Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
نامه اعتراضی جمعی از زندانیان سیاسی به رییس قوه قضاییه

«به تبعید غیرقانونی زندانیان سیاسی پایان دهید»

2013 January 21

خبر / رادیو کوچه

۳۹ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای به «آیت‌اله صادق آملی لاریجانی» رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به تبعید زندانیان سیاسی اعتراض کرده و با غیرقانونی دانستن آن، خواستار اقدام ریاست قوه قضاییه شدند.

متن کامل این نامه به نقل از «وب‌سایت کلمه»، به شرح زیر است:

«به نام خدا

آقای صادق لاریجانی، ریاست محترم قوه قضاییه

از حدود دو ماه پیش به دنبال افشای شکنجه‌های منجر به قتل مرحوم «ستار بهشتی» به وسیله جمع کثیری از همبندی‌های وی در بند ۳۵۰ اوین، برخوردها، محدودیت‌ها و فشارهای روز افزونی متوجه زندانیان سیاسی در این بند شده است. طی این مدت تعدادی از زندانیان برخلاف ضوابط و مقررات قانونی تبعید و اجبارن به زندان‌هایی با شرایط نا‌مناسب در استان‌های دیگر منتقل شده‌اند.

در ادامه‌ی سیاست مورد اشاره در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال جاری، مجاهد خستگی ناپذیر جناب آقای «ابوالفضل قدیانی»، دوست، همبند و همرزم شهید رجایی بدون رعایت ضوابط قانونی و با نقض آشکار مقررات و قوانین جاری از بند ۳۵۰ اوین به زندان قزل‌حصار، زندانی که پیش از انقلاب که در آن محبوس بود، و اکنون زندانیان مواد مخدر و زندانیان خطرناک در آن نگه‌داری می شوند و هیچ زندانیان سیاسی در آن وجود ندارد، منتقل شد.

«ابوالفضل قدیانی» از مبارزان مسلمان پیش از انقلاب است که در فاصله‌ی سال های ۱۳۵۱ تا پیروزی انقلاب (۱۳۵۷) نیز طعم تلخ زندان‌های ستم‌شاهی را چشیده و از آن زمان تا به امروز ضمن حضور در صحنه‌های مختلف انقلاب، با عشق به آرمان‌های ملی و دینی و با ایمان به خواست و اراده الهی برای رهایی انسان‌ها از هر گونه استبداد و استثمار لحظه‌ای از تلاش و مجاهدت خود نکاسته و همواره با انحراف از اهداف انقلاب مبارزه کرده است. لذا شایسته نیست تا با انسان بزرگوار، مومن و آزاده‌ای چون او در سن ۶۸ سالگی در حالی که به شدت از انواع بیماری‌های جسمی به‌خصوص نارسایی قلبی رنج می‌برد، چنین رفتار غیر قانونی، ظالمانه و مغایر با شئونات دینی و انسانی صورت گیرد.

این درحالی است که پیش‌تر از این، به‌دلیل شدت بیماری، پزشکی قانونی نظر به عدم تحمل کیفر ایشان داده بود اما مقامات مسئول از اجرای این نظریه‌ی قانونی امتناع کردند.

به علاوه هنوز بیش از یک روز از تبعید آقای قدیانی نگذشته بود که هفت نفر از دیگر زندانیان این بند که از دراویش مظلوم نعمت‌اللهی که خود حقوق‌دان و وکیل دادگستری هستند، یعنی آقایان «حمید مرادی، مصطفی دانشجو، افشین کرم پور، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، رضا انتصاری و امید بهروزی» را نیز به همان شیوه که توضیح داده شد، برخلاف قانون به سلول‌های انفرادی منتقل کرده‌اند که هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

ریاست قوه‌ی قضاییه

از آن‌جا که برخوردهای مورد اشاره مغایر اصول ۳۳، ۳۶، ۱۵۹ قانون اساسی و ماده ۲ مجازات اسلامی است، از شما به عنوان مدیر ارشد قوه‌ی قضاییه و مسوول جلوگیری از تمامی تخلفات یاد شده می‌خواهیم ضمن اصلاح خطاهای صورت گرفته و بازگرداندن زندانیانی که طی این مدت بدون هیچ محمل قانونی به زندان‌های واقع در حوزه‌ی قضاییه استان البرز تبعید و یا به بازداشت‌گاه‌های امنیتی منتقل شده‌اند، نسبت به توقف سیاست‌های خودسرانه و غیرقانونی و اعمال فشار به زندانیان ۳۵۰ دستور اکید صادر کنید.

آقای قدیانی و دیگر هم‌بندهای ما قربانی ایستادگی‌شان در برابر خودکامگی و اقدامات خلاف قانون قضات و ضابطین قضایی از جمله دستور غیرقانونی «ابوالقاسم صلواتی» شده‌اند، که شما مدیریت آن‌ها را بر عهده دارید.

بر این اساس از آن‌جا که به خوبی می‌دانید مطابق ماده ۸ قانون آیین دادرسی مدنی هیچ مقام رسمی و هیچ سازمان دولتی نمی تواند حکم نهایی دادگاه را تغییر دهد و با توجه به اینکه حوزه قضایی و سیاسی استان البرز مستقل از استان تهران است و این اقدام علیه هم‌بندی‌های ما فراتر از مجازات مندرج در متن احکام آنها است، انتظار داریم با عاملان و آمران تخلفات به عمل آمده برخورد شود و از مداخلات غیرقانونی عوامل قضایی و نیز عوامل امنیتی _ اطلاعاتی، در امور زندانیان سیاسی و مدیریت بند ۳۵۰ و بندهای مشابه جلوگیری به عمل آمده و اجازه داده نشود سیاست‌های عوامل مورد اشاره هم‌چنان منجر به تضعیع حقوق شهروندی زندانیان سیاسی شده، موجبات تنش و تشنج در زندان و وارد آمدن فشار و نگرانی بیشتر بر خانواده های زندانیان را فراهم آورد.

اسامی امضاکنندگان این نامه:

حسن اسدی زیدآبادی، پوریا ابراهیمی، سیدمحمد ابراهیمی، سیدعلیرضا بهشتی، مصطفی بادکوبه‌ای، عماد بهاور، ابراهیم بابایی، مسعود پدرام، سیدمصطفی تاج‌زاده، مهدی تحققی، امین چالاکی، سیاوش حاتم، آریا حامدی، سیدمهدی خدایی، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، مصطفی ریسمان باف، علیرضا روشن، محمدصادق ربانی املشی، علیرضا رجایی، محمد رضایی، حسین زرینی، عبدالفتاح سلطانی، آرش سقر، پوریا شاه پری، بهمن صادقی، مسعود صادقی، فیض الله عرب سرخی، سیامک قادری، حمید کرواسی، جعفر گنجی، فرشید لاهوتی، عبدلله مومنی، محسن میردامادی، سعید مدنی، محمدعلی ولایتی، محمدامین هادوی، سیداحمد هاشمی، محمدحسن یوسف پورسیفی»

بیشتر بخوانید:

«نامه سرگشاده جمعی از روزنامه‌نگاران به رییس قوه قضاییه»

«تبعید ابوالفضل قدیانی به زندان قزل حصار»

«انتقال متهمان مرتبط با پرونده درویش‌ها به انفرادی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,