کوچه

«سیدمحمد خاتمی» رییس پیشین دولت در جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای «حزب اراده ملت»، به اظهارات اخیر رهبر جمهوری اسلامی درباره به‌کارگیری لفظ «انتخابات آزاد» و سخنان نماینده وی در سپاه مبنی بر مهندسی انتخابات، واکنش نشان داد.

بر مبنای گزارش منتشر شده در «وب‌سایت بنیاد باران» به تاریخ سی‌ام دی‌ماه (١٩ ژانویه)، رییس دولت اصلاحات گفت: «امروز تا صحبت از انتخابات آزاد می‌شود حمله می کنند. الحمدلله رهبری هم که اظهار کردند که همه انتخابات گذشته آزاد بوده است و مردم شرکت کنند و گفتند که از آزادی و سلامت انتخابات دفاع می‌کنند».

وی به صورت تلویحی «علی سعیدی» نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران را شخص کم‌اعتباری خواند و اظهار داشت: «ما می‌گوییم انتخابات آزاد یعنی انتخاباتی که از جمله مهندسی نشود. وقتی که یک شخصیت حقیقی که ممکن است شخصن خیلی اعتباری هم نداشته باشد ولی انتصاب به یک جایگاه مهم حقوقی دارد که رسمن، قانونن و شرعن حق دخالت در انتخابات و سیاست را ندارد، رسمن می‌گوید مهندسی‌کردن منطقی و معقول انتخابات وظیفه‌ی ماست، ما می‌گوییم با این‌ها هم برخورد شود و این اطمینان به مردم داده شود که انتخابات مهندسی نمی‌شود.»

20130119-Khamenei - Khatami-Koocheh

«سید محمد خاتمی» هم‌چنین گفت: «می‌بینیم که بی‌اخلاقی، دروغ و تهمت خیلی ساده بصورت سکه رایج در می‌آید و حتا گاهی آدم خیال می‌کند این‌ها، سیاست‌های رسمی است. این قدر این انحراف به نام انقلاب و اسلام زیاد می‌شود که انتظار بود که حکومت با آن برخورد کند و نمی‌کند. لااقل در ذهن جامعه این طور احساس شود که مبادا این سیاست‌ها، سیاست‌های رسمی باشد».

وی افزود: «چرا باید بعضی باندها از تریبون‌ها، یک‌طرفه و حتا تریبون ملی، اجازه داشته باشند هر چه می‌خواهند نسبت به هرکس می‌خواهند بدهند. این طرف وقتی هم که می‌خواهد جواب بدهد، متهم به انواع اتهامات شود و مورد فشار قرار بگیرد. این رسم، رسم درستی نیست. باید همه بتوانند صحبت و فعالیت کنند».

رییس بنیاد باران ادامه داد: «آدم احساس می کند کوه فاخری به نام ایران مانند یک کوه یخ در حال آب شدن است و می ترسم میراث چند هزار سال در ظرف چند دهه از بین برود».

این اظهارات، در پی سخن‌رانی روز سه‌شنبه ١٩ دی، «آیت‌اله خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد که با انتقاد از تکرار لفظ «انتخابات آزاد» گفته بود: «معلوم است که انتخابات باید آزاد باشد، مگر بیش از سی انتخابات سه دهه اخیر آزاد نبوده است؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟ مراقب باشید این حرفهای شما مردم را از انتخابات مایوس نکند».

در همان روز،  «علی سعیدی» نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، طی سخنانی مهندسی معقول انتخابات را وظیفه ذاتی سپاه دانسته و گفته بود: «سپاه تنها چارچوب‌ها و معیارها را تبیین می‌کند و این به معنای دخالت در انتخابات نیست بلکه وظیفه ذاتی ما مهندسی معقول و منطقی انتخابات است.

بیشتر بخوانید:

«انتقاد آیت‌اله خامنه‌ای از به‌کارگیری مکرر لفظ انتخابات آزاد»

«انتخابات آزاد رمز شورش است»

«خون‌سردی خود را در ماه‌های باقی مانده از دولت حفظ کنید»

«وظیفه ذاتی سپاه، مهندسی معقول انتخابات است»

«منظورم مهندسی انتخابات نبود، در حوزه جغرافیا سخن گفتم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. Mahmoud maybody
    1

    درود بر خاتمی