Saturday, 18 July 2015
25 October 2021

«تماشاخانه»

2009 August 13

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

نخستین برنامه تماشاخانه شامل مطالب تئاتر و سینمای ایران است. در این برنامه سعی داریم  آخرین خبرهای هنرهای نمایشی را به اطلاع شما عزیزان برسانیم. برنامه‌ها ر ا بررسی می‌کنیم و گفت و گوهایی را هم با هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی این رشته‌ها داریم. چه آن‌هایی که در داخل ایران هستند و چه آن‌هایی که در خارج از ایران بسر می‌برند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

نخست مهم‌ترین رویدادهای تئاتر ایران از چند ماه گذشته تاکنون را مرور می‌کنیم :

به گزارش ایران تئاتر، از نخستین روزهای سال 88 بعد از پایات یافتن تعطیلات نوروز، جامعه‌ی تئاتری فعالیتش را با برپایی جشن‌های اردیبهشتی تئاتر؛ در سی استان کشور آغاز کرد. در این جشن‌ها که به مرور و در ماه اردیبهشت و با حضور هنرمندان کشور، برگزار شد ازفعالیت هنرمندان استان‌هاتقدیر شد. در مراسم پایانی با معرفی برندگان تئاتر کشور در سی‌ام اردیبهشت این مراسم خاتمه یافت.

خبر بعدی اینکه مجموعه تئاتر شهر سایت رسمی خود را افتتاح کرد. این سایت 27 اردیبهشت ماه کار خود را آغاز کرد.  در این سایت بخش‌های مختلفی چون باشگاه تماشاگران، پیش‌فروش اینترنتی بلیط و نظرسنجی از اعضا به جشم می‌خورد.

از پروژه‌های دیگری که از سال‌های گذشته بحث آن آغاز شده و بالاخره به نتیجه رسید، پروژه بازسازی تالار هنر بود. این پروژه که شروع آن از نیمه دوم سال 87 بود در تیر ماه سال جاری با نمایش‌هی خرمشید و شکار بزرگ شنبه به بهره‌برداری رسید.

یکی از مهم‌ترین و بحث برانگیزترین اقداماتیکه در طی 8 سال گذشته همواره محل گقتگو و مناقشه بوده است، بحث قرارداد و آیین‌نامه خرید خرید خدمات هنری هنرمندان تئاتر کشور بوده است که بالاخره در هفتم مردادماه با نشست خبری حسین پارسایی-مدیر مرکز هنرهای نمایشی-  و ایرج راد- مدیر عامل خانه تئاتر- به مرحله‌ی پایانی و نهانی خود رسید.  این قرارداد بعد از چندین باز تدوین و بازنویسی از سوی خانه تئاتر بالاخره به تصویب مرکز هنرهای نمایشی رسید. در این طرح به سر و سامان دادن وضعیت هنرمندان تئاتر  و تعیین کف دستمزد آن‌ها اشاره شده است.

یکی از اتفاقات مهم تئاتر ایران، راه‌اندازی نخستین مجموعه‌ی تئاتری بعد از انقلاب، یعنی تماشاخانه‌ی ایران‌شهر است. بحث تبدیل سوله‌های ایران‌شهر به تماشاخانه از ده سال پیش توسط بهروز قریب‌پور پیش کشیده شد و خلاصه توسط شهرداری تهران به ثمر نشست. این سالن نخستین بار در 7 اردیبهشت در افتتاحیه جشن‌های خانه‌ی تئاتر به بهره‌برداری رسید. این مجموعه که دارای دو سالن شماره‌ی یک و دو است میزبان میهمانان خارجی چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی بود.

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی به پایان رسید و مراسم پایانی آن در فضای باز فرهنگسرای نیاوران و با حضور هنرمندانی چون قطب‌الدین صادقی،سعدی افشار،داود فتحعلی بیگی و تنی چند برگزار شد.

تازه‌ترین اتفاق  تازه مربوط می‌شود به راه‌اندازی سامانه‌ی رزرو و فروش اینترنتی بلیط تئاتر و صدور کارت هوشمند تحت عنوان کارت تماشا برای هنرمندان،خبرنگاران و منتقدان تئاتر و از این پس جایگزین بلیط‌های میهمان خواهد بود و به نظر می‌رسد که از این پس با اجرای این طرح می‌توان شاهد نظم یافتن فروش بلیط در بزرگترین مجموعه تئاتر کشور بود.

سومین جشنواره کودک و تئاتر از مهرماه 88 تا اردیبهشت ماه 89 برگزار خواهد شد. به گزارش ایران تئاتر از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، جشنواره‌ای با برنامه اجراهای چرخشی چند ماهه در سطح فرهنگسراها و سالن‌های منتخب در یک دوره زمانی 9 ماهه برگزار خواهد شد.

خبری از اجرای تئاتر بازرس داریم. نمایش بازرس در تئاتر پوشکین روسیه به صحنه می‌رود. به گزارش ایران تئاتر کمیته نیکولای گوگول که در زمره کمیته‌ی اشتباهات قرار دارد از مهرماه در تئاتر پوشکین سن پترزبورگ به اجرا درآمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,